Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Hamburg je po Berlíne druhé najväčšie mesto Nemecka, spolková krajina vo forme mestského štátu a prístav. Je to siedme najväčšie mesto Európskej únie. Niekedy je označované aj ako Benátky severu pre množstvo mostov a kanálov. Mesto má viac ako 1,8 milióna obyvateľov a jeho metropolitná oblasť približne 4,3 milióna obyvateľov. Ročne ho navštívi približne 7,7 milióna turistov (2008).[1]
Poloha
Hamburg leží na vlyve riek Bille a Alster do Labe. Približne 110 kilometrov severne od Hamburgu sa Labe vlieva do Severného mora. Úsek od Severného mora až po Hamburg je Labe splavná aj pre zaoceánske lode.
Dejiny
Oficiálny názov mesta je nem.Freie und Hansestadt Hamburg – Slobodné a Hanzové mesto Hamburg. To odkazuje na históriu mesta ako súčasť stredovekého zväzu obchodu Hanzy, ako slobodné mesto počas Rímskonemeckej ríše a na súčasné postavenie mesta ako jednej zo spolkových krajín Nemecka.
Priemysel
Hamburg je centrom obchodu v severnom Nemecku. Mesto sa stalo mediálnym a priemyselným centrom oblasti s podnikmi ako Airbus (letecký výrobca), Blohm + Voss (lodenice) a Aurubis (najväčší európsky producent medi na svete).[2] V meste sídli Norddeutscher Rundfunk verejnoprávna rozhlasová a televízna organizácia a Gruner + Jahr, najväčšia európska tlačová a vydavateľská spoločnosť.
Prístav v Hamburgu je tretí najväčší v Európe (po Antverpách a Rotterdame) a deviaty na svete.
Osobnosti mesta
Otto von Guericke (* 1602 - † 1686), nemecký fyzik, politik, vedec a vynálezca, objaviteľ vývevy a vákua