Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Eberhard
książę Bawarii
Okres

od 14 lipca 937
do 938

Dane biograficzne
Dynastia

Luitpoldingowie

Data urodzenia

905/910

Data śmierci

po 938

Ojciec

Arnulf I Zły

Matka

Judyta z Friulu (?)

Żona

Liutgarda

Obszar, który objął Eberhard oraz sąsiednie tereny

Eberhard (ur. 905/910, zm. po 938 roku) – książę Bawarii w latach 937–938, przedstawiciel dynastii Luitpoldingów.

Był najstarszym synem Arnulfa I Złego i prawdopodobnie Judyty z Friulu (córki Eberharda z Friulu), a zarazem wnukiem założyciela dynastii Luitpolda. Miał piątkę rodzeństwa, w tym Arnulfa II, palatyna Bawarii, oraz Judytę, żonę Henryka I Ludolfinga.

W 933 lub 934 roku, gdy wraz z ojcem wyruszył do Włoch, Eberhardowi zaproponowano żelazną koronę ze względu na pochodzenie po kądzieli od dynastii Unrouchingów (jej przedstawicielem był zmarły w 925 Berengar I z Friulu). Jego kandydaturę wspierali zwolennicy Rudolfa II Burgundzki, będący w opozycji do króla Hugona z Arles. Gdy Rudolf zrzekł się swych roszczeń, Eberhard ze zwolennikami (w tym biskupem Werony Ratheriusem) rozpoczął marsz na Weronę. Ta ekspedycja się jednak nie powiodła. W 935 roku jego ojciec zatwierdził go jako następcę tronu przy zgodzie lokalnej szlachty. Mniej więcej w tym czasie poślubił Liutgardę (ok. 920–960).

Po śmierci Arnulfa w 937 roku bez problemów objął tron bawarski, ale szybko popadł w konflikt z nowym cesarzem Ottonem I. Ten ostatni sprzeciwiał się, by Eberhard odziedziczył przywileje, które na przestrzeni 30 lat panowania wywalczył sobie jego ojciec (zwłaszcza specjalny traktat Henryk I Ptasznik–Arnulf I z 921, dający m.in. możliwość samodzielnego mianowania biskupów). Otto zorganizował przeciw bawarskiemu księciu dwie wyprawy, latem i jesienią 938 roku. Ta druga pozwoliła na jego obalenie i obsadzenie księstwa Bawarii lojalnym stryjem Eberharda, księciem Karyntii Bertoldem.

Według sprzecznych teorii Eberhard mógł umrzeć w 940 roku lub właśnie wówczas uciec na Węgry, gdzie miał jeszcze walczyć z Ottonem w 953. Być może miał dzieci; wówczas miały by być to Wigfrid, biskup Verdun (zm. 985), oraz Wigburga, żona Hartwiga, palatyna Isengau, Salzburga, Freising i Karyntii.

Bibliografia