Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

MasterCard
JelmondatVan, amit nem lehet pénzért megvenni. Minden másra ott a MasterCard.
Típus
Alapítva
SzékhelyPurchase
Iparág
FormaDelaware corporation
Termékek
Árbevétel22 237 000 000 $ (2022)[3]
Alkalmazottak száma21 000 (2020. december 31.)[4]
Leányvállalatai
  • Mastercard (Belgium)
  • Mastercard (United Kingdom)
  • Ekata, Inc.
TőzsdeNew York-i tőzsde
A MasterCard weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz MasterCard témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A MasterCard Incorporated (2016 óta mastercard-ként stilizálva, ugyanezen évtől kezdve hivatalosan Mastercard) [5] amerikai pénzügyi vállalat, bankkártyák kiadásával foglalkozik. Legnagyobb riválisának a szintén amerikai Visa számít, de az American Express és a Discover, illetve a japán JCB és a kínai UnionPay (a világ legnagyobb bankkártya-kibocsátó cége) is riválisok. Maestro, Cirrus, Mondex és Masterpass neveken leányvállalatai is akadnak. A Mondex kivételével 2016 óta a leányvállalatok is új logót kaptak, illetve a kisbetűs alakot is megkapták (maestro, cirrus és masterpass). Megszűnt leányvállalata a MasterCard Electronic. Székhelye a New York állambeli Purchase-ben található.

Története

A MasterCard korábbi logója

1966-ban alapította az Interbank, a Visa vetélytársaként. Eleinte „Master Charge” néven működött, viszont 1979-ben MasterCardra változtatták. Az Eurocarddal való együttműködésük miatt sokáig „Eurocard MasterCard” néven tüntették fel a kártyát elfogadó helyek a nevet (ez a matrica manapság is látható egyes helyeken). 2006-ban MasterCard Worldwide-ra változtatták a nevüket, ezt a globális terjeszkedés érdekében tették. Ugyanebben az évben nyilvános részvénytársaság (public company) lettek. A cég nyilvánossá válása előtt egy több mint 25 000 bank által birtokolt szövetkezet volt a MasterCard. 2016-ban új logót kapott, és leányvállalatai (Maestro, Cirrus) szintén. A cég azzal indokolta a névben a „kisbetűsítést”, hogy „a Mastercard több, mint egy kártya vagy egy műanyagdarabka a pénztárcában”.[5]

2018-ban vezették be a Mastercard Részletfizetés szolgáltatást.[6]

2019 januárjában a cég bejelentette, hogy elhagyják a „mastercard” feliratot a logójukon, és csak az ikonikus piros és sárga körök maradnak. A vállalat ezt az Apple, Nike és Target cégek stratégiájához hasonlította, amelyek szintén elhagyták a nevüket a logójukból.[7] A cég a felirat eltávolítását azzal indokolta, hogy „egy olyan bankkártya utáni világot képzelt el, ahol a digitális fizetés lesz az uralkodó”.[8]

2019-ben bevezették Magyarországon a Mastercard presztízs kártyáját, a World Elite-et.[9]

Szponzoráció

A MasterCard szponzorációjáról is ismert lett, főleg az UEFA Champions League-et szponzorálják. 1997-ben egy rövid életű Formula–1-es csapat is működött, MasterCard Lola néven.

Reklámozás

Szlogenjük a „megfizethetetlen” (priceless). További variáció a „Van, amit nem lehet pénzért megvenni. Minden másra ott a MasterCard.” Ezt a két szlogent gyakran kiparodizálták, hazánkban és külföldön egyaránt. A szlogen 1997 óta a mai napig ugyanaz, ma azonban a „Van, amit nem lehet pénzért megvenni. Minden másra ott a MasterCard.” szlogent már nem használja a cég.

A jelenlegi szlogenjük: „Start Something Priceless”.

Jegyzetek

Források