Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Edytuj linki
Rafael Felix Scharf
Data i miejsce urodzenia

18 czerwca 1914
Kraków

Data i miejsce śmierci

16 września 2003
Londyn

Zawód, zajęcie

dziennikarz

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Rafael Felix Scharf (ur. 18 czerwca 1914 w Krakowie[1], zm. 16 września 2003 w Londynie) – dziennikarz, działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, drukarz.

Życiorys

Uczęszczał do hebrajskiej szkoły podstawowej. W 1936 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach pracował jako dziennikarz, publikując w prasie syjonistycznej artykuły na tematy społeczne i polityczne. W 1938 wyjechał do Anglii, gdzie uzyskał obywatelstwo brytyjskie. Pracował jako londyński korespondent krakowskiego „Nowego Dziennika” i studiował ekonomię w London School of Economics. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Brytyjskiej (służył w piechocie, potem w brytyjskim wywiadzie). Po wojnie pracował w jednostce przygotowującej procesy zbrodniarzy wojennych. Był współzałożycielem „The Jewish Quarterly” oraz jednym z założycieli Instytutu Spraw Polsko-Żydowskich w Oxfordzie, a także wieloletnim wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Napisał książkę Co mnie i Tobie Polsko? Eseje bez uprzedzeń, która opublikowana została w 1997 przez Valentine Mitchell w Wielkiej Brytanii oraz przez Fundację Judaica w Polsce[2].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Rafael Scharf [online], The Independent, 18 września 2003 [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  2. Scharf Rafael Felix - Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2020-02-27].
  3. M.P. z 1994 r. nr 6, poz. 49 „za wybitne zasługi na rzecz Polski”.

Linki zewnętrzne