The US FDA’s proposed rule on laboratory-developed tests: Impacts on clinical laboratory testing
Obsah
Ďalekohľad je prístroj na pozorovanie vzdialených objektov zberom elektromagnetických vĺn. Veľký ďalekohľad sa v astronómii označuje i ako teleskop; tento názov sa niekedy používa pre akýkoľvek ďalekohľad. Ďalekohľad zbiera elektromagnetické žiarenie prichádzajúce z objektov veľkou plochou a lámaním a odrážaním žiarenia vytvára jeho obraz. Pôvodne (a v užšom zmysle dodnes) sa slovom ďalekohľad označoval len optický ďalekohľad.
Druhy
- Ďalekohľad zachytávajúci optické žiarenie resp. viditeľné svetlo sa volá optický ďalekohľad (optický teleskop). Sú to historicky najstaršie ďalekohľady.
- Ďalekohľad zachytávajúci rádiové žiarenie sa nazýva rádiový ďalekohľad (rádioteleskop).
- Mimo zemskej atmosféry môže pracovať aj gama ďalekohľad (gama teleskop), röntgenový ďalekohľad (röntgenový teleskop), ultrafialový ďalekohľad (ultrafialový teleskop) alebo infračervený ďalekohľad (infračervený teleskop).
- Medzi ďalekohľady sa zaraďujú aj neutrínové detektory napriek tomu, že nezachytávajú elektromagnetické žiarenie, ale prúd neutrín.
Umiestnenie
Pozemské ďalekohľady môžu zachytávať iba to elektromagnetické žiarenie, ktoré prepúšťa zemská atmosféra. Ide hlavne o viditeľné (optický ďalekohľad) a rádiové žiarenie (rádioteleskop), vo väčších nadmorských výškach aj infračervené žiarenie (infračervený ďalekohľad). Ostatné typy ďalekohľadov musia pracovať mimo zemskej atmosféry.
Veľké kozmické observatóriá
Odporúčané zväčšenia
Zväčšenia amatérskych astronomických ďalekohľadov
Pre ďalekohľad s priemerom objektívu D v (mm), sú odporúčané nasledovné zväčšenia:[1]
- minimálne zväčšenie D/6, teda pre 90mm objektív zväčšenie 15x
- pohodlné zväčšenie D/2, teda pre 90mm objektív zväčšenie 45x
- maximálne zväčšenie D*1.4, teda pre 90mm objektív 126x
Maximálne zväčšenia však vyžadujú kvalitnú optiku, montáž ďalekohľadu i atmosfefické podmienky, inak sa získa len zväčšená machuľa.
Referencie
- ↑ IVAN, Peter. Príručka k ďalekohľadom. 1. vyd. Prešov : Hvezdáreň a planetárium v Prešove, 2009. 68 s. ISBN 978-80-88749-48-6. Kapitola 5. Parametre ďalekohľadu, s. 40-41.
Pozri aj
Iné projekty
- Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Teleskop (optika)
- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Teleskop (optika)