Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
A Tiszteletbeli Pálma (franciául: Palme d’honneur), a cannes-i fesztiválon alkalmi jelleggel adományozott megtisztelő elismerés, amelyet neves, kiemelkedő tehetségű filmes alkotók és színművészek, illetve kollektívák részére adnak át ünnepélyes keretek között. A versenydíjaktól eltérően nem zsűri, hanem a fesztivál vezetése ítéli oda.
Két változata van:
Pálmák Pálmája (Palme des Palmes);
Tiszteletbeli Arany Pálma (Palme d’or d’honneur), amelyet időnként Tiszteletbeli Pálma (Palme d’honneur), illetve Különdíj (Prix spécial) névvel is illetnek, de emlegetik – helytelenül – Pálmák Pálmája néven is.
Eredetileg, 1997-ben, az 50. cannes-i fesztivál alkalmából hozták létre az egyszeri alkalomra szánt, Pálmák Pálmájának elkeresztelt különdíjat Ingmar Bergmansvédfilmrendező kitüntetésére, akinek a fesztivál addigi története során öt alkotása is díjat kapott Cannes-ban, azonban egyikért sem vehetett át Arany Pálmát.[1][2]
2002-ben Gilles Jacob, a fesztivál akkori főmegbízottja ismét élt azzal a lehetőséggel, hogy egy kiemelkedő filmes pályafutást ismerjen el külön Arany Pálmával. Azt Woody Allen kapta Tiszteletbeli Arany Pálma elnevezéssel.[3] Ezt követően több ízben ítélték oda, Tiszteletbeli Pálma elnevezéssel, bár a lényeg nem változott. Noha a Pálmák Pálmája címet hivatalosan meghagyták a Bergmannak adományozott különdíjnak, a sajtó több elismerés kapcsán is ezt az elnevezést emlegette.[3][4]
2003-tól nem csak a filmes alkotói, hanem a kiemelkedő színészi életmű is részesülhet ebben a elismerésben; első alkalommal Jeanne Moreaufranciaszínésznő vehette át.[5] 2024-ben ismét bővült a Tiszteletbeli Arany Pálmával kitüntettek köre. A japánStudio Ghibli díjazásával először ismerték el egy alkotói közösség munkáját.[6]
A fesztivál igazgatósága 2011-ben úgy döntött, hogy a díjazást rendszeressé teszi: átadására minden évben a fesztivál nyitóünnepségén kerül sor. Ennek keretében olyan élvonalbeli filmrendezők tevékenységét ismerik el, akik – bár megérdemelték volna – alkotásaikért sohasem vehettek át Arany Pálmát.[7][8] A későbbi gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a díjazás gyakrabban történik ugyan, de nem vált rendszeressé, átadására pedig mind a nyitó-, mind pedig a záróünnepséget felhasználják, hogy az adott alkalommal nagyobb figyelem összpontosulhasson a díjazottra.
↑ Bergman – híven önmagához – nem ment el a díjátadóra; az elismerést lánya vette át Liv Ullmanntól és olvasta fel apja üzenetét: „Maga az élet végül is javított rajtam s késztetett félénkségre és hallgatásra.” Lásd: Éric Neuhoff: Ingmar Bergman, dans l'intimité du génie (francia nyelven). Le Figaro, 2008. november 14. [2023. május 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. június 2.)
↑Elisabeth Bouvet: Manoel de Oliveira, Palme d'or d'honneur (francia nyelven). rfi.fr. Radio France international, 2008. május 20. [2009. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. június 2.)
↑AFP: Une palme d'honneur pour Belmondo (francia nyelven). liberation.fr. Libération, 2011. május 18. [2021. szeptember 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. június 2.)
↑Jean-Pierre Léaud, Palme d’or d’honneur (francia nyelven). festival-cannes.com. Festival de Cannes, 2016. május 22. [2024. június 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. június 2.)
↑Az elismeréssel „a fesztivál egy ragyogó művészi pályafutást, ritka személyiséget és korunk nagy témái iránti diszkrét, de határozott elkötelezettséget köszönt.” Lásd: Le Figaro: Festival de Cannes : Jodie Foster recevra la Palme d'or d'honneur. lefogaro.fr. (franciául) Paris: Le Figaro (2021. június 2.) (Hozzáférés: 2021. június 2.) arch