Laboratory demand management strategies: An overview
Wygląd
Rządzący państwami w 2021
Rok 2021 ogłoszono
- Rokiem Konstytucji 3 maja (w 230. rocznicę uchwalenia) (Polska)[1]
- Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego (w 40. rocznicę śmierci oraz 120. rocznicę urodzin) (Polska)[1][2]
- Rokiem Stanisława Lema (w 100. rocznicę urodzin) (Polska)[1]
- Rokiem Cypriana Kamila Norwida (w 200. rocznicę urodzin) (Polska)[1][2]
- Rokiem Tadeusza Różewicza (w 100. rocznicę urodzin) (Polska)[1]
- Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (w 100. rocznicę urodzin) (Polska)[1]
- Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia (Polska)[2]
- Rokiem Powstań Śląskich (w 100. rocznicę III powstania śląskiego) (Polska)[2]
- Rokiem Polskiej Tradycji Konstytucyjnej (w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i 100. rocznicę uchwalenia konstytucji marcowej) (Polska)[2]
- Rokiem Grupy Ładosia (w 80. rocznicę rozpoczęcia jej działalności) (Polska)[3]
- Rokiem Świętym Jakubowym
Wydarzenia w Polsce
Styczeń
- 1 stycznia:
- Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń i Koźminek otrzymały prawa miejskie[4].
- wejście w życie nowej ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych[5].
- 4 stycznia – prezydent Andrzej Duda dokonał zmiany w Kancelarii Prezydenta RP, ze stanowiska zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP odszedł Paweł Mucha, stanowisko to objął Piotr Ćwik. Na stanowisko szefa Gabinetu Prezydenta RP został powołany z dniem następnym Paweł Szrot, który zastąpił Krzysztofa Szczerskiego[6].
- 8 stycznia – prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej[7].
- 27 stycznia – w Dzienniku Ustaw opublikowano będący przyczyną masowych protestów wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że przesłanka embriopatologiczna przerwania ciąży jest niezgodna z Konstytucją RP[8].
- 31 stycznia – odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Luty
- 10 lutego – część mediów telewizyjnych i radiowych zawiesiło swoją działalność poprzez protest „media bez wyboru” przeciwko wprowadzeniu podatku od reklam[9].
- 23 lutego – wejście w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych[10], na mocy której przekształcono istniejącą od 1996 roku Agencję Rezerw Materiałowych w Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
Marzec
- 2 marca – uruchomiono polską wersję sklepu internetowego Amazon[11].
- 6 marca – po raz pierwszy na antenie Polsatu emitowano serial Kowalscy kontra Kowalscy w reż. Okiła Khamidova[12].
- 14 marca – otwarcie nowej stacji kolejowej Warszawa Główna[13].
Kwiecień
- 1 kwietnia – rozpoczęcie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
- 16 kwietnia – wejście w życie ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty[14].
Czerwiec
- 7 czerwca – Utworzono Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych. Ma się ono między innymi zajmować naciskami na zmiany w prawie, tak by według ITS w 2030 roku po Polsce jeździły legalnie, nie tylko testowo samochody autonomiczne[15].
- 11 czerwca – zgromadzenie ogólne partii politycznej Wiosna Roberta Biedronia podjęło decyzję o samorozwiązaniu partii[16].
- 13 czerwca – przedterminowe wybory prezydenta miasta Rzeszowa.
- 16 czerwca – wejście w życie ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej[17], która zastąpiła ustawę z 27 lipca 2001 r. i wprowadziła m.in. definicję „członka rodziny” pracownika służby zagranicznej[18].
- 20 czerwca – odbył się Zjazd Republikański, na którym ogłoszono powstanie Partii Republikańskiej[19][20].
- 24 czerwca – Sejm RP uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks postępowania administracyjnego[21] nazywaną ustawą reprywatyzacyjną[22], której uchwalenie doprowadziło do sporu Polski z Izraelem i USA[23].
Lipiec
- 3 lipca – podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Borys Budka ogłosił swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego partii, umożliwiając objęcie funkcji p.o. przewodniczącego przez Donalda Tuska jako wybrany wiceprzewodniczący partii[24]. W tym samym dniu Borys Budka został wybrany na wiceprzewodniczącego partii[25].
- 9 lipca – w nocy z 9 na 10 lipca, w miejscowości Borowce Jacek Jaworek dokonuje potrójnego morderstwa. Zabija brata, bratową i bratanka, po czym ucieka z miejsca zbrodni. Ślad po nim zaginął.
- 27 lipca – polski serwis społecznościowy nk.pl po 14 latach, 8 miesiącach i 16 dniach został zamknięty[26][27]. Serwis ten w szczytowym momencie swojej działalności liczył 14 mln aktywnych użytkowników[28].
Sierpień
- 10 sierpnia – rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii[29]. Dzień później partia polityczna Porozumienie ogłosiła wystąpienie z koalicji rządzącej Zjednoczonej Prawicy, deklarując opuszczenie klubu parlamentarnego PiS i powołanie własnego koła parlamentarnego[30].
- 11 sierpnia:
- prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii[31].
- Sejm RP przyjął ustawę o zmianach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną popularnie „lex anty-TVN”[32][33].
- 12 sierpnia – Rada Ministrów w związku z dymisją Jarosława Gowina podjęła decyzję o przekształceniu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii[34] i ponownym włączeniu sprawy działu praca do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej[35].
- 21 sierpnia – w Poznaniu o godzinie 4:34 tramwaje rozpoczęły kursowanie na pierwszym etapie trasy tramwajowej na Naramowice[36].
- 31 sierpnia – Rada Ministrów złożyła wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z kryzysem migracyjnym oraz odbywającymi się przy polskiej granicy ćwiczeniami wojsk rosyjsko-białoruskich o kryptonimie ZAPAD[37][38].
Wrzesień
- 2 września – prezydent Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim[39] wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej[39], rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego zostało w tym samym dniu opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie[40].
- 12 września – w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbyła się beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych kardynała Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i s. Marii Róży Czackiej[41].
- 16 września – wejście w życie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. nowelizującej Kodeks postępowania administracyjnego[42] nazywanej ustawą reprywatyzacyjną[22], która wprowadziła zasadę, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia, a jej uchwalenie doprowadziło do sporu Polski z Izraelem i USA[23].
- 17 września:
- Sejm RP uchwalił w trybie pilnym ustawę o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r.[43]
- Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym[44], która wprowadza możliwość budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o powierzchni zabudowy do 70 m2, bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy[45].
- 30 września:
- Sejm RP wyraził zgodę na przedłużenie obowiązującego stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni[46].
- zakończenie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Październik
- 1 października:
- rozporządzeniem prezydent Andrzej Duda przedłużył stan wyjątkowy na całym wprowadzonym obszarze na kolejne 60 dni[47].
- Sejm RP uchwalił ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która dotyczy określenia zasad, na jakich będzie udzielany i spłacany kredyt hipoteczny objęty gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy jako rozwiązanie wspierające rodziny w zakresie poprawy warunków mieszkaniowych w ramach działań określanych wspólną nazwą "Mieszkanie bez wkładu własnego"[48].
- Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego[49].
- 4 października – wejście w życie ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r.[50]
- 5 października – wejście w życie ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych[51], która dotyczy zdefiniowania zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi w formie elektronicznej.
- 7 października – Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wybrane przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją RP[52].
- 9 października – odbył się kongres zjednoczeniowy partii politycznej Nowa Lewica[53].
- 10 października – otrzymanie przez Stadion Narodowy w Warszawie imię trenera Kazimierza Górskiego[54].
- 12 października – w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją RP[55].
- 23 października – odbyły się wybory wewnętrzne w partii politycznej Platforma Obywatelska, podczas których wybierano szefów regionów i przewodniczącego ugrupowania, którym ponownie[a] przy braku kontrkandydatów został wybrany Donald Tusk[56].
- 26 października – rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Odwołanie Michała Kurtyki z funkcji ministra klimatu i środowiska, Grzegorza Pudy z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi i powołania na stanowisko ministra funduszy i polityki regionalnej, Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów i funduszy i polityki regionalnej i powołanie na stanowisko ministra finansów, powołanie Henryka Kowalczyka na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Kamila Bortniczuka na stanowiska ministra sportu i turystyki, odwołanie Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu i powołanie na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego, powołanie Anny Moskwy na stanowisko ministra klimatu i środowiska i Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii[57].
- 29 października – Sejm RP uchwalił ustawę nowelizującą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych wprowadzającą podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku dla ogółu podatników obliczających podatek według skali podatkowej, podwyższeniu do 120 000 zł progu dochodów po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku oraz wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej i zmianie zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacji możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych, zmianie wysokość kosztów podatkowych od przychodów otrzymywanych przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie[58][59].
Listopad
- 17 listopada – Sejm RP uchwalił ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym, która wprowadza do systemu prawnego nowego świadczenie polegające na przyznaniu pomocy o wartości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia[60].
Grudzień
- 11 grudnia – wejście w życie ustawy z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego[49].
- 17 grudnia:
- Sejm RP odrzucił decyzję izby wyższej o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej potocznie „lex anty-TVN”[32], ograniczającej kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego prawo posiadania pakietu większościowego w polskich mediach[61].
- Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw na mocy, której z dniem 1 stycznia 2022 roku utworzono Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych[62].
- Sejm RP uchwalił ustawę dotyczącą utworzenia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC)[63].
- 19 grudnia – w całym kraju po decyzji Sejmu RP ws. ustawy tzw. „lex anty-TVN”[32] odbyły się protesty przeciwko uchwaleniu tej ustawy[64].
- 27 grudnia:
- prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nazywanej potocznie „lex anty-TVN”[32][65].
- pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego po uchwaleniu i wejściu w życie ustawy ustanawiające to święto państwowe[66].
Wydarzenia na świecie
Styczeń
- 1 stycznia:
- Portugalia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
- Wielka Brytania po 11-miesięcznym okresie przejściowym oficjalnie opuściła Unię Europejską, jednocześnie weszła w życie umowa handlowa między Zjednoczonym Królestwem a UE[67].
- Guy Parmelin objął urząd Prezydenta Szwajcarii.
- 4 stycznia:
- brytyjski sędzia zablokował ekstradycję Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Meksyk zaoferował mu azyl polityczny[68].
- rządy Arabii Saudyjskiej i Kataru zgodziły się na otwarcie granicy między państwami[69].
- 6 stycznia – zwolennicy ustępującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpoczęli protest przed zatwierdzeniem przez Kongres zwycięstwa Joego Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych[70].
- 7 stycznia:
- Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził wyniki wyborów prezydenckich w 2020 roku i uznał Joego Bidena prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych[71].
- sąd śledczy w Iraku wydał nakaz aresztowania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie zabójstwa generała Ghasema Solejmaniego[72].
- 8 stycznia – Twitter na stałe zawiesił konto Donalda Trumpa[73].
- 9 stycznia – Boeing 737 należący do indonezyjskich linii lotniczych Sriwijaya Air wpadł do Morza Jawajskiego. 62 osoby zginęły[74].
- 11 stycznia – papież Franciszek w motu proprio „Spiritus Domini” dokonał zmiany w prawie kanonicznym zezwalając kobietom na posługę akolity i lektora[75].
- 13 stycznia:
- Izba Reprezentantów drugi raz wszczęła procedurę impeachmentu wobec Donalda Trumpa[76].
- Lisa Montgomery została pierwszą kobietą straconą przez rząd federalny w USA od 67 lat. Została skazana na karę śmierci za zabójstwo ciężarnej kobiety w stanie Missouri[77].
- 15 stycznia:
- Trzeci rząd Marka Ruttego podał się do dymisji w związku ze skandalem dotyczącym nieuprawnionych działań urzędu skarbowego[78].
- Pandemia COVID-19: Liczba potwierdzonych zgonów przekroczyła 2 miliony osób[79].
- 16 stycznia – grupa dziesięciu Szerpów z Nepalu, pod dowództwem Mingmy Gyalje, jako pierwsza w historii dotarła na szczyt K2 zimą[80].
- 20 stycznia – 78-letni demokrata Joe Biden został zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych stając się najstarszą w historii osobą na tym stanowisku, zaś Kamala Harris jako pierwsza kobieta na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych[81].
- 22 stycznia – wszedł w życie Traktat o zakazie broni jądrowej ratyfikowany przez 50 państw[82].
- 24 stycznia – urzędujący prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa wygrał tamtejsze wybory prezydenckie[83].
- 26 stycznia – Pandemia COVID-19: Liczba potwierdzonych zachorowań na całym świecie to ponad 100 milionów osób, zaś liczba zgonów przekroczyła 2 140 000[84].
Luty
- 1 lutego:
- Grupa wojskowych pod dowództwem Min Aung Hlainga przeprowadziła udany zamach stanu w Mjanmie. Prezydent Win Myint i premier Aung San Suu Kyi zostali aresztowani[85].
- Kosowo nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem[86].
- 3 lutego – Kanada dołączyła do swojej listy organizacji terrorystycznych trzynaście ugrupowań, w tym jako pierwszy kraj na świecie neofaszystowskie ugrupowanie Proud Boys powiązane z atakiem na Kapitol Stanów Zjednoczonych[87].
- 13 lutego – w pobliżu prefektury Fukushima miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3[88].
- 19 lutego – Stany Zjednoczone powracają do porozumienia paryskiego 107 dni po jego opuszczeniu pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa[89].
- 20 lutego – u siedmiu osób w Rosji wykryto szczep A/H5N8 wirusa ptasiej grypy u ludzi. Są to pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia owym szczepem u ludzi[90].
- 22 lutego – Luca Attanasio, ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga, został zamordowany w pobliżu Goma podczas ataku na konwój MONUSCO[91].
Marzec
- 1 marca – były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został uznany przez sąd w Paryżu za winnego korupcji oraz nadużywania wpływów politycznych i skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności, w tym dwóch w zawieszeniu[92].
- 5 marca – Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, dopuściła w pełni autonomiczny autobus do poruszania się po zwykłej drodze publicznej. W Maladze na drogi wyjechał 12 metrowy elektryczny autobus mogący pomieścić 60 osób[93].
- 5–8 marca – pierwsza historyczna podróż apostolska papieża Franciszka do Iraku[94].
- 10 marca – pożar serwerowni OVH w Strasburgu[95].
- 22 marca – strzelanina w centrum handlowym w Kolorado w USA. Zginęło 10 osób[96].
- 26 marca – katastrofa kolejowa w pobliżu miasta Sauhadż w Egipcie. Śmierć poniosły co najmniej 32 osoby a 91 zostało rannych[97].
Kwiecień
- 4 kwietnia – wybory parlamentarne w Bułgarii[98].
- 13 kwietnia – strzelanina w szkole średniej w Knoxville w stanie Tennessee w USA. Sprawca zginął na miejscu[99].
- 14 kwietnia – po analizie badań z Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz Tevatronu potwierdzono istnienie odderonu, co Leszek Łukaszuk przewidział teoretycznie w 1973[100].
- 25 kwietnia – wybory parlamentarne w Albanii[101].
- 30 kwietnia – w wyniku masowej paniki podczas obchodów święta Lag ba-Omer na górze Meron zginęło 45 osób, a ok. 150 zostało rannych[102].
Maj
- 11 maja – strzelanina w szkole w Kazaniu.
- 26 maja – strzelanina w San Jose, zginęło 9 osób w tym sprawca[103].
Czerwiec
- 8 czerwca – Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru uchwaliło ustawę ustanawiającą bitcoin prawnym środkiem płatniczym[104].
Lipiec
- 1 lipca – Słowenia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
- 7 lipca – Prezydent Haiti Jovenel Moïse został zamordowany nad ranem w swojej prywatnej posiadłości przez nieznanych sprawców. Jego żona Martine Moïse została przetransportowana do szpitala z licznymi ranami postrzałowymi[105].
- 11 lipca – odbył się pierwszy niezależny od organizacji rządowych lot należącej do amerykańskiego miliardera Richarda Bransona firmy Virgin Galactic, podczas którego umowną granicę kosmosu przekroczyła osoba niebędąca zawodowym astronautą[106].
- 12 lipca:
- Intensywne opady deszczu w zachodniej, północnej i południowej Europie doprowadziły do serii powodzi, w której zginęło co najmniej 209 osób[107].
- Reprezentacja Włoch w piłce nożnej wygrała Euro 2020.
- 21 lipca – odbył się lot należącej do amerykańskiego miliardera Jeffa Bezosa firmy Blue Origin, będący pierwszym automatycznie sterowanym cywilnym lotem suborbitalnym[108].
Sierpień
- 15 sierpnia – Ofensywa talibów w Afganistanie: talibowie przejęli Kabul i większą część Afganistanu[109].
- 30 sierpnia – Stany Zjednoczone wycofały ostatnie oddziały z Afganistanu, kończąc tym samym dwadzieścia lat operacji wojskowych w tym regionie[110].
Wrzesień
- 16 września – wystartowała misja kosmiczna SpaceX Inspiration4[111].
- 26 września – wybory parlamentarne w Niemczech[112].
Październik
- 1 października – otwarcie wystawy Expo 2020 w Dubaju.
- 2 października – pożar wyspy Guanaja na Morzu Karaibskim[113].
- 5 października – premiera systemu operacyjnego firmy Microsoft Windows 11.
- 7 października – koncern General Motors zaprezentował system „Ultra Cruise” – ich autopilot pozwala na jazdę samochodu bez kierowcy w 95% sytuacji na dowolnej drodze publicznej i prywatnej[114].
- 13 października – papież Franciszek podpisał osiem dekretów w tym dekret uznający cud za wstawiennictwem Albino Lucianiego (Jana Pawła I), co oznacza w późniejszym czasie jego beatyfikację[115].
- 15 października – brytyjski polityk David Amess został zamordowany podczas spotkania z wyborcami w kościele metodystów w Leigh-on-Sea[116].
- 25 października – strzelanina w centrum handlowym w mieście Boise w stanie Idaho[117]. Zginęły dwie osoby, jedna została ranna.
- 31 października – atak nożownika i pożar w pociągu w Tokio[118].
Listopad
- 5 listopada – Eksplozja we Freetown: w wyniku eksplozji cysterny z paliwem zginęło 131 osób, a co najmniej 100 zostało rannych[119].
- 23 listopada – Katastrofa autokaru na autostradzie Struma: w pożarze macedońskiego autokaru zginęło 46 osób, w tym 12 dzieci[120].
- 30 listopada – Barbados zerwał unię personalną z Wielką Brytanią, stając się republiką. Pierwszą prezydent została wybrana przez parlament Sandra Mason[121].
Grudzień
- 8 grudnia – Bundestag zatwierdził powołanie Olafa Scholza na urząd kanclerza[122]. Tego samego dnia dokonano zaprzysiężenia członków nowego rządu, który w konsekwencji rozpoczął urzędowanie[123].
- 12 grudnia – w Nowej Kaledonii przeprowadzone zostało referendum w sprawie niepodległości terytorium od Francji. 96,5% uczestników opowiedziało się przeciw, m.in. ze względu na bojkot głosowania przez Kanaków i zwolenników niepodległości[124].
- 21 grudnia – w wyniku wybuchu samochodu cysterny na Haiti zginęło 90 osób[125].
- 25 grudnia – Wystrzelenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba[126][127].
- 30 grudnia – seria niszczycielskich pożarów w hrabstwie Boulder w Kolorado[128].
Wydarzenia sportowe
Urodzili się
- 26 marca – Julian Bernadotte, książę szwedzki, książę Hallandu, najmłodsze dziecko i trzeci syn Karola Filipa, księcia Värmlandu, oraz jego żony, Zofii Hellqvist
- 4 czerwca – Lilibet Mountbatten-Windsor, potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej, córka Henryka, księcia Sussexu i jego żony, Meghan, księżnej Sussexu
Zmarli
Zdarzenia astronomiczne
Styczeń
- 2 stycznia, 14:51 CET – Ziemia w peryhelium[129]
- 3 stycznia – Księżyc w perygeum (370 122 km) (20:03)
Luty
Marzec
- 20 marca – równonoc marcowa (10:37 CET)
Kwiecień
Maj
Czerwiec
- 10 czerwca – obrączkowe zaćmienie Słońca (Kanada, Grenlandia, pn. Jakucja), w Polsce płytkie częściowe[130]
- 21 czerwca – przesilenie czerwcowe (05:32 CEST)
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
- 22 września – równonoc wrześniowa (21:21 CEST)
Październik
Listopad
Grudzień
- 21 grudnia – przesilenie grudniowe (16:59 CET)
Nagrody Nobla
- z medycyny i fizjologii – David Julius, Ardem Patapoutian
- z fizyki – Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi
- z chemii – Benjamin List, David MacMillan
- z literatury – Abdulrazak Gurnah
- pokojowa – Maria Ressa, Dmitrij Muratow
- z ekonomii – David Card, Joshua Angrist, Guido Imbens
Święta ruchome
- Tłusty czwartek: 11 lutego
- Ostatki: 16 lutego
- Popielec: 17 lutego
- Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa: 27 marca
- Niedziela Palmowa: 28 marca
- Wielki Czwartek: 1 kwietnia
- Wielki Piątek: 2 kwietnia
- Wielka Sobota: 3 kwietnia
- Wielkanoc: 4 kwietnia
- Poniedziałek Wielkanocny: 5 kwietnia
- Wniebowstąpienie Pańskie: 16 maja
- Zesłanie Ducha Świętego: 23 maja
- Boże Ciało: 3 czerwca
Uwagi
- ↑ Po raz pierwszy został wybrany na tę funkcję 1 czerwca 2003.
Przypisy
- ↑ a b c d e f Sejm wybrał patronów roku 2021. sejm.gov.pl, 27 listopada 2020. [dostęp 2020-11-28].
- ↑ a b c d e Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / 18. posiedzenie Senatu – piąty dzień [online], senat.gov.pl [dostęp 2020-12-02] .
- ↑ Sejm uchwałą ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia. sejm.gov.pl. [dostęp 2021-01-23].
- ↑ Nowe miasta w Polsce od stycznia. Oto lista. tvn24.pl, 25 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-29].
- ↑ Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
- ↑ Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP. prezydent.pl, 4 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-05].
- ↑ Prezydent Duda zawetował ustawę o działach administracji rządowej. polsatnews.pl, 8 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-09].
- ↑ Dz.U. z 2021 r. poz. 175.
- ↑ „Media bez wyboru”. TVN i Polsat nie nadają! Dlaczego? Co się stało? Jest oficjalny komunikat! [ZMIANY W PROGRAMIE TV] – Telemagazyn.pl [online], telemagazyn.pl [dostęp 2021-02-10] (pol.).
- ↑ Dz.U. z 2024 r. poz. 1598.
- ↑ P.A.P. Business Insider Polska , Wczoraj 08:33, 97 675, Ruszyła polska wersja Amazona [online], Business Insider, 2 marca 2021 [dostęp 2021-03-03] (pol.).
- ↑ „Komisarz Mama” w środy, „Kowalscy kontra Kowalscy” oraz „Piękni i bezrobotni” w soboty – wiosna 2021 w Polsacie. cyfrowypolsatnews.pl. [dostęp 2021-02-11]. (pol.).
- ↑ Wczoraj 12:52 Pap , Historyczna warszawska stacja po 24 latach wznowiła działalność [online], Business Insider, 14 marca 2021 [dostęp 2021-03-15] (pol.).
- ↑ Dz.U. z 2024 r. poz. 676
- ↑ Samochody autonomiczne w Polsce, od dziś nowa era motoryzacji [online], dziennik.pl [dostęp 2021-08-11] (pol.).
- ↑ Zgromadzenie ogólne Wiosny podjęło decyzje o samorozwiązaniu partii [online], pap.pl, 11 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-11] .
- ↑ Dz.U. z 2024 r. poz. 85.
- ↑ PAP, Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. PiS za, opozycja przeciw [online], gazetaprawna.pl, 20 maja 2021 [dostęp 2021-08-05] .
- ↑ Radosław Opas , Adam Bielan ogłosił powstanie Partii Republikańskiej. Wsparł go Jarosław Kaczyński [online], wp.pl, 20 czerwca 2021 .
- ↑ Transmisja Zjazdu Republikańskiego. facebook.com, 20 czerwca 2021.
- ↑ Głosowanie nr 73 na 33. posiedzeniu Sejmu [online], sejm.gov.pl [dostęp 2021-08-16] .
- ↑ a b Jan Śpiewak o ustawie reprywatyzacyjnej. „Tysiące ludzi może odetchnąć z ulgą” [online], Onet Wiadomości, 15 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-18] (pol.).
- ↑ a b Szef izraelskiego MSZ dziękuje USA za reakcję wobec ustawy reprywatyzacyjnej [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 2021-08-18] .
- ↑ Donald Tusk przejmuje stery PO. „Motywacją jest wiara w zwycięstwo”. rmf24.pl, 3 lipca 2021. [dostęp 2021-07-03].
- ↑ Grabiec: zadania przewodniczącego Platformy wykonuje od tego momentu Donald Tusk. polsatnews.pl, 3 lipca 2021. [dostęp 2021-07-03].
- ↑ Zamknięcie serwisu NaszaKlasa.pl. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2021-05-26].
- ↑ Serwis NK.pl został wyłączony 27 lipca 2021 roku.. nk.pl. [dostęp 2021-07-27].
- ↑ Nowa NK.pl. Serwis walczy o użytkowników. interaktywnie.com. [dostęp 2010-10-24].
- ↑ Jest dymisja Jarosława Gowina. Premier przejmie obowiązki wicepremiera [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2021-08-11] (pol.).
- ↑ Porozumienie formalnie opuszcza Zjednoczoną Prawicę [online], onet.pl, 11 sierpnia 2021 .
- ↑ Prezydent Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera [online], pap.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
- ↑ a b c d Lex anty-TVN w Sejmie. "Jarosław Kaczyński tej większości ciągle jeszcze nie ma". 2021-08-11. [dostęp 2024-07-01]. (pol.).
- ↑ Zrobili to! PiS dopięło swego. Lex TVN przegłosowane. money.pl. [dostęp 2021-08-11].
- ↑ Dz.U. z 2021 r. poz. 1470
- ↑ Dz.U. z 2021 r. poz. 1471
- ↑ Tramwaje pojechały w stronę Naramowic. poznan.pl, 2021-08-21. [dostęp 2021-08-21]. (pol.).
- ↑ Projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. [dostęp 2021-09-01].
- ↑ Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Szef MSWiA Mariusz Kamiński o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podał szczegóły
- ↑ a b Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Jest decyzja prezydenta [online], Polska Agencja Prasowa, 2 września 2021 [dostęp 2021-09-02] .
- ↑ Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1612)
- ↑ Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Czacka zostali włączeni do grona błogosławionych. deon.pl. [dostęp 2021-09-12].
- ↑ Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1491)
- ↑ Głosowanie nr 21 na 37. posiedzeniu Sejmu [online], sejm.gov.pl, 17 września 2021 [dostęp 2021-10-14] .
- ↑ Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1986)
- ↑ Druk nr 1534 [online], sejm.gov.pl [dostęp 2022-01-04] .
- ↑ Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 września 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1787)
- ↑ § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 października 2021 r. w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1788)
- ↑ Dz.U. z 2022 r. poz. 2008
- ↑ a b Ustawa z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2156)
- ↑ Ustawa z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 425)
- ↑ Dz.U. z 2024 r. poz. 1045
- ↑ Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej [online], trybunal.gov.pl, 7 października 2021 [dostęp 2021-10-10] .
- ↑ Grzegorz Burszewski , Nowa Lewica ma wśród priorytetów m.in. likwidację umów śmieciowych i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia [online], pap.pl, 9 października 2021 [dostęp 2021-10-09] .
- ↑ Stadion PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Legendarny trener oficjalnym patronem obiektu [online], pap.pl, 10 października 2021 [dostęp 2021-10-10] .
- ↑ Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2021 r. sygn. akt K 3/21 (Dz.U. z 2021 r. poz. 1852)
- ↑ Wybory wewnętrzne w PO. Wyniki [online], TVN24, 23 października 2021 [dostęp 2021-10-24] (pol.).
- ↑ Zmiany w składzie Rady Ministrów [online], prezydent.pl, 26 października 2021 .
- ↑ Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)
- ↑ Druk nr 1532, 1532-A [online], sejm.gov.pl [dostęp 2021-12-31] .
- ↑ Dz.U. z 2023 r. poz. 883
- ↑ Lex TVN. Sejm odrzucił uchwałę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta. tvn24.pl. [dostęp 2021-12-17].
- ↑ Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2469).
- ↑ Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (Dz.U. z 2021 r. poz. 2447)
- ↑ Protesty w całej Polsce przeciw lex TVN. Tusk dedykuje Dudzie wiersz [RELACJA NA ŻYWO]. onet.pl. [dostęp 2021-12-19].
- ↑ Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej [online], pap.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27] .
- ↑ Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [online], sejm.gov.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2022-05-22] .
- ↑ Wlk. Brytania: zakończył się okres przejściowy po brexicie. polsatnews.pl. [dostęp 2021-01-01].
- ↑ UK judge blocks Julian Assange extradition. dw.com. [dostęp 2021-01-08].
- ↑ Saudi Arabia and Qatar agree to reopen airspace and maritime borders. cnn.com. [dostęp 2021-01-08].
- ↑ Chaos w Kapitolu, zwolennicy Trumpa wdarli się do środka. onet.pl. [dostęp 2021-01-06].
- ↑ Meg Wagner , Melissa Mahtani , Mike Hayes , January 6 electoral vote count and protest news [online], cnn.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
- ↑ Mohammed Tawfeeq, Aqeel Najim: Iraqi judge issues arrest warrant for Donald Trump. cnn.com, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-08]. (ang.).
- ↑ Polsat News , Prezydent USA Donald Trump na stałe zablokowany na Twitterze – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 2021-01-09] (pol.).
- ↑ Indonezja: 62 osoby były na pokładzie Boeinga 737, który rozbił się po starcie – rynki zagraniczne [online], wnp.pl [dostęp 2021-01-09] (pol.).
- ↑ Papież zezwala kobietom na posługę akolity i lektora. stacja7.pl. [dostęp 2021-01-11].
- ↑ Impeachment po raz drugi. Trump przechodzi do historii [online], Onet Wiadomości, 13 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-14] (pol.).
- ↑ USA: Wykonano wyrok śmierci na Lisie Montgomery. Pierwsza egzekucja kobiety od 1953 r. [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 2021-01-14] .
- ↑ Holandia. Rząd podał się do dymisji [online], onet.pl, 15 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-18] .
- ↑ COVID-19: Global coronavirus deaths pass two million – just over a year since outbreak began [online], news.sky.com, 15 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-18] (ang.).
- ↑ Zrobiliśmy to. Zdobyliśmy K2 najniebezpieczniejszą porą [online], TVN24.pl [dostęp 2021-01-16] (pol.).
- ↑ Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA. „Mamy wiele do zrobienia, potrzeba nam jedności”. rmf24.pl. [dostęp 2021-01-20].
- ↑ Globalny zakaz broni jądrowej wszedł w życie. Ale nie podpisały go ani USA, ani Rosja [online], Gazeta.pl, 23 stycznia 2021 [dostęp 2021-12-29] .
- ↑ Marcelo Rebelo de Sousa wygrał wybory prezydenckie w Portugalii [online], RMF 24, 24 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-02] .
- ↑ COVID-19: 100 million coronavirus cases recorded worldwide – a year after virus first officially diagnosed [online], news.sky.com, 26 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-02] (ang.).
- ↑ Pucz w Birmie. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi aresztowana przez armię [online], Onet Wiadomości, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-01] (pol.).
- ↑ Kosowo nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem [online], 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-27] .
- ↑ Kanada: Proud Boys na krajowej liście organizacji terrorystycznych [online], Interia Wydarzenia, 4 lutego 2021 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
- ↑ Trzęsienie ziemi w Japonii w prefekturze Fukushima. Rząd ostrzega przed wtórnymi wstrząsami [online], 13 lutego 2021 [dostęp 2021-02-27] .
- ↑ US rejoins Paris climate accord with warning: this year’s talks are ‘last, best hope’ [online], theguardian.com (ang.).
- ↑ Rosja: pierwszy na świecie przypadek zakażenia ludzi ptasią grypą H5N8 [online], 22 lutego 2021 [dostęp 2021-02-27] .
- ↑ Italian ambassador to DR Congo dies in attack on UN convoy. theguardian.com, 2021-02-22. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
- ↑ France’s ex-president Nicolas Sarkozy to appeal prison sentence for corruption. 2021-03-01. [dostęp 2021-03-09]. (ang.).
- ↑ Europe’s first full-sized self-driving urban electric bus has arrived [online], World Economic Forum [dostęp 2021-04-25] (ang.).
- ↑ „Przybywam jako pielgrzym pokoju”. Franciszek jako pierwszy papież w historii odwiedza Irak. tvn24.pl, 5 marca 2021. [dostęp 2021-03-06].
- ↑ Pożar serwerowni w Strasburgu. Część polskich stron może nie działać [online], rmf24.pl [dostęp 2021-03-11] (pol.).
- ↑ „Zaczęłam krzyczeć, żeby biec. Napastnik strzelał w naszym kierunku”. 10 ofiar strzelaniny [online], TVN24 [dostęp 2021-03-23] (pol.).
