Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Džinsai – sportinės kelnės iš storoko, tankaus medvilninio audinio (denimo).[1]
Džinsų istorija prasidėjo nuo žydų emigranto iš Bavarijos Levi Strauss San Franciske (Kalifornijos valstijoje, JAV) įkurtos kelnių siuvimo įmonės. Tai įvyko 1853 metais. Tuomet į Kaliforniją atvykęs 24-erių L. Strausas apie kelnių siuvimą negalvojo, jis atvežė audinį palapinėms ir vežimams dengti. Tačiau kartą gatvėje jis sutiko vieną aukso ieškotoją, kuris jam pasakė, jog aukso ieškotojams nereikalingi jo audiniai, jiems reikalingos kelnės. Tuomet L. Straussui ir kilo mintis iš tos medžiagos siūti kelnes. Iš pradžių Levi Strauss siuvamos kelnės priminė kombinezoną ir buvo gaminamos iš paprasčiausios tvirtos, rudos spalvos brezentinės medžiagos. Dar po kelių dešimtmečių, 1874 metais gegužės 20-ąją – buvo išleista pirmoji mėlynų džinsų partija. Kadangi šioms kelnėms skirtas audinys buvo gabenamas iš Italijos miesto Genujos, ant audinio siuntos dėžių buvo „Genes“ antspaudai, amerikiečiai juos skaitydavo „džyns“.
Pirmieji džinsai buvo aukštu juosmeniu, iš nugaros suveržiami dirželiu su sagtimi, apačioje taip pat užsegami panašiu dirželiu – toks modelis buvo siuvamas, kad kelnės tilptų į kaubojiškus batus. Lygiai taip pat, kaip ir mūsų laikų kelnės, L. Strausso siuvami džinsai turėjo penkias kišenes – tris iš priekio ir dvi užpakalyje. Nors pirmieji džinsai buvo siuvami iš palapinių brezento, vėliau L. Straussas pradėjo naudoti naują, gana storą ir patvarų saržos audinį, kuris buvo gabenamas į Ameriką iš Prancūzijos de Nimeso miesto. Taip atsirado „Denim“ pavadinimas, simbolizuojantis tvirtus, geros kokybės džinsus. Džinsų audiniui dažyti buvo naudojami indigo dažai, kurie tuo metu buvo vieni iš pigiausių. Jie suteikdavo audiniui mėlyną spalvą, kuri vėliau tapo tradicine džinsų spalva.
Aukso ieškotojai buvo pirmieji išbandę L. Strausso siuvamus džinsus. Vėliau šios kelnės išpopuliarėjo ir tarp kaubojų. Jiems specialiai sukurtas 501-asis modelis, kuris iki šių dienų simbolizuoja nežabotą Laukinių Vakarų dvasią. Šio modelio džinsinės kelnių kišenės buvo tvirtinamos varinėmis kniedėmis. Pastarosios buvo dar vieno žydo, emigravusio į JAV iš Rygos, Jakobo Daviso sumanymas. Netrukus Latvijos žydo išradimas susilaukė didžiulio susidomėjimo, tačiau neturėdamas pakankamai pinigų užpatentuoti savo idėją, Jakobas Davisas pasiūlė Levi Strauss bendradarbiauti. Šiam sutikus, buvo įsteigta bendra kompanija „Levi–Strauss & Co“. Taip buvo pradėta masinė džinsų gamyba.
Pradžioje „Levi’s“ džinsai buvo skirti darbininkų sluoksniui, tačiau ilgainiui jie išpopuliarėjo ir tapo turtingo bei kilmingo amerikiečio vyro atributu. Šiek tiek vėliau džinsus ėmė nešioti ir amerikietės moterys. Po II Pasaulinio karo „Levi’s“ džinsai užkariavo ne tik Europą, bet ir visą pasaulį. 1889 m. atsirado ir dar viena džinsų markė „Lee“. Ji tapo rimtu konkurentu „Levi’s“ džinsams. „Lee“ džinsai padarė tikrą revoliuciją džinsų pasaulyje, nes 1926 metais jie pirmieji į džinsus pradėjo siūti užtrauktukus. Lig šio laiko jau yra pagaminta daugiau nei 2,5 mlrd. džinsų porų.