Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Markos Pagdatis
Μάρκος Παγδατής
Ilustracja
Pagdatis podczas French Open 2015
Państwo

 Cypr

Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1985
Limassol

Wzrost

178 cm

Gra

praworęczny, oburęczny bekhend

Status profesjonalny

2003

Zakończenie kariery

2019

Trener

Pablo Perez, Juan Francisco Spina

Gra pojedyncza
Wygrane turnieje

4

Najwyżej w rankingu

8 (21 sierpnia 2006)

Australian Open

F (2006)

Roland Garros

4R (2007)

Wimbledon

SF (2006)

US Open

4R (2016)

Gra podwójna
Wygrane turnieje

1

Najwyżej w rankingu

93 (7 stycznia 2008)

Australian Open

3R (2013)

Roland Garros

1R (2016)

Wimbledon

1R (2007, 2017)

US Open

1R (2018)

Strona internetowa

Markos Pagdatis[a] (gr. Μάρκος Παγδατής, trl. Márkos Pagdatī́s, trb. Markos Pagdatis, ar. ماركوس بغداتيس, trl. Mārkūs Baḡdātīs, trb. Markus Baghdatis; ur. 17 czerwca 1985 w Limassol) − cypryjski tenisista, finalista Australian Open 2006, reprezentant kraju w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

Zwycięzca 4 turniejów o randze ATP World Tour w grze pojedynczej. W sierpniu 2006 roku sklasyfikowany na 8. miejscu w rankingu ATP, najwyższym w swojej karierze.

Zawodnik praworęczny, z bekhendem oburęcznym. Do swoich najlepszych uderzeń zaliczał serwis i forhend, wyróżniał się także dobrą pracą nóg. W 2019 roku zakończył karierę zawodową[1].

Syn Libańczyka[2] Christosa (właściciela sklepu odzieżowego) i Andry. Treningi tenisowe rozpoczął w wieku 5 lat. Ma dwóch starszych braci: Petrosa oraz Marinosa, także tenisistów reprezentujących Cypr w Pucharze Davisa. Mąż chorwackiej tenisistki Karoliny Šprem, z którą ma trójkę dzieci[3].

Kariera

Lata juniorskie

W tym okresie Pagdatis zaliczał się do czołówki światowej juniorów. W 2003 roku wygrał juniorską edycję Australian Open[4] oraz osiągnął finał US Open (w finale US Open był również w 2002). W sezonie 2003 został sklasyfikowany na 1. miejscu w rankingu juniorów. W tym samym roku zadebiutował w gronie tenisistów zawodowych.

Sezony 2003−2004

Sezon 2003 zakończył na pozycji nr 179. w rankingu seniorskim; wygrał w t.r. cztery turnieje rangi ITF Futures (dodatkowo jeden finał), był w dwóch półfinałach zawodów ATP Challenger Tour. W 2004 roku wygrał dwa turnieje ATP Challenger Tour, w Boltonie, pokonując w finale Petera Wesselsa oraz w Bratysławie wygrywając finałowy pojedynek z Dominikiem Hrbatym). Latem 2004 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Atenach dzięki przyznanej przez organizatorów "dzikiej karcie". Zdołał osiągnąć II rundę, pokonując na samym początku Grégory'ego Carraza, a potem przegrywając w trzech setach z Niemcem Nicolasem Kieferem. W sierpniu Pagdatis debiutował w turnieju wielkoszlemowym US Open, gdzie dotarł do II rundy, będąc jedynym obok Andre Agassiego graczem, któremu udało się wygrać seta z późniejszym zwycięzcą, Szwajcarem Rogerem Federerem.

Sezon 2005

Na początku roku Cypryjczyk dotarł do IV rundy Australian Open, pokonując wcześniej m.in. Ivana Ljubičicia i Tommy'ego Robredo. W meczu o ćwierćfinał zmierzył się z Rogerem Federerem, z którym przegrał 2:6, 2:6, 6:7(4). Tego roku zadebiutował również w French Open przegrywając w I rundzie z Davidem Nalbandianem i Wimbledonie, gdzie odpadł w I etapie rozgrywek z Michaiłem Jużnym. W czerwcu Pagdatis wygrał zawody ATP Challenger Tour w Kordobie pokonując w finale Kolumbijczyka Alejandro Fallę 6:3, 6:3.

W ostatnim w sezonie wielkoszlemowym turnieju, US Open, Pagdatis zagrał w I rundzie przegrywając z Dmitrijem Tursunowem 4:6, 3:6, 7:6(7), 2:6. Na początku października osiągnął ćwierćfinał w turnieju rozgrywanym w Tokio. W pojedynku o półfinał przegrał z Mario Ančiciem 1:6, 6:7(4). 24 października Pagdatis uzyskał swój pierwszy finał rozgrywek ATP World Tour, podczas rywalizacji w Bazylei, pokonując w drodze do finału m.in. Davida Nalbandiana[5]. W finale spotkał się z Fernando Gonzálezem, który wygrał spotkanie 6:7(8), 6:3, 7:5, 6:4, zwyciężając tym samym w całym turnieju.

