LabLynx Wiki
Spis treści
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność |
od 1978 |
Wydawnictwo | |
Powiązania |
Arcadia, Devils, Power Station, Neurotic Outsiders, Justin Timberlake |
Skład | |
Simon Le Bon, Nick Rhodes, John Taylor, Roger Taylor | |
Byli członkowie | |
Sterling Campbell (perkusja, 1989–1991), Simon Colley, Warren Cuccurullo (gitara, 1989-2001), Alan Curtis, Stephen Duffy (śpiew i gitara basowa, 1978–1979), Andy Taylor (gitara, 1981–1986 i 2001-2006), Jeff Thomas | |
Strona internetowa |
Duran Duran – brytyjski zespół pop-rockowy utworzony w 1978 w Birmingham przez basistę Johna Taylora i klawiszowca Nicka Rhodesa. Zespół zaczynał swoją działalność w momencie, gdy na brytyjskiej scenie pojawił się styl new romantic i z tym stylem jest zazwyczaj kojarzony. Od 2007 działa jako kwartet.
Historia zespołu
Na początku zespół przyjął nazwę RAF (skrót od Royal Air Force)[1], dopiero później Taylorowi przypomniał się Durand Durand, niezwykły naukowiec z filmu Barbarella, którego imię i nazwisko (po odjęciu „d” na końcu sylab) posłużyły za nową nazwę dla zespołu[2]. W pierwszy skład zespołu weszli: John Taylor, Nick Bates, Simon Colley i Stephen Duffy, którzy swój pierwszy koncert zagrali 4 kwietnia 1979[3] w Birmingham Polytechnic’s College of Art and Design. W tym czasie nagrali materiał na swój debiutancki album pt. Dusk and Dawn, na którym umieścili piosenki: „Soundtrack”, „Aztec Moon Rich”, „Take the Lines (and the Shadows)”, „Hold Me/Pose Me”, „A Lucien Melody” i „Hawks Don’t Share”[4]. Grywali głównie w klubach nocnych, m.in. „U Barbarelli”[5].
Z czasem skład zespołu opuścili Colley i Duffy, na ich miejsce dołączyli Andy Wickett i Roger Taylor, i w tym składzie wzięli udział w kolejnej sesji nagraniowej, na której nagrali kasetę demo m.in. z utworem „Girls on Film”[6]. Materiał przedstawili w londyńskich siedzibach wytwórni płytowych: Island Records, Phonogram Records i EMI, jednak nie były one zainteresowane nawiązaniem współpracy z grupą[7]. Taylor w tym czasie porzucił swoje pierwsze imię (Nigel) i zaczął posługiwać się drugim (John), z kolei Nick Bates zmienił nazwisko na Rhodes[8]. Zafascynowani grupą Chic, zaczęli grać muzykę disco[9]. W międzyczasie do zespołu dołączyli Jeff Thomas (na miejsce Wicketta) i Alan Curtis, a menedżerem kwintetu zostali bracia Paul i Michael Berrowowie z klubu „Rum Runner” w Birmingham, gdzie zaczęli grać regularne koncerty[10].
Po kolejnych roszadach w składzie (odejściu Curtisa i Thomasa) uformowany został ostateczny skład Duran Duran, który stworzyli: Simon Le Bon, Nick Rhodes, John Taylor, Roger Taylor i Andy Taylor[11] (trzej ostatni niespokrewnieni). W nowym składzie zagrali pierwszy koncert 16 lipca 1980 w „Run Runner”, a także napisali nowe piosenki, m.in. „Sound of Thunder”, „Night Boat” i „Late Bar”, które grali na koncertach[12]. Od początku działalności dzielili się zarobkami po równo, a autorstwo każdej swojej piosenki przypisywali wszystkim członkom grupy, bez względu na faktyczny wkład w stworzenie danego utworu, dzięki czemu uniknęli konfliktogennych podziałów w zespole[13]. W międzyczasie nagrali materiał na debiutancką płytę w studiu AIR Studios[14]. Zatrudnili też agenta w Londynie – Roba Halleta, dzięki któremu zaczęli koncertować w stolicy, m.in. w klubie „Marquee” i Lyceum Theatre[15]. Pod koniec 1980 odbyli trzytygodniową trasę koncertową jako support Hazel O’Connor; menedżer Michael Berrow sprzedał swoje mieszkanie, by wykupić swojemu zespołowi możliwość występów z artystką[16].
