Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Linkek hozzáadása
Orlai Tibor
Született1957
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaközgazdász, magánproducer

SablonWikidataSegítség

Orlai Tibor (Budapest, 1957.) közgazdász, magánproducer, az Orlai Produkciós Tanácsadó és Szolgáltató, korábban pedig a Novotrading Medical Kft. alapító-ügyvezető igazgatója. Olyan színházi előadások fűződnek nevéhez, mint a Hat hét, hat tánc, a Férfi és Nő, az Esőember színpadi változata[1] vagy az Egyasszony.[2]

Élete

Édesanyja orvos.

A sok szál mozgatgatásával összeálló feladatok azok, amiben én igazán erős vagyok.

– Orlai Tibor, 2009. Terasz

1980-ban szerzett a Közgazdaságtudományi Egyetemen közgazdászdiplomát. Előbb – hosszú ideig – a Medicornál dolgozott, majd megalapította saját, orvosi eszközök forgalmazásával és közbeszerzési eljárások bonyolításával foglalkozó cégét, a Novotrading Medical Kft.-t, amelynek a 2010-es évekig[3][4] ügyvezető igazgatója volt.

A színház már fiatal korában érdekelte. Édesanyja, aki a kultúra szeretetére és fontosságára nevelte, sokat járt vele operába, színházba. Ez végigkíséri az életét. Egy barátján, Honyecz Ferencen – aki akkor a Mester és tanítványai zenekar basszusgitárosa volt – keresztül ismerte meg Eszenyi Enikőt és az E-tangó című lemezének szervezését vállalta el. Ezt követte A Combok csókja zenés színpadi mű, mellyel elindult az együttműködés. Egy-két évente egy-egy új előadást hoztak létre Eszenyi Enikővel. Ilyen volt a PingSzving vagy az Ég és Nő között. Ezzel egy időben, 1997-ben[5] hozta létre az Orlai Produkciós Irodát, amellyel, mint egy önálló jogi személy végezte a magánproduceri tevékenységet. Ekkor tanult meg sok, későbbiekben is hasznosított látásmódot, gondolkodást, igényességet.

Számomra a produceri munkának alapvetően két ismérve van. […] Én a dolgokban végig benne vagyok. A kreatív munkától kezdve, a próbafolyamat végéig, ott vagyok az utazásnál, nekem nem derogál megfogni a díszletet, vagy adott esetben felsegíteni a színészre a jelmezt. Tehát az egyik az azonosulás. A másik, amit nagyon fontosnak tartok: az alázat. A színházhoz a kulcskérdés az alázat, hogy mennyire tudja az ember azt, ami születik, a magáévá tenni. Mennyire tudja azt megérteni, hogy az alkotóknak mire van szükségük, hogy ezt megvalósíthassák, és hogy ők a legjobbat tudják magukból kihozni. Én úgy érzem, hogy az én szerepem és talán az elmúlt időszak sikereinek talán a legfontosabb titka pontosan ez, hogy mindig megteszek mindent azért, hogy azok a művészek, akik velem dolgoznak, teljes egészében biztonságban és szeretetben érezzék magukat. Ez kulcskérdés.
– Orlai Tibor, 2009. Terasz

2005 táján érezte úgy, hogy a produkciós iroda megérett arra, hogy egy kicsit bővítse a repertoárt önálló színházi előadások létrehozásával. Elsőként a Hat hét, hat táncot hozta létre Vári Évával és Kulka Jánossal, valamint Ilan Eldad közreműködésével, aki a darabot hozta és rendezte. Az előadás bemutatója 2006. szeptember 30-án, a Thália Színházban[6] volt. Az ezt követő produkció, a Férfi és Nő koncert ötletét 2006-ban a Sony BMG vezérigazgatója, Geszti Margit találta ki.

Az Orlai Produkciós Iroda nagyszínpadi előadásainak 2010 óta legfontosabb helyszíne a Belvárosi Színház, mely mellett Budapesten több színházban is játszanak és játszottak előadásokat, mint a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a Spinoza, a Centrál, a Thália, a Nemzeti, a Szkéné, a Pesti vagy a Katona József Színház. Produkcióikat utaztatják is, szerte az országban, illetve a határon túli magyarok lakta településekre (Lendva, Pozsony, Arad, Sepsiszentgyörgy), fesztiválokra is. Orlai Tibor az előállítások költségeit szponzorációból, illetve saját befektetésből igyekszik megteremteni. A produkcióknak azonban a későbbiek folyamán – a havi átlagukat nézve – összességükben önfenntartóknak kell lenniük vagy pluszban annyit termelniük, hogy minden befektetett pénzt megtérítsenek és újabb produkciók születhessenek, hiszen a produkciós irodának nincs fix fenntartói bevétele.

Alapvető feladatának tartja, hogy a lehető legnagyobb lehetőségeket biztosítsa a tehetséges fiataloknak, de emellett törekszik arra is, hogy a már ismertebb, nagy formátumú művészek is folyamatosan jelen legyenek színházában.[7]

Az Orlai Produkciós Irodának két vetülete van. Bár elsősorban szélesebb köröket megszólító szórakoztató színházzal foglalkozik, – mely produkciók kiválasztásában ugyanakkor fontos szerepe van annak, hogy a társadalmat érintő lényegi kérdésekre reflektáljon, illetve a hitelességnek és a gondolatiságnak, – de minden évben bemutat úgynevezett rétegszínházi előadásokat, mint például az Egy őrült naplója, az Egyasszony, a Jadviga párnája, a Happy ending vagy a Fédra fitness és nagy hangsúlyt fektet a független színházi produkciók támogatására is. Így 2013 óta működik együtt a K2 Színházzal, előtte pedig a KOMA társulatot és a HOPPartot támogatta, de ilyen koprodukció a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban játszott Gerlóczy Márton kortárs darabja, az A csemegepultos naplója is. Iskolai tantermi projekteket is létrehoz.

…a közönséget se lenézni, se hülyének nézni, se lebecsülni, se becsapni, se olyan helyzetbe nem szabad hozni, amivel én őfeléjük arcomat vesztem. […] egy nézőnek nagyjából tudnia kell, hogy ha hozzánk eljön, milyen előadást lát, mire számíthat, mi az, ami nálunk történni fog…
– Orlai Tibor, 2016.
Gazdasági Rádió A Nap Vendége című műsor[8]

A 2017-2018-as évadtól az Orlai Produkciós Iroda mindkét fél számára egzisztenciális biztonságot jelentő megállapodást kötött azokkal a színészekkel, rendezőkkel, tervezőkkel és más alkotókkal, akikkel már évek óta együtt dolgoztak, de eddig csak projekt alapon. A „kvázi társulat” tagjai számára évadonként minimum két bemutatót garantál, melyek egyeztetésénél az iroda elsőbbséget élvez, de ami mellett a művészeknek abszolút szabadsága van. Az „Együtt, szabadon” hívószavakkal frissen szervezett színházi alkotóközösség tizenkét színésze: Hernádi Judit, Benedek Miklós, Kovács Patrícia, Schruff Milán, Szabó Kimmel Tamás, Szikszai Rémusz, Mészáros Máté, Nagy Dániel Viktor, Járó Zsuzsa, Péter Kata, Ötvös András és László Lili lettek.[9] Később csatlakoztok a társulathoz: Ullmann Mónika, Ficzere Béla, Pataki Ferenc, Gombó Viola Lotti és Rohonyi Barnabás.[10]

Az Orlai Produkciós Iroda bemutatóinak száma a Színházi adattárban 2017. május 6-i lekérdezéskor társulatként regisztrálva: 38, színházként: 1.[11]

Orlai Tibor produceri tevékenysége mellett több színházszakmai esemény (Junior Prima díj,[12][13] a reflACT színházi fesztivál független alkotói pályázata[14]) zsűrije és előadó a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, illetve a Werk Akadémia színházi menedzser képzésén is szponzoráció és pénzügyi témakörökben.

Elismerései

  • Színikritikusok Díja különdíj (produceri tevékenységéért, 2013)[15]
  • Kék Szikra díj - Mozaik Közhasznú Egyesület az Autizmussal Élő Emberekért és a Kockacsoki Nonprofit Kft. (az autizmus ügyéért végzett több éves odaadó munkájáért, az Esőember és a Nemsenkilény című darabok színpadra viteléért, 2016)[16]

Jegyzetek

  1. Esőember trailer. YouTube az Esőember hivatalos YouTube-csatornán - 2010. május 7.
  2. Kalas Györgyi: Egy asszony, akinek megölték a gyerekét, index.hu - 2015. szeptember 29.
  3. Szállítási szerződés Archiválva 2016. július 2-i dátummal a Wayback Machine-ben, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház - 2011. augusztus 22.
  4. Átalakuló részvénytársaságok vezető tisztségviselőinek írásbeli beszámolója Archiválva 2016. október 20-i dátummal a Wayback Machine-ben, hbs.hu - 2013. szeptember 27.
  5. Orlai Produkciós Tanácsadó és szolgáltató Kft., nemzeticegtar.hu (hozzáférés: 2016. szeptember 8.)
  6. Tánc és szócsaták[halott link], Ceglédi Városi Televízió archivuma - 2009. február 9.
  7. Csatádi Gábor: “Folyamatosan próbálok épülni és építkezni”, potszekfoglalo.hu - 2017. január 4.
  8. " A Nap Vendége 2. (.mp3)[halott link], Trend FM, Gazdasági Rádió - 2016. december 2.
  9. Várhegyi András: Orlai Tibor szövetségre lép legközelebbi művészeivel, fidelio.hu - 2017. május 23.
  10. Orlai Produkció. orlaiprodukcio.hu. [2020. augusztus 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. április 11.)
  11. Színházi adattár: Előadások adatbázis Archiválva 2016. május 30-i dátummal a Wayback Machine-ben
  12. MTI: Fiatalok és sikeresek és magyarok!, Bucsa modell.hu
  13. Várhegyi András: Junior Prima 2015 – A zsűri válaszolt, fidelio.hu - 2015. november 16.
  14. Juhász Kristóf: Összművészet zongorával, Magyar Idők - 2016. április 15.
  15. Színikritikusok Díja 2012/2013, kritikusceh.wordpress.com (hozzáférés: 2016. szeptember 8.)
  16. Kék Szikra díj az autizmus ügyéért Archiválva 2016. augusztus 25-i dátummal a Wayback Machine-ben, c36.hu - 2016. április 25.

Források

További információk