Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Havajské ostrovy
súostrovie
Štát Spojené štáty Spojené štáty
Fed. štát Havaj
Najvyšší bod Mauna Kea
Obyvateľstvo 1 450 000 (2015)
Časové pásmo UTC -10
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Pohľad na častý cieľ turistov – havajské pláže

Havajské ostrovysúostrovie 130 koralových, sopečných ostrovov, skál a útesov v Tichom oceáne, na ktorom sa nachádza Havaj, federálny štát USA.

Rozkladajú sa približne medzi 19 a 29° severnej šírky. Najväčšie ostrovy sú: Hawai‘i (často prezývaný ako Big Island), Maui, Lāna‘i, Moloka‘i, Kaho‘olawe, O‘ahu, Kaua‘i a Ni‘ihau. Hlavné mesto štátu, Honolulu, sa nachádza na ostrove O‘ahu, na ktorom žije asi 70% Havaja.

Vznik

Súostrovie vzniklo sopečnou činnosťou nad oblasťou oslabeného zemského plášťa, v ktorom sa nachádza milióny rokov horúca škvrna (po angl. hotspot) približne v hĺbke 52 kilometrov. Severozápadné ostrovy sú staršie, čo sa odráža aj na ich stupni erodovaného povrchu. V posledných 200 rokoch je aktívna vulkanická činnosť iba na ostrove Havaj a na podmorskej sopke Lo‘ihi, ktorá zatiaľ nevyrástla nad morskú hladinu.

Ostrovy sa skladajú z čadičových láv, čo súvisí so zložením magmy v oblasti horúcej škvrny.

Delenie

POZN: V slovách severozápadné a juhovýchodné sa tu niekedy píše malé začiatočné písmeno.[1]

Referencie

Iné projekty