Sezon 2006

Rok 2006 Pagdatis rozpoczął od ćwierćfinału rozgrywek w Ad-Dausze, odpadając z rywalizacji po porażce z Federerem. W wielkoszlemowym Australian Open Cypryjczyk dotarł do finału, pokonując po drodze m.in. Andy'ego Roddicka, Ivana Ljubičicia oraz Davida Nalbandiana, który prowadził w setach 2:0, a ostatecznie przegrał z Pagdatisem 6:3, 7:5, 3:6, 4:6, 4:6[6]. W finale zmierzył się z Federerem, lecz Cypryjczyk przegrał mecz 7:5, 5:7, 0:6, 2:6[7].

W rozgrywkach z cyklu ATP Masters Series w Indian Wells Pagdatis osiągnął ćwierćfinał, w którym nie sprostał Rafaelowi Nadalowi. Podczas turnieju Rolanda Garrosa uzyskał II rundę, przegrywając w spotkaniu o kolejną fazę rozgrywek z Julienem Benneteau 6:3, 4:6, 3:6, 7:6(1), 4:6.

Okres gry na kortach trawiastych Cypryjczyk rozpoczął od półfinału imprezy w 's-Hertogenbosch. W meczu, którego stawką był finał, przegrał 6:7(4), 3:6 z Mario Ančicieem. Podczas Wimbledonu Pagdatis doszedł do półfinału, eliminując m.in. mistrza zawodów z 2002 roku, Lleytona Hewitta[8]. Spotkanie o finał imprezy zakończyło się porażką Pagdatisa z Rafaelem Nadalem.

W październiku Pagdatis awansował do finału rozgrywek w Pekinie. We wcześniejszych fazach turnieju wyeliminował m.in. Paradorna Srichaphana, a w finale pokonał Ančicia 6:4, 6:0, wygrywając tym samym po raz pierwszy w karierze rozgrywki z cyklu ATP World Tour[9].

Na koniec roku sklasyfikowany był na 12. pozycji w rankingu ATP mając na koncie zwycięstwo w Pekinie.

Sezon 2007

Sezon 2007 Cypryjczyk rozpoczął od ćwierćfinału w Ad-Dausze, przegrywając pojedynek o półfinał z Robinem Söderlingiem. Kolejny ćwierćfinał uzyskał w Sydney, gdzie odpadł w meczu o półfinał z Carlosem Moyą. W Australian Open Cypryjczyk przegrał swoje spotkanie w II rundzie z Gaëlem Monfilsem.

Swoje drugie turniejowe zwycięstwo Pagdatis odniósł na twardych kortach w Zagrzebiu. W finałowym meczu pokonał 7:6(4), 4:6, 6:4 Ivana Ljubičicia[10]. W turnieju rozgrywanym w Marsylii Cypryjczyk awansował do kolejnego finału, jednak został pokonany przez Gilles'a Simona[11]. Podczas rozgrywek w Monachium uzyskał półfinał, w którym przegrał z Philippem Kohlschreiberem. W Rolandzie Garrosie Pagdatis doszedł do IV rundy, lecz w spotkaniu o ćwierćfinał uległ 6:2, 1:6, 3:6, 4:6 Igorowi Andriejewowi.

Na trawiastych kortach w Halle Pagdatis doszedł do kolejnego w sezonie finału pokonując po drodze m.in. Söderlinga oraz Kohlschreiba. W meczu o tytuł zagrał z Czechem Tomášem Berdychem, któremu uległ 5:7, 4:6[12]. W Wimbledonie osiągnął ćwierćfinał, w którym po pięciosetowym starciu nie sprostał Novakowi Đokoviciowi, przegrywając 6:7(4), 6:7(9), 7:6(3), 6:4, 5:7. Na I rundzie zakończył swój udział w US Open, a w Bazylei dotarł do półfinału, w którym przegrał 6:7(4), 2:6 z Jarkko Nieminenem.

W rozgrywkach ATP Masters Series w Paryżu doszedł do półfinału imprezy pokonując we wcześniejszych rundach m.in. Ivana Ljubičicia i Nikołaja Dawydienkę. W meczu, którego stawką był finał, zmierzył się z Nadalem. Hiszpan wygrał pojedynek 4:6, 6:4, 6:3 dochodząc tym samym do finału rozgrywek.

Sezon ukończył na 16. miejscu w światowym rankingu tenisistów z wygranym turniejem w Zagrzebiu.

