Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Informačný systém (IS) je systém na zber, udržiavanie, spracovanie a poskytovanie informácií. Príkladom informačného systému môže byť kartotéka, telefónny zoznam, kniha došlej pošty alebo účtovníctvo. Systém nemusí byť nutne automatizovaný pomocou počítačov a môže byť aj v papierovej forme. Tento článok sa zaoberá všeobecne informačnými systémami. Informačný systém automatizovaný pomocou počítačov (alebo počítačový informačný systém) je v súčasnosti najčastejšie používaným v súčasnosti. Príkladom neautomatizovaného IS môže byť centrálny propagačno-informačný systém cestovného ruchu SR alebo systém turistická značenia na Slovensku.
Počítačový informačný systém je systém zložený z ľudí a počítačov, ktorý spracováva alebo interpretuje informácie. Tento výraz sa niekedy používa aj na označenie počítačového systému s nainštalovaným softvérom.
Informačné systémy je akademický študijný odbor zaoberajúci sa analýzou, projektovaním, konštruovaním a údržbou informačných systémov - hardvéru a softvéru, ktoré ľudia a organizácie používajú na zhromažďovanie, filtrovanie, spracovanie, vytváranie a distribúciu údajov. Dôraz je kladený na informačný systém s konečnou hranicou používateľov, procesory, úložisko, vstupy, výstupy a komunikačné, počítačové siete.[1]
V mnohých organizáciách je útvar zodpovedný za informačné systémy a spracovanie údajov známy ako „informačné služby“.
S prevádzkovaním IS súvisí aj Všeobecné nariadenie o ochrane údajov.
Všeobecne chápeme IS ako systém pre spracovanie dát, ktorý má tieto ciele:
Dôležité sú tiež úlohy IS: