Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Przekrój podłużny przez ziarniaka pszenicy. Ciemna warstwa zewnętrzna to okrywa owocowo-nasienna, jasne wnętrze to obielmo, u dołu po prawej ciemno zabarwiony zarodek
Ziarniaki pszenicy

Ziarniak (caryopsis) – suchy, niepękający owoc traw będący jednonasienną niełupką[1].

Ziarniak okryty jest okrywą owocowo-nasienną[2], która powstaje ze zrośnięcia się kilkuwarstwowej owocni, łupiny nasiennej i resztek obielma. Główną masę ziarniaka stanowi nasiono zawierające niewielki zarodek oraz bielmo stanowiące jego znaczną część[1][3]. W rolnictwie i potocznie ziarniaki określa się zbiorczą nazwą „ziarno”. Ziarna zbóż stanowią podstawowe źródło pokarmu roślinnego dla ludzi[4].

Budowa zewnętrzna

W zależności od tego, czy ziarniak jest ściśle otoczony lub zrośnięty z plewkami, czy też wypada spomiędzy nich po dojrzeniu, wyróżnia się odpowiednio ziarniaki nagie i oplewione. W przypadku traw z kłoskami wielokwiatowymi, po ich rozpadzie, na brzusznej stronie oplewionego ziarniaka pozostaje fragment osadki. Ze względu na jego zróżnicowanie u poszczególnych gatunków pod względem wielkości, kształtu i owłosienia – wykorzystywany jest on jako cecha taksonomiczna. Dojrzałe ziarniaki mogą odpadać też z całymi kłoskami jednokwiatowymi lub z fragmentami łamliwego kłosa[1].

Budowa wewnętrzna i skład

W obrębie rodziny występuje zmienność budowy wewnętrznej owocni i łupiny nasiennej, która może się zachowywać w stanie dojrzałym lub ulegać degradacji[5].

Bielmo stanowi 70-80% całej masy owocu. Bezpośrednio pod okrywą owocowo-nasienną znajduje się cienka warstwa bielma aleuronowego, bogatego w białko (stanowi ono 10-15% zawartości ziaren[4]). Głębiej leży bielmo skrobiowe, którego głównym materiałem zapasowym jest skrobia (stanowi do 75% masy ziaren[4]). Najgłębiej położone komórki bielma skrobiowego są zgniecione i martwe[3]. Poza węglowodanami i białkami, ziarna zawierają błonnik, ok. 2% kwasów tłuszczowych, gł. nienasyconych, liczne witaminy, w tym zwłaszcza grupę B i witaminę E, związki mineralne i mikroelementy: żelazo, mangan, magnez, wapń i cynk, chociaż bywają związane z kwasem fitynowym i przez to w ograniczonym stopniu przyswajalne[4].

Zastosowanie

 Osobny artykuł: zboża.

Ziarna zbóż (z wyjątkiem zbóż rzekomych – gryki i komosy ryżowej) mają 25% udział w źródłach energii w pożywieniu ludzi w krajach wysoko rozwiniętych i aż do 85% w krajach słabo rozwiniętych. Po przetworzeniu uzyskuje się z nich: skrobię, białka, mąki (a z nich chleb i makaron), kasze, płatki, otręby, oleje (gł. olej kukurydziany), piwo, spirytus, poza tym także paszę dla zwierząt[4].

Przypisy

  1. a b c Marian Falkowski (red.): Trawy polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982, s. 12-17. ISBN 83-09-00593-8.
  2. Niektóre, zwłaszcza starsze źródła ziarniakami nazywają wszelkie owoce jednonasienne z nasionem zrośniętym z okrywą zewnętrzną, np. pojedyncze rozłupki z rozłupni roślin z rodziny selerowatych (np. Bolesław Hryniewiecki. Owoce i nasiona, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1952, s.48)
  3. a b Janina Jasnowska, Mieczysław Jasnowski, Jan Radomski, Stefan Friedrich, Wojciech Kowalski: Botanika. Szczecin: Brasika, 2008, s. 527. ISBN 978-83-902821-6-9.
  4. a b c d e J.G. Vaughan, C.A. Geissler: Rośliny jadalne. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2001, s. XVIII-XX. ISBN 83-7255-326-2.
  5. E.A. Kellogg: Flowering Plants. Monocots. T. 13. Springer International Publishing Switzerland, 2015, s. 69-70, seria: The Families and Genera of Vascular Plants. DOI: 10.1007/978-3-319-15332-2_7.