Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Skupina živca je minerálna skupina triklinických, monoklinických, alebo rombických tektosilikátov všeobecného vzorca AxBy[AlzSi4-zO8], kde x=0 až 1, y=0 až 1, z=1 až 2. Sú jednými z najvýznamnejších horninotvorných minerálov, keďže sa rozhodujúcou mierou podieľajú na zložení zemskej kôry.
Živce sú bežné minerály vyvretých hornín, vyskytujú sa aj v metamorfovaných a usadených horninách. Sú preto najbežnejšími horninotvornými minerálmi. Tvoria až 50 hmotnostných percent zemskej kôry[1]. Do skupiny živcov patria nasledovné minerály:
Živce obohacujú pôdu o minerálne látky, sú dôležitým indexovým minerálom pri rozoznávaní hornín[2]. Používajú sa ako surovina pre keramický a sklársky priemysel, kde sa využívajú ako zdroj alkálií. Vhodné sú preto len draselné a sodné živce, z plagioklasov iba bázické členy radu[3].
Živce ľahko podliehajú rozkladu, napríklad pôsobením fluíd, jednak pri tuhnutí magmy, ako i hydrotermálne. Nie sú odolné ani voči mechanickému zvetrávaniu. Typické reakcie premeny živcov sú kaolinizácia, sericitizácia a saussuritizácia[3]. Produktom ich chemického zvetrávania na povrchu sú ílové minerály.