Wraz z rozwojem kariery dostali propozycję podpisania kontraktu z dwóchwytwórni: EMI i Phonogram, po czym podpisali umowę z tą pierwszą[17]. Na pierwszy singiel wybrali, wydany w lutym 1981, utwór „Planet Earth”, który zebrał przychylne recenzje krytyków, był chętnie grany w brytyjskich rozgłośniach radiowych oraz trafił na listy przebojów m.in. w Wielkiej Brytanii i Australii[18]. Kontynuowali też nagrania materiału na pierwszą płytę (tym razem w studiu Red Bus i Chipping Recording Studios w Oxfordshire), której producentem został Colin Thurston[19]. Jeszcze przed premierą płyty odbyli trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, a także wystąpili z singlem „Planet Earth” w programie Top of the Pops w BBC[20]. Następnie, decyzją wytwórni EMI, wydali singiel „Careless Memories”, który jednak nie osiągnął sukcesu komercyjnego[21]. Firma wówczas rozpoczęła intensywną kampanię promocyjną zespołu, dzięki czemu wkrótce artykuły przychylne zespołowi pojawiły się w czasopismach „Smash Hits” (redakcja opublikowała także pierwszą okładkę z Duran Duran) i „The Face”, a plakaty z ich wizerunkiem były publikowane w gazetach dla młodzieży: „Jackie”, „Diana” i „My Guy”, dzięki czemu stali się idolami nastolatek[22]. W czerwcu 1981 wydali album, zatytułowany po prostu Duran Duran, z którym dotarli do trzeciego miejsca na brytyjskiej liście sprzedaży Top 75. W tym samym miesiącu rozpoczęli kolejną trasę koncertową po kraju, następnie wydali trzeci singiel z płyty – „Girls on Film”, we wrześniu wylecieli w swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych (gdzie mieli podpisany pięcioletni kontrakt z wytwórnią Capitol Records), a po powrocie z USA odbyli trzecią trasę po Wielkiej Brytanii[23].
W międzyczasie, w sierpniu 1981 zaczęli nagrania nowej płyty i zarejestrowali w studiu piosenki: „Last Chance on the Stairway”, „My Own Way”, „New Religion” i „Like an Angel”[24]. Pod koniec roku wydali pierwszy singiel z drugiej płyty – „My Own Way”[25], który zajął 14. miejsce na angielskiej liście przebojów. W lutym 1982 nagrali w AIR Studios ostateczną wersję drugiej płyty[26]. W 1982 wydali album pt. Rio, z którego pochodzi m.in. singiel „Save a Prayer”, który dotarł do drugiego miejsca na brytyjskiej liście przebojów[27]. Płytę promowali także teledyskami do piosenek: „Hungry Like the Wolf” i „Save a Prayer”, które nakręcili na Sri Lance[28]. Później nakręcili także wideoklipy do piosenek „Rio” i „Night Boat” na wyspie Antigua[29]. Za sprawą teledysków umocnili swoją pozycję na światowym rynku muzycznym, a klip do „Rio” został okrzyknięty jednym z teledysków wszech czasów według telewizyjnej stacji muzycznej MTV[29]. Dzięki teledyskom otrzymali swoją pierwszą nagrodę Grammy, zwyciężając w kategorii najlepszy video album (Duran Duran) i najlepszy teledysk krótkometrażowy („Girls on Film”/„Hungry Like the Wolf”). W międzyczasie odbyli trasę promocyjną po Australii i Japonii oraz zagrali (w czerwcu) drugą trasę koncertową po USA, a następnie zagrali tam serię koncertów jako support grupy Blondie[30]. Z utworem „Hungry Like the Wolf” dotarli do piątego miejsca na brytyjskiej liście przebojów[31]. W tym samym roku wydali na amerykańskim rynku album pt. Carnival, na którym znalazły się zremiksowane wersje ich piosenek z płyty pt. Rio; odświeżony singiel „Hungry Like the Wolf” stał się radiowym przebojem w USA[32]. Jesienią 1982 zagrali serię koncertów w Niemczech, jednak musieli przerwać trasę z powodu urazu dłoni Johna Taylora, którego na odbywających się kilkanaście później koncertach w Portugalii zastępował inny basista[33]. W 1983 z albumem Rio dotarli do piątego miejsca na amerykańskiej liście bestsellerów, a za wysoką sprzedaż wydawnictwa odebrali certyfikat platynowej płyty w USA[34]. W tym samym roku wytwórnia Capitol Records ponownie wydała debiutancki album Duran Duran i tym razem promowała go singlem „Is There Something I Should Know”, który zadebiutował na pierwszym miejscu angielskiej listy przebojów[35]. Za wysoką sprzedaż wydawnictwa otrzymali w USA certyfikat platynowej płyty[36]. Otrzymali także cztery nagrody na gali rozdania „Daily Mirror” Rock and Pop Awards za zwycięstwo w kategoriach: najlepszy album, najlepszy zespół, najlepszy wokalista i osobowość roku[36].
Wiosną 1983 rozpoczęli pracę nad materiałem na trzecią płytę, której producentami tym razem zostali Ian Little i Alex Sadkin[37]. Jeszcze przed wydaniem krążka wystąpili m.in. na koncercie charatywnym organizowanej przez księcia Karola i księżną Dianę oraz na koncercie dla organizacji ekologicznej Greenpeace[38]. Po nagraniu płyty Andy Taylor ogłosił reszcie zespołu swoje odejście z Duran Duran[39]. W listopadzie 1983 wydali album pt. Seven & The Ragged Tiger, z którym dotarli do pierwszego miejsca na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii[40]. Płytę promowali singlami: „Union of a Snake” (drugie miejsce na brytyjskiej liście przebojów) i „New Moon on Monday”[41]. Po wydaniu płyty odbyli światową trasę koncertową, która obejmowała występy w Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA, gdzie zagrali m.in. dwa koncerty w Madison Square Garden[42]. W lipcu 1984 wydali singiel „Wild Boys”, którym promowali pierwszy w swojej karierze album koncertowy pt. Arena zawierający materiał nagrany głównie podczas występów Duran Duran w Oakland[43].
W listopadzie 1984 wzięli udział w nagraniu piosenki charytatywnej „Do They Know It’s Christmas?” jako część supergrupy charytatywnej Band Aid[44]. Pod koniec roku na rynku ukazały się trzy albumy fotograficzne z zespołem: „Duran Duran: The Book of Words”, „Arena: The Book” i „Sing Blue Silver”[45]. W sprzedaży ukazało się także wiele gadżetów z wizerunkiem Duran Duran, m.in. t-shirty, szaliki, plakaty, pocztówki, kosmetyczki, gra planszowa, piórniki, torby i notatniki[45]. W maju 1985 muzycy wydali utwór „A View to a Kill”, który nagrali do filmu Zabójczy widok o brytyjskim agencie Jamesie Bondzie[46]. Z piosenką dotarli do pierwszego miejsca na amerykańskiej liście przebojów[47]. W lipcu tego samego roku nagrali na koncercie charytatywnym Live Aid, zorganizowanym w celu zebrania funduszy na głodujące dzieci w Afryce[48]. Był to ostatni w ówczesnym składzie wspólny występ Duran Duran[47]. John Taylor i Andy Taylor następnie stworzyli razem z Robertem Palmerem zespół The Power Station, a Simon, Nick i Roger uformowali grupę Arcadia[49].
W 1986 zespół powrócił w trzyosobowym składzie: John Taylor, Nick Rhodes i Simon Le Bon, których w studiu nagraniowym wsparli m.in. perkusista Steve Ferrone i gitarzysta Warren Cuccurullo, a w kilku utworach zagrał także Andy Taylor[50]. Muzycy w trio wydali album pt. Notorious, za który odebrali status platynowej płyty w USA i Wielkiej Brytanii, a tytułowy singiel stał się kolejnym przebojem w ich dorobku[51]. Odbyli także światową trasę koncertową – Strange Behaviour Tour[52]. W tym okresie zaczęli obserwować malejące zainteresowanie odbiorców i mediów ich twórczością[53]. Jednocześnie zdobyli większe niż dotychczas uznanie we Włoszech, gdzie w ramach trasy zagrali siedem koncertów na stadionach sportowych[54]. Wystąpili także m.in. w Holandii, a koncert zagrany w Rotterdamie zarejestrowali i wydali w formie bootlegu pt. Duran Go Dutch[55]. W 1988 wydali album pt. Big Thing, na którym umieścili m.in. przebój „I Don’t Want Your Love” (przez sześć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu na liście przebojów we Włoszech, a także zajął czwarte miejsce w USA)[56] oraz utwór „Do You Believe in Shame?”, zadedykowany zmarłemu w 1987 Andy’emu Warholowi). Po wydaniu płyty odbyli kolejną trasę koncertową[56]. W grudniu 1989 premierę miał pierwszy album kompilacyjny Duran Duran pt. Decade z największymi przebojami zespołu[56].