Sezon 2008

Rok 2008 Pagdatis zainaugurował od finału w grze podwójnej w Ćennaju, grając wspólnie z Marcem Gicquelem. W finale zagrał z tajlandzką parą, Sanchaiem Ratiwataną i Sonchatem Ratiwataną, którzy wygrali mecz 6:4, 7:5[13]. W grze pojedynczej w Australian Open Pagdatis dotarł do III rundy, eliminując Thomasa Johanssona oraz Marata Safina. Mecz IV rundy z Lleytonem Hewittem zakończył się wynikiem 6:4, 5:7, 5:7, 7:6(4), 3:6 dla Australijczyka. W Marsylii Cypryjczyk uzyskał półfinał, w którym nie sprostał Mario Ančiciowi.

W wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie Pagdatis odpadł w I etapie z Simonem Bolellim. W Halle awansował do ćwierćfinału, gdzie został pokonany przez Federera, natomiast w Wimbledonie doszedł do IV rundy, gdzie zagrał z Feliciano Lópezem. Spotkanie zakończyło się rezultatem 5:7, 6:2, 3:6, 7:6(4), 8:6 dla Hiszpana. Z powodu kontuzji nadgarstka Pagdatis zrezygnował ze startu w US Open oraz igrzysk olimpijskich w Pekinie[14].

Na koniec roku zajmował 98. pozycję w rankingu ATP.

Sezon 2009

Pagdatis podczas turnieju w Brisbane, 2009

Kolejny zawodowy sezon Pagdatis rozpoczął od IV rundy w Australian Open. W drodze do tego etapu rozgrywek zdołał wyeliminować Juliena Benneteau, Robina Söderlinga i Mardy'ego Fisha. Spotkanie o ćwierćfinał zagrał z Novakiem Đokoviciem, który pokonał Pagdatisa 6:1, 7:6(1), 6:7(5), 6:2. Na początku lutego Pagdatis awansował do ćwierćfinału turnieju w Johannesburgu, lecz mecz o półfinał przegrał z Davidem Ferrerem. Kolejny ćwierćfinał Cypryjczyk osiągnął w Delray Beach, a zmierzył się w nim z Jérémym Chardym, któremu uległ w dwóch setach.

Wielkoszlemowy Roland Garros Pagdatis zakończył na I rundzie odpadając z Juanem Mónaco. Następnie Pagdatis nie wziął udziału w Wimbledonie z powodu kontuzji kolana[15].

Na korty cypryjski tenisista powrócił podczas cyklu US Open Series. Wystartował w Indianapolis, ale odpadł z turnieju w I rundzie z Wayne'em Odesnikiem. W Los Angeles doszedł do II rundy rozgrywek, wygrywając najpierw z Frankiem Dancevicem, a potem przegrywając z Johnem Isnerem. Na początku sierpnia wygrał rozgrywki kategorii ATP Challenger Tour w Vancouver, pokonując w finale Xaviera Malisse'a. W US Open Pagdatis nie wystąpił. We wrześniu zwyciężył w imprezie ATP Challenger Tour w Saint-Remy, pokonując w finale Malisse'a. W jednym z azjatyckich turniejów, w Kuala Lumpur doszedł do II etapu turnieju, pokonując 4:6, 6:3, 7:6(5) reprezentanta Chińskiego Tajpej Lu Yen-hsuna. Swój udział w rozgrywkach zakończył w meczu z Michaiłem Jużnym, przegrywając 2:6, 3:6.

W październiku Pagdatis wygrał turniej ATP Challenger Tour w Taszkencie, pokonując w finale Denisa Istomina. W rozgrywkach rangi ATP World Tour w Sztokholmie Pagdatis doszedł do finału, pokonując m.in. Juana Carlosa Ferrero. W finale zmierzył się z Belgiem Olivierem Rochusem, z którym wygrał 6:1, 7:5[16].

Sezon zakończył na 42. miejscu w światowym rankingu ATP.

Sezon 2010

W połowie stycznia Pagdatis wystartował w turnieju w Sydney. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem Cypryjczyka, który w drodze po tytuł wyeliminował m.in. Lleytona Hewitta, Mardy'ego Fisha, a w finale pokonał 6:4, 7:6(2) Richarda Gasqueta[17]. Był to czwarty singlowy triumf Cypryjczyka. Następnie wystartował w Australian Open, gdzie doszedł do III rundy. Wyeliminował w trzech setach Frederico Gila oraz stoczył zwycięski pięciosetowy pojedynek z Davidem Ferrerem. W spotkaniu o 1/8 finału po raz kolejny zagrał z Hewittem, lecz tym razem lepszy okazał się Australijczyk. Mecz zakończył się przy stanie 6:0, 4:2 dla Hewitta. Powodem dla którego Pagdatis się poddał była kontuzja ramienia[18].

W lutym Pagdatis wystartował w turnieju w Dubaju, dochodząc do półfinału. Wyeliminował Gilles'a Simona, Somdeva Devvarmana oraz Michaela Berrera; przegrał po trzysetowym pojedynku z Novakiem Đokoviciem. W marcu, podczas turniejów rangi ATP World Tour Masters 1000 doszedł do 1/8 finału w Indian Wells, gdzie pokonał m.in. po raz pierwszy w karierze Rogera Federera[19]; odpadł z Tommym Robredo. W Miami Pagdatis poniósł porażkę w II rundzie z Marinem Čiliciem.

Na kortach ziemnych Cypryjczyk osiągnął na początku maja półfinał turnieju w Monachium. Spotkanie o finał przegrał z Marinem Čiliciem. Podczas wielkoszlemowego Rolanda Garrosa doszedł do III rundy, pokonując w I fazie Amerykanina Jessego Wittena, a w kolejnym etapie Marcela Granollersa. Pojedynek o 1/8 finału przegrał z Andym Murrayem. Trzeci w sezonie wielkoszlemowy turniej, Wimbledon, Cypryjczyk zakończył już w I rundzie po porażce ze Słowakiem Lukášem Lacko.

Pod koniec lipca Pagdatis wystartował, w turnieju na nawierzchni twardej, w Los Angeles, gdzie doszedł do ćwierćfinału eliminując Ryana Sweetinga (w I fazie miał wolny los). Mecz o dalszą rundę przegrał z Janko Tipsareviciem. Następnie wziął udział w zawodach na kortach w Waszyngtonie. Rozgrywki zakończyły się porażką Pagdatisa w fazie finałowej, gdzie wyeliminował po drodze m.in. w ćwierćfinale Fernando Verdasco. W pojedynku finałowym nie sprostał Davidovi Nalbandianowi przegrywając 2:6, 6:7(4)[20]. Następnie Pagdatis osiągnął półfinał rozgrywek ATP World Tour Masters 1000 w Cincinnati. Pod drodze pokonał m.in. lidera rankingu Rafaela Nadala; przegrał z Federerem. Wielkoszlemowy US Open Pagdatis zakończył już w I rundzie po porażce w pięciu setach z Francuzem Arnaudem Clémentem.

W październiku, podczas rywalizacji w Moskwie, Pagdatis osiągnął kolejny w sezonie finał, w którym przegrał jednak z Viktorem Troickim 6:3, 4:6, 3:6[21]. W tym samym miesiącu osiągnął również ćwierćfinał zawodów w Wiedniu, gdzie został pokonany przez Michaela Berrera.

Sezon zakończył będąc na 20. pozycji w zestawieniu ATP.

Sezon 2011

Pagdatis podczas French Open, 2011

Sezon 2011 Pagdatis rozpoczął od turnieju w Brisbane, gdzie doszedł do ćwierćfinału, w którym przegrał z Andym Roddickiem. Rozgrywki podczas Australian Open Pagdatis rozpoczął od zwycięstwa w pięciosetowym pojedynku z kwalifikantem Gregą Žemlją. Następnie w czterech partiach pokonał Juana Martína del Potro, jednak w III fazie przegrał z Jürgenem Melzerem poprzez krecz w czwartym secie przy stanie 6:7(5), 6:2, 6:1, 4:3 dla Austriaka, z powodu urazu pachwiny[22]. W lutym Pagdatis uzyskał ćwierćfinał turnieju w Rotterdamie, po wyeliminowaniu Andy'ego Murraya i Feliciano Lópeza. Spotkanie o dalszą fazę rozegrał z Ivanem Ljubičiciem. Pojedynek zakończył się porażką Pagdatisa w trzech setach.

Pierwszy start na kortach ziemnych Pagdatisa miał miejsce na początku kwietnia w Casablance, gdzie odpadł w II rundzie po porażce z Andriejem Kuzniecowem. Podczas Rolanda Garrosa Cypryjczyk w meczu I rundy pokonał Frederico Gila. Spotkanie o III rundę przegrał z Leonardo Mayerem.

W połowie czerwca, na trawiastych kortach w 's-Hertogenbosch, Pagdatis doszedł do półfinału, w którym uległ Ivanowi Dodigowi. Na Wimbledonie Cypryjczyk uzyskał III rundę po wygranych z Jamesem Blakiem i Andreasem Seppim. Spotkanie o IV rundę przegrał z Novakiem Đokoviciem.

Na początku sierpnia Pagdatis awansował do ćwierćfinału rozgrywek w Waszyngtonie. W pojedynku o półfinał został pokonany przez Donalda Younga. Następnie Cypryjczyk dotarł do ćwierćfinału zawodów w Winston-Salem, gdzie poniósł porażkę z Johnem Isnerem. Również z Isnerem, Pagdatis przegrał w I rundzie US Open, po czterosetowym pojedynku.

Jesienią Pagdatis dotarł do finału w Kuala Lumpuer. Cypryjski tenisista zdołał po drodze pokonać m.in. Jürgena Melzera i Viktora Troickiego. Spotkanie finałowe przegrał jednak z Janko Tipsareviciem[23]. W Bazylei Pagdatis awansował do ćwierćfinału, w którym został pokonany przez Novaka Đokovicia.

Rok Pagdatis zakończył na 44. miejscu w zestawieniu ATP.

Sezon 2012

Pierwszy turniej w 2012 roku Pagdatis rozegrał w Brisbane docierając do ćwierćfinału, gdzie poniósł porażkę z Andym Murrayem. Następnie cypryjski tenisista awansował do półfinału w Sydney, pokonując po drodze m.in. Juana Martína del Potro. Spotkanie o awans do finału przegrał z Julienem Benneteau. Podczas Australian Open Pagdatis odpadł w II rundzie ze Stanislasem Wawrinką. Na początku lutego dotarł do półfinału w Zagrzebiu, po wcześniejszym wyeliminowaniu m.in. mistrza zawodów z 2011 roku, Ivana Dodiga. O finał Pagdatis zmierzył się z Lukášem Lacko, któremu uległ w dwóch setach. Cypryjczyk wystartował ponadto w grze podwójnej gdzie wspólnie z Michaiłem Jużnym osiągnęli finał, w którym pokonali 6:2, 6:2 parę Ivan Dodig-Mate Pavić[24].

Okres gry na kortach ziemnych Pagdatis zaczął pod koniec kwietnia od turnieju w Bukareszcie, gdzie odpadł w II rundzie pokonany przez Fabio Fogniniego. Po tych zawodach cypryjski tenisista zagrał w Monachium, ponosząc porażkę w ćwierćfinałowym pojedynku z Tommym Haasem. Na Rolandzie Garrosie Cypryjczyk awansował do II rundy, w której uległ Nicolásowi Almagro, natomiast na trawiastych kortach Wimbledonu osiągnął III rundę, przegrywając z Andym Murrayem.

Po Wimbledonie Pagdatis zagrał na igrzyskach olimpijskich w Londynie, które odbyły się na podłożu trawiastym. Awansował do III rundy, eliminując Gō Soedę i Richarda Gasqueta, natomiast poniósł porażkę z Andym Murrayem.

We wrześniu, podczas US Open, tenisista cypryjski odpadł w II rundzie wyeliminowany przez Ołeksandra Dołhopołowa. W Tokio, na początku października, Pagdatis doszedł do półfinału ponosząc porażkę z Keim Nishikorim. Ten sam wynik zawodnik osiągnął w Sztokholmie, gdzie przegrał z Jo-Wilfriedem Tsongą.

Sezon 2013

Pagdatis podczas US Open, 2013

Rok 2013 Pagdatis rozpoczął od półfinału rozgrywek w Brisbane, odpadając z rywalizacji po porażce z Grigorem Dimitrowem. Następnie zagrał w Australian Open przegrywając w III rundzie z Davidem Ferrerem. W połowie lutego Cypryjczyk awansował do ćwierćfinału w Rotterdamie, gdzie po raz kolejny w sezonie nie sprostał Dimitrowowi.

Podczas sezonu gry na nawierzchni ziemnej w Europie, Pagdatis awansował w maju do finału gry podwójnej w Monachium, zostając ostatecznie pokonanym 1:6, 4:6 przez Jarkko Nieminena i Dmitrija Tursunowa[25]. Partnerem deblowym Cypryjczyka był wówczas Eric Butorac. Na Rolandzie Garrosie Pagdatis poniósł porażkę w I rundzie z Benoîtem Pairem, a na Wimbledonie uległ w I rundzie Marinowi Čiliciowi.

Na początku sierpnia Pagdatis awansował do ćwierćfinału w Waszyngtonie. Był to pierwszy ćwierćfinał do jakiego doszedł od lutego, gdy startował w Rotterdamie. Spotkanie o awans do dalszej rundy przegrał z Johnem Isnerem. Na US Open Pagdatis doszedł do III rundy. Wyeliminował Gō Soedę i Kevina Andersona, a odpadł po czterosetowej porażce ze Stanislasem Wawrinką.

Sezon 2013 tenisista cypryjski ukończył na 87. miejscu w klasyfikacji singlowej ATP.

Sezon 2014

Pierwszy w sezonie wielkoszlemowy turniej, Australian Open Pagdatis zakończył w I rundzie wyeliminowany przez Denisa Istomina.

W marcu doszedł do III rundy zawodów kategorii ATP World Tour Masters 1000 w Miami, pokonawszy Santiago Giralda i Philippa Kohlschreibera. Mecz o IV rundę Cypryjczyk przegrał z Jo-Wilfriedem Tsongą.

W czerwcu, w trakcie przygotowań do Wimbledonu Pagdatis zaczął od startu w zawodach ATP Challenger Tour w Nottingham, bez straty seta odnosząc końcowy triumf. Potem wystartował w Londynie (Queen's) odpadając przez krecz w II rundzie ze Stanislasem Wawrinką. Na Wimbledonie również został wyeliminowany w II rundzie, przez Leonarda Mayera.

Następnie Cypryjczyk startował w dwóch imprezach ATP Challenger Tour poprzedzających US Open, w Vancouver i Aptos. Turnieje te zakończył zwycięstwem. W Nowym Jorku przegrał w I rundzie z Marinem Čiliciem.

Na początku listopada zwyciężył w czwartym turnieju z serii ATP Challenger Tour, w Genewie.

Sezon 2015

W sezonie 2015 najlepszy wynik tenisista cypryjski zanotował w sierpniu podczas zawodów w Atlancie, gdzie osiągnął finał. Spotkanie o tytuł przegrał 3:6, 3:6 z Johnem Isnerem[26].

Pagdatis był również w trzech półfinałach, najpierw w lutym w Zagrzebiu, w czerwcu w Nottingham i w październiku w Sztokholmie. W Nottingham mecz o udział w finale poddał przez ból w łydce Denisowi Istominowi[27].

W imprezach wielkoszlemowych Pagdatis najdalej doszedł do III rundy, podczas Australian Open i Wimbledonu.

Sezon 2016

Pagdatis podczas Wimbledonu, 2016

Markos Pagdaris w roku 2016 został finalistą 1 turnieju, w Dubaju z końca lutego. Pojedynek o tytuł zakończył się porażką tenisisty z Cypru ze Stanislasem Wawrinką 4:6, 6:7(13)[28].

Na początku marca Padgatis pobił rekord Björna Borga w ilości zwycięstw z rzędu w Pucharze Davisa[29]. Po dwóch wygranych meczach z Andorą osiągnął bilans 34 kolejnych gier bez porażki w turnieju. Serię tę rozpoczął w styczniu 2003 roku przeciwko Łotwie. W maju, podczas French Open, wygrał 300 mecz w karierze w 1 rundzie eliminując Gillesa Müllera[30].

W rozgrywkach wielkoszlemowych sezonu 2016 najdalej Cypryjczyk doszedł na US Open, do 4 rundy. Po raz ostatni tę fazę turnieju w Wielkim Szlemie uzyskał podczas Australian Open 2009[30].

Podczas turnieju w Newport Pagdatis awansował o półfinału, w którym został wyeliminowany przez Ivo Karlovicia. Został także ćwierćfinalistą trzech turniejów, w Montpellier, Halle i Nottingham.

Na koniec roku zajmował 36. miejsce w rankingu ATP.

Sezon 2017

Sezon 2017 Pagdatis zakończył z bilansem 18 zwycięstw i 17 porażek w cyklu ATP World Tour. Został także finalistą jednego turnieju, w Chengdu, gdzie poddał mecz Denisowi Istminowi po pięciu gemach z powodu zasłabnięcia[31]. Do podobnego zdarzenia z udziałem Cypryjczyka doszło w Antalyi na kortach trawiastych – wtedy to Pagdatis poddał grę przy stanie 3:6, 7:6(7), 1:4 Yūichiemu Sugicie[32].

Oprócz półfinału w Antalyi Cypryjczyk doszedł do tej samej rundy w Auckland na początku stycznia odpadając z João Sousą.

Uczestniczył we wszystkich turniejach Wielkiego Szlema, przechodząc do drugich rund w Australian Open i Wimbledonu.

Ostatni w sezonie turniej zagrał podczas imprezy ATP Challenger Tour w Eckental, a rok zakończył na 105. miejscu na świecie.

Ostatnie lata kariery

W sezonie 2018 najdalej awansował do ćwierćfinałów w Sofii i Atlancie. Osiągnął czwartą rundę w Indian Wells, najpierw wygrywając kwalifikacje. W drabince głównej mecz u udział w ćwierćfinale oddał walkowerem Milosowi Raoniciowi z powodu choroby[33]. Rok 2018 ukończył jako 124. tenisista na świecie.

W lutym 2019 przeszedł skutecznie przez eliminacje w Montpellier i awansował do ćwierćfinału. W połowie marca wygrał turniej ATP Challenger Tour w Shenzhen. Na początku lipca zagrał ostatni turniej w karierze podczas Wimbledonu, pierwszy mecz kończąc zwycięsko w trzech setach z Braydenem Schnurem. W drugiej rundzie poniósł porażkę 1:6, 6:7(4), 3:6 z Matteem Berrettinim[34].

Puchar Davisa

W reprezentacji Pagdatis zadebiutował w roku 2000 przeciwko Ugandzie w grze podwójnej w strefie Euro/Afrykańskiej IV Pucharu Davisa. W roku 2002 rywalizował m.in. przeciwko Polsce, ale swoje obydwa spotkania, najpierw w singlu, a potem w grze podwójnej przegrał. W roku 2006 awansował wraz z zespołem do II grupy rozgrywek strefy Euro/Afrykańskiej. Rozegrał dla zespołu 82 pojedynki; w singlu wygrał 47 spotkania i 4 przegrał, natomiast w deblu miał na koncie 20 zwycięstw oraz 11 porażek.

Finały w turniejach ATP World Tour

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
Tennis Masters Cup /
ATP Finals
ATP Masters Series /
ATP Tour Masters 1000
ATP International Series Gold /
ATP Tour 500
ATP International Series /
ATP Tour 250

Gra pojedyncza (4–10)

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Przeciwnik Wynik finału
Finalista 1. 30 października 2005 Bazylea Dywanowa (hala) Chile Fernando González 7:6(8), 3:6, 5:7, 4:6
Finalista 2. 29 stycznia 2006 Australian Open, Melbourne Twarda Szwajcaria Roger Federer 7:5, 5:7, 0:6, 2:6
Zwycięzca 1. 17 września 2006 Pekin Twarda Chorwacja Mario Ančić 6:4, 6:0
Zwycięzca 2. 5 lutego 2007 Zagrzeb Dywanowa (hala) Chorwacja Ivan Ljubičić 7:6(4), 4:6, 6:4
Finalista 3. 18 lutego 2007 Marsylia Twarda (hala) Francja Gilles Simon 4:6, 6:7(3)
Finalista 4. 17 czerwca 2007 Halle Trawiasta Czechy Tomáš Berdych 5:7, 4:6
Zwycięzca 3. 25 października 2009 Sztokholm Twarda (hala) Belgia Olivier Rochus 6:1, 7:5
Zwycięzca 4. 16 stycznia 2010 Sydney Twarda Francja Richard Gasquet 6:4, 7:6(2)
Finalista 5. 8 sierpnia 2010 Waszyngton Twarda Argentyna David Nalbandian 2:6, 6:7(4)
Finalista 6. 24 października 2010 Moskwa Twarda (hala) Serbia Viktor Troicki 6:3, 4:6, 3:6
Finalista 7. 2 października 2011 Kuala Lumpur Twarda (hala) Serbia Janko Tipsarević 4:6, 5:7
Finalista 8. 2 sierpnia 2015 Atlanta Twarda Stany Zjednoczone John Isner 3:6, 3:6
Finalista 9. 27 lutego 2016 Dubaj Twarda Szwajcaria Stan Wawrinka 4:6, 6:7(13)
Finalista 10. 1 października 2017 Chengdu Twarda Uzbekistan Denis Istomin 2:3 krecz

Gra podwójna (1–2)

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partner Przeciwnicy Wynik finału
Finalista 1. 5 stycznia 2008 Ćennaj Twarda Francja Marc Gicquel Tajlandia Sanchai Ratiwatana
Tajlandia Sonchat Ratiwatana
4:6, 5:7
Zwycięzca 1. 5 lutego 2012 Zagrzeb Twarda (hala) Rosja Michaił Jużny Chorwacja Ivan Dodig
Chorwacja Mate Pavić
6:2, 6:2
Finalista 2. 5 maja 2013 Monachium Ceglana Stany Zjednoczone Eric Butorac Finlandia Jarkko Nieminen
Rosja Dmitrij Tursunow
1:6, 4:6

Starty wielkoszlemowe (gra pojedyncza)

Turniej 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 Wygrane turnieje Bilans w turnieju
Australian Open 4R F 2R 3R 4R 3R 3R 2R 3R 1R 3R 1R 2R 2R 0 / 14 26–14
French Open 1R 2R 4R 1R 1R 3R 2R 2R 1R 2R 2R 1R 1R 0 / 13 10–13
Wimbledon 1R SF QF 4R 1R 3R 3R 1R 2R 3R 1R 2R 2R 2R 0 / 14 22–14
US Open 2R 1R 2R 1R 1R 1R 2R 3R 1R 1R 4R 1R 2R 0 / 13 9–13
Wygrane turnieje 0 / 0 0 / 1 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 3 0 / 2 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 3 0 / 4 0 / 4 0 / 3 0 / 4 0 / 1 0 / 54 N/A
Bilans spotkań 0–0 1–1 3–4 13–4 8–4 5–3 3–2 4–4 5–4 5–4 4–4 1–3 5–4 4–4 2–4 3–4 1–1 N/A 67–54

