Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Linkek hozzáadása
Ki mit tud?
8. évad
OrszágMagyarország
Sugárzás1988. július 27 –
1988. szeptember 17
Magyar adóMTV
Epizódok száma9 (+ gálaműsor)
Kronológia
← Előző
Következő →
1983
1993

A Ki mit tud? Magyar Televízió kulturális tehetségkutató műsorának nyolcadik kiadása (más írással: Ki mit tud? '88), amelyet 1988. július 27.[1] és szeptember 17.[2] között rendeztek meg a budapesti Thália Színházban.

A műsort Antal Imre vezette első alkalommal. A zsűriben a korábbi kiadásokban állandó zsűritagok (Szinetár Miklós, Petrovics Emil, Vásárhelyi László) mellé csatlakozott Benkó Sándor zenész (korábbi Ki mit tud? résztvevő) második alkalommal és először szerepelt a zsűriben Ungár Anikó bűvész (1965-ös Ki mit tud?-győztes), Bánffy György színész és Jeszenszky Endre koreográfus. A zsűrielnök Szinetár Miklós volt első és egyetlen alkalommal.

A győztesek között találjuk többek között Jónás Tamás bűvészt, a Vakolat paródia együttest (tagjai: Keményfi Róbert, Újvári Miklós, Weidl Tamás) és a közönségdíjas dél-amerikai népzenét játszó székesfehérvári Los Andinos zenekart.

De itt tűntek fel később színészként befutott vers- és prózamondók is: a győztes Fekete Ernő, a döntős Kálid Artúr (itt még Fekete Tibor és Békési Artúr néven) valamint az elődöntős Reisenbüchler Sándor. Itt szerepelt középdöntőbe jutott parodistaként Nyári Zoltán későbbi operaénekes is.

A műsor felelős szerkesztője Gál Mihály, rendezője Vadkerti Tibor volt.

Évad ismertető

A szervezésben szerepet vállalt a Magyar Televízió Gyermek- és Diákműsorok Főszerkesztősége mellett a KISZ, a Művelődési Minisztérium, az Állami Ifjúsági és Sporthivatal és a Szakszervezetek Országos Tanácsa.[3] A műsor támogatói a Fogyasztási és Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa, a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium voltak.

A megyei és budapesti válogatók március 10-től áp­rilis 30-ig voltak. Az országos válogató május 5-30. között zajlott le. A már televíziós elődöntőre a fő­városi és megyei válogatókon kívül néhány nagyobb országos amatőr rendezvényről is be lehetett kerülni (pld AORTA '88).[4] Többek között így jutott be több zenekar is (például a későbbi döntős miskolci Swetter[5] és a középdöntőig jutó pécsi Morris és a debreceni Camera 06 együttesek).

Az összes válogatón több mint 10 ezren vettek részt, végül 105 produkció került be a televíziós fordulókra.[2][3] Új kategóriaként vezették be az amatőrfilm/videófilm-készítést.[6] Az amatőrfilm kategóriában beválogatott videófilmeket az aznapi elődöntők előtti délutáni órákban mutatták be a közszolgálati televízióban. Ezen alkotások esetében csak a közönség szavazás döntött.

A verseny hat elődöntőből, két középdöntőből és egy döntőből állt. A négyórás döntőben végül 11 kategóriában hirdettek győztest, akik egyiptomi körutazást nyertek.[3][7] Emellett számos különdíj (ajándék és pénzjutalom) került kiosztásra. A döntőt később egy gálaműsor is követett, amelyben a Ki mit tud?-győztesek mellett a versenyen korábban kiesett, de közönségkedvenccé vált előadók léptek fel a Budapest Kongresszusi Központban (erről később tévés összeállítás is készült).

