Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
Prijenosno računalo ili prijenosnik[1](eng. laptop, notebook) je osobno računalo relativno malih dimenzija koje čovjek može lako prenositi. Engleski naziv govori da se računalo može rabiti držeći ga u krilu, odnosno da se može prenositi poput bilježnice, te se u hrvatskoj literaturi pojavljuje i naziv krilnik.[2] Prijenosno računalo u istom kućištu objedinjuje tipične komponente osobnog računala, uključujući zaslon, tipkovnicu, pokazivački uređaj i zvučnike, a za napajanje koristi punjivu bateriju koja omogućava da računalo radi više sati bez napajanja iz električne mreže.
Kućište klasičnog prijenosnog računala izvedeno je u obliku rasklopivog kovčežića čija je jedna polovina zaslon računala a druga polovina tipkovnica ispod koje je matična ploča i ostale komponente računala. Od pojave bežičnih računalnih mreža prijenosna računala redovito sadrže i sklopove za povezivanje na neku od takvih mreža.
Na prijenosnim računalima s tipkovnicom pokazivački uređaj najčešće je izveden kao dodirna podloga (eng. touch pad) ili pokazivački štapić (eng. pointing stick) koji su pridodani tipkovnici, što omogućuje da se pokazivač na zaslonu pomiče bez uporabe miša ili drugog dodatnog uređaja. Prije pojave dodirnih podloga neka prijenosna računala koristila su kuglu za praćenje (eng. trackball).
Hardverska snaga prijenosnih računala manja je nego kod stolnih računala iste generacije i cijene jer prijenosna računala imaju veća ograničenja na fizičke dimenzije te koriste neke skuplje komponente.
Podvrste prijenosnih računala su: