Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
5. junij - Bitka v Neapeljskem zalivu: aragonsko-sicilska flota pod vodstvom Rogerija iz Laurije popolnoma porazi anžujsko-neapeljsko floto pod vodstvom anžujskega kronskega princa Karla II., ki je v bitku ujet. Oče Karel Anžujski je sicer pred bitko najel pomoč Genovčanov, a je bil neapeljski kronski princ tako neučakan, da se je takoj spustil v spopad z Aragonci.
Francija: odstavljeni sicilski[1] kralj Karel Anžujski se nahaja v Franciji, kjer skupaj s francoskim kraljem in nečakom Filipom III. organizira priprave na invazijo na Aragonijo. V grofijo Roussillon prispe več kot 16.000 vitezov, 17.000 lokostrelcev in 100.000 pešakov.
Če je majorški kralj Jakob II., ki je mlajši brat Petra III., ponudil usluge južnofrancoskih mest v njegovem fevdu v službo Francozom, se s tem ne strinjajo lokalni prebivalci, ki se uprejo Francozom. Upor se nazadnje skoncentrira v mestu Elne, ki ga brani Bastard iz Roussillona[2]. Kljub prisotnosti papeških legatov je mesto požgano do tal, prebivalci pa pobiti. Francozi imajo sedaj popolno premoč na kopnem, a Aragonci še vedno obvladujejo celotno zahodno Sredozemlje. Aragonska križarska vojna → 1285
Premoč na morju aragonskemu kralju zagotovi (ponovno) epizodno vmešavanje v hafsidske zdrahe v Ifrikiji. Medtem ko so se Hafsidi končno ubranili puščavskih beduinov, jim Rogerij iz Laurije okupira otok Džerbo in ga vključi v aragonsko krono.
Mongolski imperij
10. avgust - Ilkanat: guvernerju Korasana in budistu Argunu uspe s Kublajkanovo podporo odstraniti muslimanskega konvertita Ahmeda Tekuderja, ki je po kanu Abaki nasledil Ilkanat in zahteval od svojih najvišjih oficirjev spreobrnitev v islam. Brez podpore (nezaupljivih) egiptovskih mamelukov, na pomoč katerih se je zanašal, je hitro izgubil. Ponovna oživitev franko-mongolske diplomatske pobude → 1285
Burma: kancler Paganske kraljevine se tributarno podredi Mongolom in doseže njihov umik. Kralj se namreč skriva v nedostopni delti reke Iravadi še nekaj časa po tem, ko je mongolska nevarnost že minila.
Ostalo
17. januar - Umre škotski kronski princ Aleksander, sin kralja Aleksandra III.. Njegova smrt ima za škotsko kraljevino daljnosežne posledice, saj škotski kralj nima drugega dediča razen daljnih sorodnikov, ki pa jim že genealogija težko sledi. 1290 ↔
marec - Rhuddlanski statut, Wales: ko je zaključil z osvojitvijo Walesa, angleški kralj Edvard I. še institucionalizira novo upravno delitev. Premaganim Valižanom še pusti njihovo civilno pravo, odpravi pa izrazita neskladja, npr. možnost dedovanja po nezakonskih otrocih.
24. marec - Umrlega ciprskega in jeruzelemskega kralja Huga III. (I.) nasledi sin Ivan I. (II.). Prvenstvo v Jeruzalemski kraljevini mu seveda oporeka Karel Anžujski. 1285 ↔
5-6. avgust - Bitka pri Meloriji: pomorska bitka, v kateri Genova odločujoče porazi rivalsko Piso. Genovčani si zagotovijo trajen nadzor nad otoki Korzika, Sardinija in Elba. Popoln poraz pisanske flote izkoristita še sosednji rivalski republiki Lucca in Firence, ki se razširita na račun poraženke. Poraz pomeni začetek konca Pisanske republike. 1290 ↔
Ogrski kralj Ladislav IV. podari Beograd sremskemu (srbskemu) kralju Štefanu Dragutinu. Gre za doto, ki jo Štefan Dragutin prejme, ko se en od njegovih mlajših sinov poroči z bratranko madžarskega kralja.
Hanzeatska severnonemška mesta uvedejo popoln embargo na uvoz in izvoz blaga iz Norveške. Razlog je piratstvo v tem delu Severnega morja, embargo pa povzroči hujšo lakoto po Norveškem.
Hamelin, Spodnja Saška: v mestu Hamelin preko meja obvladljivosti infestirajo podgane. Dogodek je povezan z nastankom legende, ki je danes najbolj znana po pravljični verziji bratov Grimm.