Döntő

      Győztes |       Közönségdíjas

# Versenyzők Kategória Eredmény
1 Szabó György modern tánc Győztes[3]
2 Akrobatikus Rock & Roll táncformáció (Szombathely) modern tánc Döntős
3 Jónás Tamás (bűvész) egyéb #1 Győztes[3]
4 Quick Boys (akrobaták) egyéb #1 Döntős
5 Vakolat együttes (parodisták) egyéb #2 Győztes[3]
6 Varga Sándor és Torda Ferenc (parodisták) egyéb #2 Döntős
7 Kemény Sára és Strack Orsolya (népdal) vokális zene Győztes[3]
8 Nika kamarakórus (Nyíregyháza) vokális zene Döntős
9 Cimborák néptánctrió (Nyíregyháza) néptánc szóló Győztes[3]
10 Szabó Csaba néptánc szóló Döntős
11 Kispeti Dorottya táncdal Győztes[3]
12 Hetényi Pál táncdal Döntős
13 Lucky Boys Dixieland Band pop-rock Győztes[3]
14 Swetter pop-rock Döntős
15 Fekete Tibor vers- és prózamondás Győztes[3]
16 Békési Artúr vers- és prózamondás Döntős
17 Farkasinszky Attila vers- és prózamondás Döntős
18 Nyírség táncegyüttes (Nyíregyháza) néptánc együttes Győztes[3]
19 Vidróczki néptáncegyüttes (Gyöngyös) néptánc együttes Döntős
20 Rila Balkáni Néptáncegyüttes (Budapest) néptánc együttes Döntős
21 Tóth Anikó és Tóth Marica (zongora) hangszeres zene (szólista) Győztes[3]
22 Oszkó Attila (blockflöte) hangszeres zene (szólista) Döntős
23 Sándorfalvi Budai Sándor Citerazenekar hangszeres együttes Győztes[3]
24 Los Andinos hangszeres együttes Döntős
25 Táncsics Gimnázium reneszánsz együttese (Budapest) hangszeres együttes Döntős
  • A középdöntő után két "egyéb" kategóriát hoztak létre, így a döntőbe jutott paródiákat külön kategóriába sorolták.

A videófilmes kategóriában Doma Péter nyert.[3]

Érdekesség

  • Kálid Artúr az elődöntő és középdöntő között vonult be katonának, ezért külön engedéllyel hagyhatta el a laktanyát és szerepelhetett tovább a műsorban.
  • A döntőbe jutott népzenészekkel albumot is kiadtak.[8]
  • Udvardi-Lakos Márton, a Swetter együttes dobosa az egyik interjúban felidézte, hogy a rendező azt mondta nekik a döntő előtti kamerapróbán: "Nem érdemes nagyon izgulni, ti a második helyezettek vagytok… Tudjátok, nem akarjuk, hogy az emberek kimenjenek az utcára tüntetni, a Hidegen fújnak a szelek… című dal után, még a végén politikailag félreértenék…”.[9]
  • Később a Swetter együttesbe a kilépett énekesnőjük (Heiszmann Ildikó „Szepi”) helyére Szebeni János „Szebi" került, aki szintén ugyanezen a Ki mit tud?-on szerepelt Morris együttes énekese volt.[9]

Jegyzetek

  1. https://archivum.mtva.hu/news_archive/item/NEWS-UGhlZVpQdW5tU1Evc3BQVldlMWNqUmZCeHpwZXpJcEJYQU95RzIxUkVoST0
  2. a b https://archivum.mtva.hu/news_archive/item/NEWS-aThJQzJiQ1I1R1ZVdVZsMDVteVNYb0JNMHZIQnViMFlqL0g0MndsRG56QT0
  3. a b c d e f g h i j k l m n o Nógrád, 1988. szeptember (44. évfolyam, 209-234. szám) | Könyvtár | Hungaricana. library.hungaricana.hu. (Hozzáférés: 2022. május 21.)
  4. "Ki mit tud? - nyolcadszor!" Népművelés. 1988. 1. szám 6-7 oldal.
  5. Déli Hírlap, 1988. július (20. évfolyam, 154-179. szám) | Könyvtár | Hungaricana. library.hungaricana.hu. (Hozzáférés: 2022. május 23.)
  6. A magyar televíziózás műfajai (angol nyelven). mek.oszk.hu. (Hozzáférés: 2022. május 23.)
  7. Kelet-Magyarország, 1988. szeptember (45. évfolyam, 209-234. szám) | Könyvtár | Hungaricana. library.hungaricana.hu. (Hozzáférés: 2022. május 23.)
  8. Kemény Sára És Strack Orsolya Énekkettős, Sándorfalvi Budai Sándor Citerazenekar, Los Andinos Együttes - Ki Mit Tud? '88” (angol nyelven). 
  9. a b Paya, Hímer Bertalan: Swetter: Ki mit tud? (1988) (magyar nyelven). Rockinform Magazin, 2019. március 1. (Hozzáférés: 2022. június 30.)