Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Berberski kalendar je kalendar koji koriste Berberi u severnoj Africi. Kod Arapa je ovaj kalendar poznat i kao "felaški" (فلاحي fellāḥī "poljoprivredni"), jer se koristi za regulisanje sezonskih poljoprivrednih poslova, ili "adžamijski" (عجمي ajamī "nearapski").
Berberski kalendar je u suštini julijanski kalendar sa imenima meseci izgovorenim na berberski način. Severna Afrika je bila u sklopu Rimskog carstva u vreme kada je taj kalendar usvojen, a bila je i deo vizantijskog (istočnorimskog) carstva do 7-8. veka.
Pošto u 20. i 21. stoleću julijanski kalendar kasni za gregorijanskim 13 dana, počeci svih meseci su 14-tog po gregorijanskom: decembar (jember, /džember/) počinje 14. decembra/prosinca itd. Meseci su dati po godišnjim dobima:
Jenajer 1. (ili prosto "Jenajer"), 14. januara/siječnja, se slavi kao berberska Nova godina. Berberističke grupe su je repopularisale od 1968. a obeležavaju je i Berberi koji inače ne slede ovaj kalendar. Pošto je ovo u stvari julijanska nova godina, ona je istovetna tzv. Srpskoj novoj godini. Neki alžirski Berberi slave Jenajer 12. januara/siječnja umesto 14.
Pariska berberistička grupa Académie berbère (odgovorna i za neo-tifinaški alfabet) je uvela kalendarsku eru za berberski kalendar vezanu za godinu ustoličenja egipatskog faraona Šošenka I (biblijski Šišak), koga su identifikovali kao prvog istaknutog Berbera u istoriji (zabeleženo je da je bio libijskog porekla).[1] Akademija je nultu godinu postavila na 950. pne. (uobičajena procena godine Šošenkovog ustoličenja), što omogućuje zgodnu konverziju godina naše ere sabiranjem sa 950 - 2024. naše ere je 2974. po ovom sistemu.