Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
A sokk "orvosi meghatározás szerint az az állapot, amikor a vérkeringés hirtelen súlyosan elégtelenné válik, az életfontosságú szervekbe nem jut elég oxigén és kóros anyagcseretermékek szaporodnak fel a szervezetben[1]". Számos formája vezet halálhoz.
A sokk formái
hypovolémiás sokk: vérzés, plazmavesztés (például a bőr kiterjedt égési sérülése) és folyadékvesztés (például hányás, izzadás, folyadék csökkent bevitele) esetén
kardiogén sokk: károsodott szívfunkciók miatt kialakuló szisztémás pangás okozza
neurogén sokk: gerincvelői érzéstelenítés esetén szisztémás vasodilatatio jön létre
Az említett okok miatt leeshet a vérnyomás, csökken a perfúzió. Ezt szimpatikus aktiváció követi, melynek eredménye a lokálisan nagyobb mértékű vérátáramlás, de szisztémásan további perfúzió csökkenés, azaz a vérnyomás tovább zuhan. Ha a folyamatot semmi sem állítja meg, a beteg rövid idő alatt életét veszti.
A sokk stádiumai
non-progresszív: a szervezet reflex folyamatai lépnek működésbe, a kritikus fontosságú szervek vérellátása megoldott, a folyamat még visszafordítható szöveti károsodás nélkül.
progresszív: szöveti destrukció figyelhető meg, a fontos szervek vérellátása is zavart szenved, ha vissza is fordítható, már csak maradandó károsodással.
irreverzibilis: a beteg kritikus állapotba kerül, rövid idő alatt bekövetkezik a halál; a szeptikus és kardiogén sokkot elszenvedettek 75%-a eljut ebbe a stádiumba.