Pod koniec lat 80. poszerzyli stały skład Duran Duran o dwóch muzyków: gitarzystę Warrena Cuccurullo i perkusistę Sterlinga Campbella, którzy dotychczas wspierali ich studyjnie i na koncertach[57]. W nowym składzie zaczęli pracować nad materiałem na kolejną płytę[58]. W 1990 wydali album pt. Liberty, który okazał się komercyjną klapą[59]. Niedługo później z zespołu odszedł Sterling, a reszta grupy zaczęła pracę nad nową płytą[60]. W tym okresie muzycy nawiązali umowę menedżerską z amerykańską firmą Allen Kovac’s Left Bank Management[61]. W styczniu 1993 wydali singiel „Ordinary World”, z którym dotarli do pierwszej dziesiątki na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i USA[62]. W następnym miesiącu wydali album pt. The Wedding Album, po którego premierze odbyli kolejną w karierze światową trasę koncertową, obejmującą m.in. pierwsze występy Duran Duran w RPA[62]. Wydali też drugi singiel z płyty – „Come Undone”, który stał się przebojem[62]. W 1995 nagrali album z coverami swoich ulubionych piosenek pt. Thank You. W tym samym czasie do grupy nieoficjalnie dołączył dawny perkusista – Roger Taylor. W nowym składzie zaczęli nagrywać album pt. Medazzaland, który wydali w 1997[63]. Podczas nagrywania płyty ze składu odszedł John Taylor[64], a następnie gitarzysta Warren Cuccurullo.
W 2000 zespół w zmniejszonym składzie wydał album pt. Pop Trash[63], na którym znalazł się m.in. singiel „Out of My Mind” nagrany do filmu Święty. W maju 2001 wszyscy dawni oficjalni członkowie Duran Duran spotkali się na imprezie marki modowej Juicy Courure, po czym postanowili reaktywować oryginalny skład grupy[65]. Rozpoczęli pracę nad materiałem na nową płytę, zatrudnili Wendy Laister na stanowisko nowej menedżerki zespołu oraz zagrali serię koncertów w Japonii i Wielkiej Brytanii[66]. Podpisali także kontrakt z wytwórnią Sony, pod której szyldem w październiku 2004 wydali album pt. Astronaut[67]. Płytę promowali singlami: „Reach Up for the Sunrise” i „What Happens Tomorrow". Po premierze płyty udali się w roczną trasę koncertową, a następnie przystąpili do nagrywania kolejnego albumu w londyńskim studiu. Wkrótce później ogłosili odejście Andy’ego Taylora z zespołu, a jego miejsce zajął Dominic Brown[68]. Pieczę nad nową płytą sprawował Timbaland, a dwa nowe utwory muzycy napisali z Justinem Timberlake'iem.
Zespół powrócił na scenę w 17 czerwca 2007 roku, grając koncert dla wąskiego grona fanów w Nowym Jorku. Przed występem fani mogli usłyszeć kilka premierowych utworów („The Valley”, „Box Full O' Honey”, „Red Carpet Massacre” i „Skin Divers”) oraz wykonywany na bis „Nite Runner” (na płycie jest to duet z Justinem Timberlake'iem). 29 czerwca 2007 zagrali koncert w ramach „Live at the Marquee” w Cork, gdzie podczas bisu zapowiedzieli premierę utworu „Nite Runner”. Dwa dni później, w 46. rocznicę urodzin zmarłej tragicznie 10 lat wcześniej księżnej Diany (która w 1983 wskazała Duran Duran jako swój ulubiony zespół muzyczny[69]), wystąpili podczas „Concert for Diana” na stadionie Wembley, na którym wykonali utwory: „Sunrise”, „Wild Boys” i – na prośbę synów księżnej, księcia Williama i księcia Harry’ego – „Rio”. 7 lipca wystąpili w koncercie „Live Earth – The Concert for a Climate in Crisis” na Wembley (w tym samym czasie na wszystkich kontynentach odbyły się koncerty z tej serii). Następnie zagrali dziewięć koncertów w Ethel Barrymore Theatre na Broadwayu, a jesienią wydali album pt. Red Carpet Massacre, na którym umieścili m.in. utwór „Falling Down” nagrany z Justinem Timberlake'iem. Kolejne koncerty promocyjne zagrali w grudniu w Londynie i Dublinie.
