Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

A deviza pénzhelyettesítő eszköz, valamely külföldi ország pénzére szóló, külföldön fizetendő követelés – illetve külföldi pénznemben jelentkező tartozás –, melynek megjelenési formája lehet:

A nemzetközi fizetési forgalmat valuta és deviza segítségével bonyolítják le.A külkereskedelmi tevékenység végzése során a vállalkozás külföldi fizetési, elszámolási eszközökkel - valutákkal és devizákkal kerül kapcsolatba. A valuta egy ország törvényes fizetési eszköze egy másik ország fizetési forgalmában. A deviza külföldi fizetőeszközre szóló követelés. Megjelenési formáját tekintve leggyakrabban számlakövetelés, de igen gyakori a csekk, illetve váltó formájában megjelenő követelés vagy fizetési ígéret. A külkereskedelem szabályozásának egyik eszköze a devizaszabályozás. Magyarországon 1996. január 1-jén lépett hatályba a Devizatörvény, amely a devizagazdálkodás általános szabályait, illetve annak végrehajtásáról szóló kormányrendelet tartalmazza. Ezen új szabályozás széles körben lehetővé teszi a forint szabad átváltását konvertibilis valutára, illetve devizára, valamint a konvertibilis valuták, devizák forintra váltását. Ezzel a szabályozással megszűnt az úgynevezett kötött devizagazdálkodás. A külföldivel kötött szerződésben a fizetés eszközében, idejében és módjában a külkereskedő szabadon állapodhat meg. A törvény értelmében a devizahatósági jogkört Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank gyakorolja. Elnöke a pénzügyminiszterrel együtt alakítja a devizapolitika céljait és azok megvalósítását szolgáló eszközrendszert, devizahatósági

Deviza és valuta

A két fogalom nem azonos.

A valuta valamely ország (országcsoport) törvényes fizetési eszköze egy más ország fizetési forgalmában, annak fizikai megjelenési formájában.

  • tehát például Magyarországon valuta egy USA-dollár bankjegy, vagy az euró magyarországi bevezetéséig az eurós papírpénz, maga a kézzel fogható bankjegy vagy az érme.
A magyar forint bankjegyei és érméi nem Magyarországon számítanak valutának, hanem más országokban.

A deviza ezzel szemben valamilyen valutára szóló követelést testesít meg, ez egy nemzetközi elszámolásra szolgáló fizetőeszköz,

  • így például deviza Magyarországon a dollárra szóló banki betét, folyószámla, utazási csekk, utalvány, átutalás, hitellevél és a dollárra szóló értékpapírok.[1]

A deviza és a valuta árfolyamai is különbözőek. Tipikusan a valuták vételi és eladási árfolyamai között nagyobb a rés, mint a devizák esetében. Ezt a készpénzkezelés extraköltségei magyarázzák. Egy adott napon például így alakulhatnak a deviza- és a valutaárfolyamok:

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek