Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Edytuj linki
Edelštejn
Ilustracja
Fragment ruin
Państwo

 Czechy

Typ budynku

zamek

Inwestor

biskupi wrocławscy (?)

Ukończenie budowy

II połowa XIII w.

Ważniejsze przebudowy

1445

Zniszczono

1467

Kolejni właściciele

Mikołaj II opawski, Bolko V Husyta, Jerzy z Podiebradów

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Edelštejn”
Ziemia50°14′13,1″N 17°22′55,6″E/50,236972 17,382111
Jedna z ocalałych ścian

Edelštejn – ruina zamku zlokalizowana około 15 kilometrów na wschód od Jesionika w Czechach (kraj ołomuniecki), w pobliżu miasta Zlaté Hory, w Jesionikach[1].

Geneza

Obiekt umieszczony jest na ramieniu długiego grzbietu Příčná pomiędzy Zlatými Horami, a Heřmanovicami na wysokości 695 m n.p.m. Do naszych czasów nie dochowały się dokumenty świadczące o osobie budowniczego, ale pewne jest, że zamek powstał w drugiej połowie XIII wieku. Być może był elementem ochrony granic ziem biskupich wrocławskich i lokalnych osad zakładanych tu z inicjatywy Kościoła, w tym kopalni złota. Inna z teorii głosi, że wznieśli go książęta opawscy[2] lub król Przemysł Ottokar II. Istnieje na pewno związek jego powstania z rozwojem osadnictwa inspirowanego kopalnictwem złota i innych szlachetnych kruszców, które nasiliło się w tym rejonie na początku XIII stulecia. Przechodziła tędy droga z Wrocławia przez Nysę, Głuchołazy i Bruntal na Morawy, którą zamek ochraniał. Położenie obiektu i dobry zeń widok umożliwiały efektywne wywiązywanie się z tego zadania[1][3].

Historia

Pierwsza wzmianka pisana o zamku pochodzi z listu księcia opawskiego Mikołaja I (2 września 1281). Zajmowali go wówczas rycerze-rabusie Ota i Oldřich z Linavy. Był on jedną z przyczyn sporów i walk między wrocławskim księciem Henrykiem IV Prawym, a biskupem Tomaszem II Zarembą o zwierzchnictwo nad kopalniami jesionickimi. Ostatecznie w 1285, po zwycięstwie Henryka, stał się częścią księstwa opawskiego. W 1339 wojewoda opawski Mikołaj II odstąpił zamek wraz z kopalniami złota królowi czeskiemu Janowi Luksmeburskiemu, ale w 1361 cesarz Karol IV Luksemburski zwrócił te dobra Mikołajowi II[1][3].

Zamek spłonął z nieznanych przyczyn w 1445. Książę Bolko V Husyta, ówczesny właściciel tych ziem, polecił go szybko odbudować. Po tych zabiegach należał on do najokazalszych śląskich warowni i był największym zamkiem Jesioników[2]. Miał wymiary 120 x 65 metrów. Podczas wojen husyckich obiekt stał się ważnym bastionem protestantów na pograniczu katolickiego Śląska. W związku z tym biskup wrocławski Jodok z Rożemberka zawarł, mimo obiekcji, sojusz z czeską i śląską szlachtą przeciwko królowi Jerzemu z Podiebradów, do którego zamek należał. 14 lipca 1467 Jodok zdobył warownię, obsadził ją, a następnie zburzył[1], tak by nie stała się ponownie oparciem dla jego wrogów[2].

W początku XX wieku istniał projekt odbudowy zamku w duchu romantyzmu, jednak z przyczyn finansowych do tego nie doszło[3].

Czasy współczesne

Obecnie z zamku pozostały liczne fragmenty murów, części baszty narożnej i okrągłej wieży, a także wałów i fos. Warownia składała się z dwóch części rozdzielonych przekopem, co jest czytelne w terenie. Zamkowi towarzyszyły liczne budynki gospodarcze pozbawione umocnień[1]. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne[2].

Do zamku prowadzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak pieszy ze Zlatých Hor do Rejvízu. W pobliżu, od zachodniej strony, znajduje się rezerwat przyrody Černé jezero[4].

Przypisy

  1. a b c d e Jiří Růžička, 100 nejkrásnějších hradů, zámků a zřícenin: do kapsy, wyd. Vyd. 1, s. 84-87, Praha: Levné knihy, 2007, ISBN 978-80-7309-490-4, OCLC 237195232 [dostęp 2020-06-09].
  2. a b c d Zlatohorsky hrad Edelštejn. Ile przetrwało do dziś z tej wielkiej warowni? [online], WYSZEDŁ Z DOMU, 11 grudnia 2015 [dostęp 2020-06-09] (pol.).
  3. a b c Jiri Cizek, Hrad Edelštejn, Zlaté Hory [online], www.hrady.cz [dostęp 2020-06-09].
  4. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2020-06-09].