Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Portret Antoniego Schneidera
Strona tytułowa Encyklopedii do krajoznawstwa Galicji z 1873 roku Antoniego Schneidera

Antoni Schneider (ur. 12 czerwca 1825 w Olczanicy koło Złoczowa[1], zm. 1880 we Lwowie) – polski krajoznawca, kolekcjoner, encyklopedysta i dokumentalista dziejów Galicji.

Życiorys

Był synem austriackiego podoficera i polskiej szlachcianki Teresy Wodnickiej. Naukę kontynuował w lwowskim gimnazjum, lecz z powodu problemów materialnych rodziny przerwał naukę. Był następnie pisarzem w kancelarii wojskowej, drogomistrzem i księgowym. Po przeprowadzce do Lwowa został zatrudniony jako urzędnik w administracji „Dziennika Literackiego”. W roku 1848 wstąpił do powstańczej armii węgierskiej, a po upadku powstania węgierskiego został aresztowany i osadzony w twierdzy Kufstein. Celę dzielił z węgierskim historykiem Józefem Telekim. Wracając na piechotę do Lwowa w roku 1851, zwiedzał stare ruiny zamków, dworków i inne zabytki oraz zbierał stare dokumenty. Jako samouk w celu fachowego gromadzenia zbiorów nauczył się m.in. łaciny oraz paleografii.

W roku 1864 ogłosił na łamach lwowskiego „Dziennika Literackiego” pierwsze artykuły, prezentujące historię „miast i miasteczek galicyjskich”. Szybko rosnące zbiory i publikacje w prasie zostały dostrzeżone przez historyków Karola Estreichera, Antoniego Małeckiego oraz kuratora Ossolineum Jerzego księcia Lubomirskiego. Dzięki nim otrzymał przy Zakładzie Ossolińskich bezpłatne mieszkanie, w którym mógł kontynuować dalsze prace. W roku 1868 rozpoczął publikację Encyklopedii do krajoznawstwa Galicji. W roku 1876 po kolejnych niepowodzeniach wydawniczych zgodził się na przekazanie swoich zbiorów do nowo powstałej w Krakowie Akademii Umiejętności. Obecnie kolekcja znana jako Teki Schneidera przechowywana jest w Archiwum Narodowym w Krakowie. Po przekazaniu całości zbiorów do Krakowa w roku 1877 w następnych latach zaczął ponownie zbierać materiały źródłowe do historii Galicji i Bukowiny. Ta nowa seria licząca 282 teki (95 000 arkuszy) pozostała w lwowskim Ossolineum, obecnie przechowywana jest w Oddziale Rękopisów Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie.

Antoni Schneider zginął śmiercią samobójczą w roku 1880.

Teki Schneidera stanowią nadal przedmiot badań. Są cennym źródłem do galicyjskiej heraldyki i sfragistyki oraz badań toponimicznych.

Publikacje

  • Encyklopedja do krajoznawstwa Galicji, t. 1, Lwów 1868.
  • Przewodnik po mieście Lwowie, Lwów 1871[2].
  • Przewodnik po Lwowie, Lwów 1875[3].

Przypisy

  1. Włodzimierz Podgórski, Antoni Sznejder, „Kłosy” (504), Warszawa, 25 lutego 1875, s. 115-118 (pol.).
  2. Antoni Schneider, Przewodnik po mieście Lwowie, Lwów 1871.
  3. Antoni Schneider, Przewodnik po Lwowie, wyd. 2., Lwów: Gybrynowicz i Schmidt, 1875.

Bibliografia

  • Wiesław Bieńkowski, Dzieło Antoniego Schneidera i jego wartość dla badań nad historią książki, „Roczniki Biblioteczne”, R. XXXI, 1987.
  • Katarzyna Ceklarz, Górale Babiogórscy w pismach i dokumentach Antoniego Schneidera, [w:] Górale Babiogórscy w badaniach XIX-wiecznych naukowców i podróżników, red. K. Słabosz-Palacz, Kraków-Zawoja 2018, s. 117-132.
  • Łucja Charewiczowa, Historiografia i miłośnictwo Lwowa, Lwów 1938.
  • Leszek Puchała, Kolekcja Antoniego Schneidra w zbiorach Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. W. Stefanyka, [w:] Materiały do dziejów Podkarpacia we Lwowie i "ucrainica" na Podkarpaciu, Sanok 2006, s. 11–14.

Linki zewnętrzne