Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Kwaśny winian potasu
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

KC4H5O6

Masa molowa

188,177 g/mol

Wygląd

biały lub prawie biały, krystaliczny proszek lub bezbarwne, lekko matowe kryształy[1]

Identyfikacja
Numer CAS

868-14-4

PubChem

23681127

Podobne związki
Podobne związki

winian sodowo-potasowy

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Wodorowinian potasu (także kwaśny winian potasu, kamień winny albo tartarus) – sól kwasu winowego. Słabo rozpuszczalny w wodzie i alkoholu. Ma działanie przeczyszczające. Jest uważany za nieszkodliwy.

Powstaje przy fermentacji lub podczas leżakowania wina, osadzając się w kadziach i beczkach. Może więc występować zarówno w młodych, jak i starych rocznikach, będąc oznaką, że wino jest „żywe”. Przybiera postać małych kryształów, wyglądających jak kryształy cukru albo okruchy szkła, które nie wpływają na smak[2][3].

W życiu codziennym znany jest jako składnik proszku do pieczenia, w którym wymieszany z sodą oczyszczoną pełni rolę regulatora kwasowości. Używany jest także jako naturalny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego oznaczony kodem E 336[4].

Przypisy

  1. a b c Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4.
  2. Słowniczek pojęć podstawowych związanych z winiarstwem, miodosytnictwem i nalewkami [online], Stowarzyszenie Winiarzy i Miodosytników Polskich [zarchiwizowane z adresu 2006-11-08].
  3. Winny kamień [online], Vinařství Žídek.
  4. Składniki E. Antyutleniacze [online], Onet [zarchiwizowane z adresu 2006-05-03].