Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Douglas
Közigazgatás
Ország Man sziget
KerületMiddle
KözségDouglas
Alapítás éve1670
IrányítószámIM1, IM2, IM4[1]
Körzethívószám01624
Testvérvárosok
Lista
Ballymoney
Népesség
Teljes népesség27 938 fő (2011)
Földrajzi adatok
Tszf. magasság0-50 m
Terület175,49 km²
IdőzónaGMT (UTC+0)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 54° 09′ 00″, ny. h. 4° 28′ 39″54.150000°N 4.477500°WKoordináták: é. sz. 54° 09′ 00″, ny. h. 4° 28′ 39″54.150000°N 4.477500°W
Douglas weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Douglas témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Douglas (manx nyelven Doolish) Man sziget fővárosa és legnagyobb városa. Ez a sziget üzleti, pénzügyi, áruszállítási, hajózási és szabadidős központja.

Földrajz

Douglas a sziget délkeleti részén, két folyó, a Dhoo és a Glass folyók összefolyásánál fekszik. Mindkét folyó átfolyik a rakparton, és a Douglas-öbölben futnak össze. A főváros egy völgyben fekszik, két oldalról (északnyugaton és délkeleten) hegyek szegélyezik.

A város körül számos kisebb város és falu fekszik, közülük a legismertebb az északra fekvő Onchan és a nyugatra elhelyezkedő Union Mills.

Története

A város fejlődése legelőször a természetes kikötőhelyül szolgáló részen indult el, a mai Inner Harbourban. Azóta a város sokat terjeszkedett és fejlődött. A bimbózó Futó Kereskedelem (csempészés) 1670 és 1765 között sokat lendített a város fejlődésén. Később már mutatkoztak a versenyképes fejlődés jelei, amik közé tartozott az első időben az alacsony megélhetési költség és a törvényi szabályozás, mely jó helynek bizonyult Anglia adósai számra. Később, körülbelül az 1870-es évektől a mai napig üdülőparadicsom, manapság pedig az offshore pénzügyi szolgáltató cégek egyik kedvelt helye.

Douglas 1863 óta a sziget fővárosa. Ezt a címet előtte Castletown viselte, mely egy kisebb város a sziget déli oldalán.

A Tynwald, a sziget parlamentje mindig itt tartja üléseit, kivéve a Tynwald napját, mikor a Tynwald dombon, St John'sban van az ülés.

Az első és a második világháború alatt Douglas és a sziget más részei egyaránt a külföldi ellenségek nemzetközi táborának biztosítottak helyet. A sétány egy részét elkerítették és a vendégházakat használták ilyen célokra.

2011-ben Douglas volt a Fiatalok Nemzetközösségi játékának a helyszíne.

Látványosságok

Douglas kétnyelvű táblával köszönti az úton ide érkezőket (angol és manx nyelven)
Douglas a Tourist Trophy ideje alatt

Douglas sok kisebb nevezetességnek a helyszíne:

  • A Menedék Tornya egy kis vár, amit a Conister kövekre építettek a város öblében.
  • A lóvontatta metró, mely a tengerparttól az elektromos vasút megállójáig viszi az utasokat tavasztól kora őszig.
  • Gyakran látogatják a Gaiety Színház és a Villa Marina előadásait. Itt mindenféle színpadi műfaj megtalálható: a rockmusicaltől a vígjátékig, a drámától a balettig.
  • A díjnyertes Mani Múzeum egy emlékmúzeum, mely a Man szigetén élő emberek kultúráját, művészetét őrzi meg és mutatja be a látogatóknak.
  • Az egyéb érdekes építmények közé tartozik a La Locanda étterem a John Streeten és a Douglas Hotel, mindkettő a 18. század közepén épült, eredetileg kereskedőháznak. A Castle Mona egy exkluzív szálloda, melyet 1804-ben John Murrey, Athol 4. hercege építtetett. Érdemes egy sétát tenni az 1870-es években épült, nyaralókkal szegélyezett Loch sétányon.

Demográfia

Douglas lakossága 2001-ben a népszámlálás adatai szerint 25 347 fő volt, ami a sziget lakosságának egyharmadát jelenti.

Jegyzetek

  1. Isle of Man Post Office

További információk

Commons:Category:Douglas, Man
A Wikimédia Commons tartalmaz Douglas (Man) témájú médiaállományokat.