W maju 2008 rozpoczęli kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, na której jako support występował kwintet Your Vegas. W czerwcu tego samego roku w paryskim Luwrze zagrali koncert związany ze zbieraniem funduszy na renowację jednego z zabytkowych pokoi w stylu Ludwika XV. Goście uczestniczyli w obiedzie, następnie w zamkniętej specjalnie z tego powodu części muzeum podziwiali zbiory, by na końcu uczestniczyć w koncercie zespołu, który odbył się w piramidzie na dziedzińcu Luwru. Takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w historii Luwru. W 2010 wydali cyfrowo album pt. All You Need Is Now, który trafił do pierwszego miejsca na listach pobrań w aplikacji iTunes w wielu krajach na świecie[70]. Po wydaniu płyty odbyli trasę koncertową obejmującą m.in. występ na festiwalu Coachella w 2011[70].
W 2022 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame[71].
Skład
Dyskografia
Albumy
- Duran Duran 1981 poz. 3 UK poz. 10 US
- Rio 1982 poz. 2 UK poz. 6 US
- Seven and the Ragged Tiger 1983 poz. 1 UK poz. 8 US
- Arena 1984 poz. 6 UK poz. 4 US
- Notorious 1986 poz. 16 UK poz. 12 US
- Big Thing 1988 poz. 15 UK poz. 24 US
- Decade 1990
- Liberty 1990 poz. 8 UK poz. 46 US
- Duran Duran (The Wedding Album) 1993 poz. 4 UK poz. 7 US
- Thank You 1995 poz. 12 UK poz. 19 US
- Medazzaland 1997 poz. 58 US
- Night Versions The Essential Duran Duran 1998
- Greatest 1998
- Strange Behaviour 1999
- Pop Trash 2000 poz. 135 US
- Astronaut 2004 poz. 3 UK poz. 17 US
- Red Carpet Massacre 2007
- All You Need Is Now 2011
- Paper Gods 2015
- Future Past 2021[72]
- Danse Macabre 2023[73]
Single
- Planet Earth” 1981
- Girls on Film 1981
- My Own Way 1981
- Hungry Like the Wolf 1982
- Rio 1982
- Save a Prayer 1982
- New Moon on Monday 1983
- The Reflex 1983
- The Wild Boys 1984
- A View to a Kill 1985
- Notorious 1986
- All She Wants Is 1988
- Do You Believe In Shame? 1988
- Violence of Summer 1990
- Ordinary World 1993
- Come Undone 1993
- Perfect Day 1995
- Out of My Mind 1997
- Electric Barbarella 1997
- Someone Else Not Me 2000
- Sunrise” 2004
- What Happens Tomorrow 2005
- Nice 2005
- Falling Down (z Justinem Timberlakiem) 2007
- Skin Divers (z Timbalandem) 2008
- All you need is now 2011
- Girl Panic! 2011
Przypisy
- ↑ Michael Odell , In their own words, „The Observer”, 16 listopada 2003, ISSN 0029-7712 [dostęp 2022-02-28] (ang.).
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 75.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 75–76.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 76.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 79.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 79-85.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 91.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 87–88.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 82, 89.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 89, 96–100, 110.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 89, 100–110.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 109, 112–113.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 115–117.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 117.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 117–118.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 121.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 123–125.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 127, 139–141.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 127–128, 135, 145.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 143–145.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 149.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 149–151.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 152–162, 167–167.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 169.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 169–171.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 171.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 173.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 179–181.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 189–190.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 182–187, 191.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 189.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 195–196.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 197–201.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 207, 236–239.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 177, 207–208.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 207.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 209.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 213, 218.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 226.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 197–230.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 229.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 230–239.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 243–245.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 257–259.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 260.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 255–256, 277.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 279.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 278–279.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 249, 252, 256, 263–267, 273.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 291–298.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 299–301.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 299.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 299, 307.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 299–305.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 304.
- ↑ a b c Taylor 2013 ↓, s. 307.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 308.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 311.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 318.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 318–319.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 323.
- ↑ a b c Taylor 2013 ↓, s. 324.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 359.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 351, 359.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 360–361.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 362–363.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 366–367.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 367.
- ↑ Taylor 2013 ↓, s. 218.
- ↑ a b Taylor 2013 ↓, s. 377.
- ↑ Inductees Announced. 4 maja, 2022.
- ↑ Future Past - Duran Duran | Album | AllMusic [online], allmusic.com [dostęp 2024-04-23] (ang.).
- ↑ Duran Duran's DANSE MACABRE is out! - Duran Duran [online], duranduran.com [dostęp 2024-04-23] (ang.).
Bibliografia
- John Taylor: W rytmie przyjemności. Miłość, śmierć i Duran Duran. Marta Zalesińska (tłum.). Wydawnictwo Anakonda, 2013. ISBN 978-83-63885-30-4.
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona zespołu (ang.)
- Duran Duran w bazie AllMusic (ang.)