- ↑ Egipt. Katastrofa kolejowa niedaleko Sauhadż. W zderzeniu pociągów zginęły 32 osoby – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1616 [dostęp 2021-03-26] (pol.).
- ↑ Президентът насрочи парламентарните избори на 4 април. dnevnik.bg. [dostęp 2021-01-14]. (bułg.).
- ↑ Strzelanina w amerykańskiej szkole. Sprawca nie żyje, policjant jest ranny [online], Onet Wiadomości, 12 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-13] (pol.).
- ↑ Po 48 latach potwierdzono istnienie odderonu [online], interia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
- ↑ Exit polls suggest tight race in Albania’s parliamentary election [online], aljazeera.com, 2021 [dostęp 2021-05-16] (ang.).
- ↑ Izrael. Tragedia na górze Meron. Przerażające relacje świadków katastrofy [online], wp.pl, 30 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-16] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2021-05-27] .
- ↑ Bitcoin został prawnym środkiem płatniczym [online], tvp.info, 9 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-10] (pol.).
- ↑ The president of Haiti was assassinated at home [online], businessinsider.com, 7 lipca 2021 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
- ↑ Miliarder w samolocie o napędzie rakietowym "dotknął" kosmosu [online], dziennik.pl, 11 lipca 2021 [dostęp 2021-11-11] (pol.).
- ↑ Europe floods: At least 120 dead and hundreds unaccounted for [online], bbc.com, 16 lipca 2021 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
- ↑ Here’s how Jeff Bezos' spaceflight unfolded this morning [online], cnn.com, 20 lipca 2021 [dostęp 2021-11-11] (ang.).
- ↑ Kabul upadł. Talibowie zmieniają zdanie i chcą pełni władzy [RELACJA NA ŻYWO] [online], Onet Wiadomości, 15 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-15] (pol.).
- ↑ Afghanistan: Last US military flight departs ending America’s longest war [online], BBC News, 31 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-12] (ang.).
- ↑ SpaceX Inspiration4 – udany start „kosmicznych amatorów” – Nowe technologie w INTERIA.PL [online], interia.pl [dostęp 2021-09-17] (pol.).
- ↑ To będzie ważny rok dla świata. Zobacz co się wydarzy w 2021!. wp.pl. [dostęp 2021-01-10].
- ↑ Wielkie straty po pożarze na jednej z karaibskich wysp [online], rmf24.pl [dostęp 2021-10-05] (pol.).
- ↑ GM zaprezentowało nowy system autonomicznej jazdy – szykuje się prawdziwa rewolucja - Geekweek w INTERIA.PL [online], interia.pl [dostęp 2024-04-22] (pol.).
- ↑ 13 października 2021. onet.pl, 13 października 2021. [dostęp 2021-10-15].
- ↑ Zabójstwo posła Davida Amessa to akt terroru [online], rp.pl, 16 października 2021 [dostęp 2021-11-11] (pol.).
- ↑ Strzelanina w centrum handlowym w USA. Są ofiary [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2021-10-26] (pol.).
- ↑ Atak w pociągu w Tokio. Reuters: sprawca był przebrany za Jokera [online], TVN24 [dostęp 2021-10-31] (pol.).
- ↑ Death toll in Freetown fuel tanker explosion rises to 131 [online], aljazeera.com, 6 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] (ang.).
- ↑ Tragiczny wypadek autobusu w Bułgarii. Dziesiątki ofiar śmiertelnych [online], wiadomosci.onet.pl, 23 listopada 2021 [dostęp 2021-12-30] (pol.).
- ↑ Barbados zdetronizował Elżbietę II. Stał się republiką [online], rp.pl, 30 listopada 2021 [dostęp 2021-12-14] (pol.).
- ↑ Bundestag wählt Olaf Scholz zum Bundeskanzler. tagesschau.de, 8 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-08]. (niem.).
- ↑ Neue Bundesministerinnen und Bundesminister vereidigt. bundestag.de, 8 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-08]. (niem.).
- ↑ l (red.), Nowa Kaledonia po raz trzeci zagłosowała przeciw niepodległości [online], 13 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-14] (pol.).
- ↑ Wybuch cysterny na Haiti. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych [online], TVN24 [dostęp 2021-12-23] (pol.).
- ↑ Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już w kosmosie. Zobacz wideo ze startu "podróży do miejsca narodzin wszechświata". [dostęp 2022-02-08]. (pol.).
- ↑ Start Teleskopu Jamesa Webba. "Okno na prastary Wszechświat i jego początki". [dostęp 2022-02-08].
- ↑ Pożary w Kolorado. Kilkaset zniszczonych domów, ewakuacje i stan wyjątkowy [online], TVN Meteo [dostęp 2022-01-01] (pol.).
- ↑ a b United States Naval Observatory: Earth’s Seasons: Equinoxes, Solstices, Perihelion, and Aphelion, 2000-2025. [dostęp 2016-02-26].
- ↑ Annular Solar Eclipse of 2021 Jun 10. NASA. [dostęp 2019-01-03].