Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Litván Nagyfejedelemség
Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė
12191795
A Litván Nagyfejedelemség címere
A Litván Nagyfejedelemség címere

A Litván Nagyfejedelemség a 15. században
A Litván Nagyfejedelemség a 15. században
Általános adatok
FővárosaVoruta (?–1279 u.)
Kernavé (1279 u.–1321 e.)
Trakai (1321–1323)
Vilnius (1323–1569)
Népesség(1490 k.) 4 250 000 fő
Hivatalos nyelvekrutén (óukrán ill. óbelarusz), latin, lengyel
Vallás
  • Baltic mythology
  • katolicizmus
  • görögkatolikus egyház
  • keleti ortodox kereszténység
  • Folk Orthodoxy
Kormányzat
Államformamonarchia (nagyfejedelemség)
ElődállamUtódállam
 Kijevi RuszPorosz Királyság 
 Polocki FejedelemségOrosz Birodalom 
Galícia 
A Wikimédia Commons tartalmaz Litván Nagyfejedelemség témájú médiaállományokat.

A Litván Nagyfejedelemség (teljes nevén: Litván, Rusz és Szamogitiai Nagyfejedelemség) 1219-ben jött létre, és 1795-ig létezett. 1385-ben perszonálunióban, majd 1569-ben a lublini unió eredményeként reálunióban állt Lengyelországgal. Vallási szempontból két időszaka volt: pogány és keresztény.

Története

Litvánia területére az i. e. 2. évezred első felében indogermán eredetű balti törzsek érkeztek. Az i. e. 5–6. században megindult a néppé válás folyamata. A 8. században a lettektől elkülönült litvánok kisebb fejedelemségeket hoztak létre. Litvánia neve az 1008-as Quedlinburgi évkönyvben szerepel először mint a Kijevi Rusz vazallusa. A 13. század közepén Mindaugas fejedelem a kis államalakulatokat egyesítve felvette a nagyfejedelem címet.

Az így megerősödött Litvánia – a többi baltikumi néppel ellentétben – sikerrel védte ki a Német Lovagrend hódító törekvéseit. Gediminas nagyfejedelem uralkodása (1316–41/42) alatt Litvánia regionális nagyhatalommá vált. 1322-ben Vilnius lett a főváros.

A lengyel–litván perszonálunió

A 14–15. században, kihasználva a tatár terjeszkedés kínálta lehetőséget, a Litván Nagyfejedelemség a mai Fehéroroszország, Ukrajna, Oroszország egy részét is magába olvasztotta, határai a Balti-tengertől a Fekete-tengerig terjedtek. A litvánok megpróbáltak terjeszkedni a tatárok területein és elfoglalni a román Moldvát is, ami egy ütközőpontban feküdt a litvánok, a magyarok, a lengyelek és a tatárok között. Moldvát a litvánok nem tudták elfoglalni, a tatárok támadásai nem hagytak alább, sorozatos összeütközések történtek az oroszokkal és lengyelekkel, valamint a Német Lovagrenddel, sőt a magyar király, aki Lengyelország uralkodója is volt egy időben, hadjáratokat vezetett Litvánia ellen.

A meghódított területek szláv népessége is erős hatással volt az állam belső szerkezetére (hadsereg, pénzügyek), illetve kultúrájára (a vezetőréteg egy része ortodox hitre tért). Az ország szláv nyelvet használt a hivatali és egyházi életben, a litván nyelv pedig sok helyütt visszaszorult, ami elszlávosodással fenyegette az országot. Mindez megváltozott 1386-ban, mert Jagelló (Jogaila) nagyfejedelem felvette a római katolikus vallást, I. Lajos magyar király lányának, Hedvignek a kezével II. Ulászló néven elnyerte a lengyel trónt, megteremtve ezzel a több mint 400 éves lengyel–litván együttélés alapjait, így a keleti szláv hatás a litván területeken csökkent.

Utódai (a Jagellók) a 15–16. században több európai trónt is megszereztek. Az egyesült lengyel–litván hadsereg az 1410. évi grünwaldi csatában megtörte a Német Lovagrend hatalmát. A 15. században lengyel mintára kiépült, illetve átalakult a litván állami intézményrendszer és a társadalom. A 15. századtól a Litván Nagyfejedelemség területe zsugorodni kezdett: délen a terjeszkedő tatároktól, északon a velük szövetséges oroszoktól szenvedtek súlyos vereséget. Az 1558–83-as livóniai háborúban Litvánia csak a lengyel fegyveres támogatásnak köszönhette a teljes felmorzsolódás elkerülését. A segítség ára az 1569-ben megkötött lublini unió volt, amely a két ország egyesülését jelentette.

Források