Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
A sok szál mozgatgatásával összeálló feladatok azok, amiben én igazán erős vagyok.
”
– Orlai Tibor, 2009. Terasz
1980-ban szerzett a Közgazdaságtudományi Egyetemen közgazdászdiplomát. Előbb – hosszú ideig – a Medicornál dolgozott, majd megalapította saját, orvosi eszközök forgalmazásával és közbeszerzési eljárások bonyolításával foglalkozó cégét, a Novotrading Medical Kft.-t, amelynek a 2010-es évekig[3][4] ügyvezető igazgatója volt.
A színház már fiatal korában érdekelte. Édesanyja, aki a kultúra szeretetére és fontosságára nevelte, sokat járt vele operába, színházba. Ez végigkíséri az életét. Egy barátján, Honyecz Ferencen – aki akkor a Mester és tanítványai zenekar basszusgitárosa volt – keresztül ismerte meg Eszenyi Enikőt és az E-tangó című lemezének szervezését vállalta el. Ezt követte A Combok csókja zenés színpadi mű, mellyel elindult az együttműködés. Egy-két évente egy-egy új előadást hoztak létre Eszenyi Enikővel. Ilyen volt a PingSzving vagy az Ég és Nő között. Ezzel egy időben, 1997-ben[5] hozta létre az Orlai Produkciós Irodát, amellyel, mint egy önálló jogi személy végezte a magánproduceri tevékenységet. Ekkor tanult meg sok, későbbiekben is hasznosított látásmódot, gondolkodást, igényességet.
„
Számomra a produceri munkának alapvetően két ismérve van. […] Én a dolgokban végig benne vagyok. A kreatív munkától kezdve, a próbafolyamat végéig, ott vagyok az utazásnál, nekem nem derogál megfogni a díszletet, vagy adott esetben felsegíteni a színészre a jelmezt. Tehát az egyik az azonosulás. A másik, amit nagyon fontosnak tartok: az alázat. A színházhoz a kulcskérdés az alázat, hogy mennyire tudja az ember azt, ami születik, a magáévá tenni. Mennyire tudja azt megérteni, hogy az alkotóknak mire van szükségük, hogy ezt megvalósíthassák, és hogy ők a legjobbat tudják magukból kihozni. Én úgy érzem, hogy az én szerepem és talán az elmúlt időszak sikereinek talán a legfontosabb titka pontosan ez, hogy mindig megteszek mindent azért, hogy azok a művészek, akik velem dolgoznak, teljes egészében biztonságban és szeretetben érezzék magukat. Ez kulcskérdés.
”
– Orlai Tibor, 2009. Terasz
2005 táján érezte úgy, hogy a produkciós iroda megérett arra, hogy egy kicsit bővítse a repertoárt önálló színházi előadások létrehozásával. Elsőként a Hat hét, hat táncot hozta létre Vári Évával és Kulka Jánossal, valamint Ilan Eldad közreműködésével, aki a darabot hozta és rendezte. Az előadás bemutatója 2006. szeptember 30-án, a Thália Színházban[6] volt. Az ezt követő produkció, a Férfi és Nő koncert ötletét 2006-ban a Sony BMG vezérigazgatója, Geszti Margit találta ki.
Az Orlai Produkciós Iroda nagyszínpadi előadásainak 2010 óta legfontosabb helyszíne a Belvárosi Színház, mely mellett Budapesten több színházban is játszanak és játszottak előadásokat, mint a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház, a Spinoza, a Centrál, a Thália, a Nemzeti, a Szkéné, a Pesti vagy a Katona József Színház. Produkcióikat utaztatják is, szerte az országban, illetve a határon túli magyarok lakta településekre (Lendva, Pozsony, Arad, Sepsiszentgyörgy), fesztiválokra is. Orlai Tibor az előállítások költségeit szponzorációból, illetve saját befektetésből igyekszik megteremteni. A produkcióknak azonban a későbbiek folyamán – a havi átlagukat nézve – összességükben önfenntartóknak kell lenniük vagy pluszban annyit termelniük, hogy minden befektetett pénzt megtérítsenek és újabb produkciók születhessenek, hiszen a produkciós irodának nincs fix fenntartói bevétele.
Alapvető feladatának tartja, hogy a lehető legnagyobb lehetőségeket biztosítsa a tehetséges fiataloknak, de emellett törekszik arra is, hogy a már ismertebb, nagy formátumú művészek is folyamatosan jelen legyenek színházában.[7]
Az Orlai Produkciós Irodának két vetülete van. Bár elsősorban szélesebb köröket megszólító szórakoztató színházzal foglalkozik, – mely produkciók kiválasztásában ugyanakkor fontos szerepe van annak, hogy a társadalmat érintő lényegi kérdésekre reflektáljon, illetve a hitelességnek és a gondolatiságnak, – de minden évben bemutat úgynevezett rétegszínházi előadásokat, mint például az Egy őrült naplója, az Egyasszony, a Jadviga párnája, a Happy ending vagy a Fédra fitness és nagy hangsúlyt fektet a független színházi produkciók támogatására is. Így 2013 óta működik együtt a K2 Színházzal, előtte pedig a KOMA társulatot és a HOPPartot támogatta, de ilyen koprodukció a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban játszott Gerlóczy Márton kortárs darabja, az A csemegepultos naplója is. Iskolai tantermi projekteket is létrehoz.
„
…a közönséget se lenézni, se hülyének nézni, se lebecsülni, se becsapni, se olyan helyzetbe nem szabad hozni, amivel én őfeléjük arcomat vesztem. […] egy nézőnek nagyjából tudnia kell, hogy ha hozzánk eljön, milyen előadást lát, mire számíthat, mi az, ami nálunk történni fog…
Kék Szikra díj - Mozaik Közhasznú Egyesület az Autizmussal Élő Emberekért és a Kockacsoki Nonprofit Kft. (az autizmus ügyéért végzett több éves odaadó munkájáért, az Esőember és a Nemsenkilény című darabok színpadra viteléért, 2016)[16]