Laboratory demand management strategies: An overview

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.

Artykuł jest nie spójny.

"Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy i jest zwykle związany z pojawieniem się marzeń sennych. Chociaż jego funkcja nie jest znana, wydaje się, że jest szczególnie ważny dla zdrowia. "

"Następnie potwierdzono, że niedobór snu REM nie prowadzi do żadnych zaburzeń psychicznych"

Drugie stwierdzenie jest błędne, brak tej fazy snu przez niedługi okres powoduje objawy takie jak w chorobie psychicznej. Po za tym nie można powiedzieć że ta faza snu daje mniej wypoczynku niż faza NREM. W fazie REM odpoczywa mózg, a w fazie NREM odpoczywa ciało. Nie ma sensu porównywanie tych faz pod tym kątem.



Odpowiedź- głos w dyskusji.

Po przeczytaniu kolejny raz artykułu nie znajduję w nim zasadniczych błędów. Oczywiście mógłby być napisany lepiej i bardziej spójnie, ale dotyczy to wielu artykułów na Wikipedii, także poważniejszych. Jednak zasadniczych błędów moim zdaniem w nim nie ma. Ten sam artykuł na angielskiej Wikipedii jest obszerniejszy, ale nie zawiera bardziej istotnych treści, które koniecznie trzeba by było natychmiast przenosić na polską. Jeśli kogoś interesują te zagadnienia dokładniej może zajrzeć do cytowanej w artykule książki Aleksandra Borbelyego, wydanej przez PWN i dostępnej w bibliotekach i antykwariatach. Jest też oczywiście dużo dobrych artykułów w czasopismach specjalistycznych. Nie widzę sprzeczności pomiędzy zdaniem, że coś "wydaje się być ważne dla zdrowia" i " jego niedobór nie prowadzi do zaburzeń psychicznych". Na przykład uprawianie sportów zimowych wydaje się być ważne dla zdrowia, ale ich niedobór nie prowadzi przecież do zaburzeń psychicznych. Z dalszymi stwierdzeniami trudno polemizować, gdyż autor nie podał ich źródła w literaturze. --Wojder (dyskusja) 06:57, 19 mar 2009 (CET)[odpowiedz]

Nieobiektywne zdanie sprzeczne z artykułem.

Stwierdzenie "Mimo to wciąż pleni się przekonanie o rzekomych zgubnych następstwach braku snu REM u człowieka" wyraźnie daje do zrozumienia, że autor wypowiedzi neguje istnienie w.w. zgubnych skutków i uznaje je za swoisty zabobon, wstecznictwo, co jest sprzeczne z częścią artykułu, oraz nieobiektywne, bo różne badania dają różne wyniki, a większość z tych negujących znaczenie snu REM bada tylko powierzchownie jakość funkcjonowania umysłowego w łatwo policzalnych liczbowo parametrach. Trudno jednak edytować, kiedy kolega od wspomnianego cytatu upiera się przy tej wersji i niespójnie neguje artykuł wspomnianym zdaniem. GdyniaBiker.


Odpowiedź- głos w dyskusji- ciąg dalszy.

Wspomniane zdanie znajduje się na stronie 152 cytowanej pozycji piśmiennictwa, czyli wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe książki Alexandra Borbely'ego "Tajemnice snu", w 3-cim i 4-tym wierszu od góry. Dokładnie brzmi ono: "Mimo to wciąż się pleni niedorzeczne mniemanie, że brak snu REM ma wyjątkowo zgubne następstwa". Jest ono poprzedzone zdaniem: "Inni uczeni także potwierdzają, że niedobór snu REM nie prowadzi do żadnych zaburzeń psychicznych." Jak widać zdanie w oryginale jest jeszcze bardziej krytyczne wobec teorii czy raczej hipotez o zgubnym wpływie braku snu REM u człowieka, a ja dla potrzeb hasła w Wikipedii zdecydowałem się je złagodzić. Polecam także podane przeze mnie drugie źródło: Mark F. Bear, Barry W. Connors, Michael A. Paradiso. "Neuroscience: exploring the brain."- chyba najlepszy obecnie podręcznik neurobiologii (ostatnie wydanie). Zamieściłem także w treści hasła prośbę o podanie źródeł, z których autor pozostałych zdań je zaczerpnął ("źródła").--Wojder (dyskusja) 23:43, 7 wrz 2009 (CEST)[odpowiedz]