Uwagi

  1. W mediach najczęściej jako Marcos Baghdatis

Przypisy

  1. Retired players since 2015. itftennis.com, 2019-12-12. [dostęp 2020-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-22)]. (ang.).
  2. Who is Marcos Baghdatis?. Hellenictennis.org.au, 21 stycznia, 2007. [dostęp 2007-07-12]. (ang.).
  3. Marcos Baghdatis and Carolina Sprem become parents again! (PIC INSIDE), „Tennis World USA” [dostęp 2018-03-21] (ang.).
  4. Baghdatis, Strycova win junior titles. sportsillustrated.cnn.com. [dostęp 2003-01-25]. (ang.).
  5. Baghdatis Ousts Nalbandian to Gain ATP Basel Final. tennis-x.com. [dostęp 2005-10-30]. (ang.).
  6. Unseeded Baghdatis reaches final. bbc.co.uk. [dostęp 2006-01-26]. (ang.).
  7. Measured Federer beats Baghdatis. bbv.co.uk. [dostęp 2006-01-23]. (ang.).
  8. Federer, Bjorkman, Baghdatis reach Wimbledon semifinals. yahoo.com. [dostęp 2006-07-05]. (ang.).
  9. Baghdatis, Ancic to meet in Beijing. usatoday.com. [dostęp 2006-09-16]. (ang.).
  10. Baghdatis claims title in Zagreb. bbc.co.uk, 4 lutego 2007. [dostęp 2017-04-25]. (ang.).
  11. Simon beats Baghdatis at Open 13 to win first career title. usatoday.com. [dostęp 2007-02-18]. (ang.).
  12. Berdych too strong for birthday boy Baghdatis. chinadaily.com. [dostęp 2007-06-18]. (ang.).
  13. Chennai Open 2008 Sunday Tennis Results. tennisnews.com. [dostęp 2009-10-12]. (ang.).
  14. Baghdatis to miss Games, U.S. Open with wrist injury. espn.go.com. [dostęp 2008-07-31]. (ang.).
  15. Baghdatis pulls out of Wimbledon. bbc.co.uk. [dostęp 2009-06-19]. (ang.).
  16. Baghdatis Wins Third ATP World Tour Title in Stockholm; 10th Unseeded Winner In 2009. atpworldtour.com. [dostęp 2009-10-25]. (ang.).
  17. Baghdatis wins in 2 sets for Sydney title. espn.go.com. [dostęp 2010-01-16]. (ang.).
  18. Carrie Dunn: Roger Federer to take on Lleyton Hewitt in fourth round. timesonline.co.uk. [dostęp 2010-01-23]. (ang.).
  19. Federer upset by Baghdatis at Indian Wells. gmanews.tv. [dostęp 2010-03-17]. (ang.).
  20. Nalbandian beats Baghdatis in Washington final. bbc.co.uk. [dostęp 2010-08-08]. (ang.).
  21. Troicki beats Baghdatis for first ATP tour title in Moscow. tsn.ca. [dostęp 2010-10-24]. (ang.).
  22. Baghdatis retires with groin injury against Melzer. tennis.com. [dostęp 2011-01-22]. (ang.).
  23. First-Time Winner Spotlight Janko Tipsarevic. atpworldtour.com. [dostęp 2011-10-02]. (ang.).
  24. Youzhny Ends Title Drought; Wins Zagreb Double. atpworldtour.com, 5 lutego 2012. [dostęp 2012-02-05]. (ang.).
  25. Youzhny Ends Title Drought; Wins Zagreb Double. atpworldtour.com, 5 maja 2013. [dostęp 2013-05-05]. (ang.).
  26. Marcin Motyka: ATP Atlanta: Hat-trick Johna Isnera, 107. deblowy tytuł Boba i Mike'a Bryanów. sportowefakty.wp.pl, 2 sierpnia 2015. [dostęp 2016-04-27]. (pol.).
  27. Marcin Motyka: ATP Nottingham: Kontuzja zatrzymała Marcosa Baghdatisa, Denis Istomin i Sam Querrey w finale. sportowefakty.wp.pl, 26 czerwca 2015. [dostęp 2016-04-27]. (pol.).
  28. Marcin Motyka: ATP Dubaj: Szwajcarska dominacja podtrzymana. Stan Wawrinka wygrał emocjonujący finał. sportowefakty.wp.pl, 27 lutego 2016. [dostęp 2017-04-29]. (pol.).
  29. Marcin Motyka: Puchar Davisa: Marcos Baghdatis pobił historyczny rekord Bjoerna Borgał. sportowefakty.wp.pl, 3 marca 2016. [dostęp 2017-04-29]. (pol.).
  30. a b Marcos Baghdatis Bio. atpworldtour.com. [dostęp 2017-04-29]. (ang.).
  31. Wirtualna Polska Media, ATP Chengdu: triumf Denisa Istomina w cieniu dramatu Marcosa Baghdatisa – WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 1 października 2017 [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  32. Wirtualna Polska Media, ATP Antalya: Marcos Baghdatis zasłabł na korcie. Adrian Mannarino i Yuichi Sugita zagrają o pierwszy tytuł – WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 30 czerwca 2017 [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  33. Raonic into Indian Wells quarterfinal after Baghdatis retires [online], www.sportingnews.com [dostęp 2020-05-04] (ang.).
  34. Retiring Baghdatis kisses sport goodbye after loss [online], ESPN.com, 4 lipca 2019 [dostęp 2020-05-04] (ang.).

Bibliografia