Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Douala
Douala
Douala
Közigazgatás
Ország Kamerun
TartományLittoral tartomány
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség2 768 436 fő (2015)
Népsűrűség7117 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság13 m
Terület210 km²
IdőzónaCET (UTC+1)
CEST (UTC+1)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 4° 03′, k. h. 9° 42′4.050000°N 9.700000°EKoordináták: é. sz. 4° 03′, k. h. 9° 42′4.050000°N 9.700000°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Douala témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Douala a Guineai-öbölben

Douala Kamerun legnagyobb városa, valamint az ország Littoral tartományának fővárosa. A városban van Kamerun legnagyobb kikötője és legfontosabb nemzetközi repülőtere, a Douala nemzetközi repülőtér (IATA: DLA, ICAO: FKKD), a város az ország gazdasági fővárosa. Emiatt Doualán halad át az ország exporttermékeinek többsége: kőolajtermékek, kakaó és kávé, továbbá Csád kereskedelmének nagy része. A városban található az ország legnagyobb piaca, az Eko Market.

Földrajzi elhelyezkedése

Douala a Guineai-öbölben, a Wouri-folyó partján fekszik, a város két felét a Bonaberi-híd köti össze. Lakóinak száma 2001-ben 1,5 millió volt, napjainkra becslések szerint meghaladta a 2 milliót.

Története

Az első európaiak, akik a környékre vetődtek, a portugálok voltak 1472 körül. 1650-re várossá fejlődött, lakói a kontinens belsejéből ide vándorolt emberek voltak, akik a douala nyelvet beszélték. A 18. század közepére a transzatlanti rabszolga-kereskedelem központjává vált. Még mielőtt 1884-ben német uralom alá került volna, a várost Cameroons Town-nak hívták, így Német-Kamerun fővárosaként Kamerunstadtnak nevezték. A várost 1907-ben nevezték át Doualára, majd 1919-ben Francia Kamerun része lett. 1940 és 1946 között Kamerun fővárosa volt.

Jellemzői

A város az Akwa és Bonajo városrészekre oszlik; Akwa Douala szórakozó negyede, Bonajo pedig a város üzleti központja. A városon átvezető főútvonal mentén helyezkednek el Kamerun legjobb éttermei, kávézói és francia stílusú cukrászdái. A tengerparton számos bár és night club található, rálátással a Guineai-öbölre és a közeli mangrovemocsarakra. Látogatóik között sok, az országban élő többnyire francia és libanoni származású külföldi van, akik Kamerun kőolajiparában dolgoznak. Megélhetési költségek szempontjából Afrika egyik legdrágább városa;[1] 2007-ben a világ 24. legdrágább városa volt.[2]

Éghajlata

A csapadék havi változása

A város klímája trópusi, a havi átlaghőmérséklet 24,8 és 27,6 °C között változik, az éves átlaghőmérséklet 27,9 °C. A legtöbb csapadék az esős évszakban, júniustól szeptemberig esik. Az éves átlagos csapadékmennyiség 1012 mm.

Közlekedés

Doualát vasútvonal köti össze Yaoundével, Ngaoundérével, Kumbával és Nkongsambával. A Douala nemzetközi repülőtér a városhoz közel fekszik. Az Európából Kamerunba utazók többsége ezen a repülőtéren keresztül érkezik az országba. A kikötőbe 8,5 m-es merülési mélységű hajók is behajózhatnak. A Douala-Bonabéri kikötőn keresztül érkezik Kamerun kereskedelmi árumennyiségének 97%-a. A kikötő területe mintegy 300 hektár, ezen belül található a konténerkikötő, a halászhajók kikötője és a faáru-kikötő.

Látnivalók

  • Hotel Akwa Palace
  • Kormánypalota
  • La Pagode
  • Doual'art
  • Joseph-Francis Sumegné, La Nouvelle Liberté, 1996

Testvérvárosok

Jegyzetek

  1. Finfacts
  2. Mercer[halott link]

További információk