Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Robert Kubica
Robert Kubica v roce 2019
Robert Kubica v roce 2019
Narození7. prosince 1984 (39 let)
Krakov, Polsko
NárodnostPolskoPolsko Polsko
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní roky20062010, 2019, 2021
TýmyBMW Sauber (2006-2009)
Renault (2010)
Williams (2019)
Alfa Romeo (2021)
Závody99 (99 startů)
Mistr světa0
Vyhrané závody1
Stupně vítězů12
Body celkem274
Pole positions1
Nejrychlejší kola1
Nejlepší umístění v sezóně4. místo (2008)
Nejlepší umístění v závodě1. místo
První závodGrand Prix Maďarska 2006
První vítězstvíGrand Prix Kanady 2008
Poslední vítězstvíGrand Prix Kanady 2008
Poslední závodGrand Prix Itálie 2021
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Józef Kubica (* 7. prosince 1984 Krakov, Polsko)[1] je prvním polským pilotem Formule 1. V letech 2006–2010 závodil za týmy BMW Sauber a Renault; kariéru přerušil poté, co se zranil při rally Ronde di Andora v Itálii před sezónou 2011. Do Formule 1 se vrátil v sezóně 2019 jako pilot týmu Williams. Od sezóny 2020 působí jako rezervní jezdec týmu Alfa Romeo.

Motokáry

Kubica projevil svou lásku ke všem typům aut v mladém věku, když ve čtyřech letech uviděl malý off-road. Po dlouhých debatách se svými rodiči, mu otec koupil malou motokáru a mladý Kubica strávil mnoho hodin řízením okolo plastových lahví. Když byl Robert starší, usoudil, že už to chce něco lepšího a tak mu jeho otec koupil opravdovou motokáru. I tak byl ale Robert stále příliš mladý, aby startoval na Polském šampionátu motokár, jelikož mu ještě nebylo deset let. Když vstoupil do šampionátu, za tři roky v Polsku získal šest titulů. Po jeho třetí sezóně se Kubica rozhodl zkusit štěstí v Itálii. Roku 1998 vyhrál Kubica Mezinárodní Italský Motokárový šampionát, jako první cizinec v historii.

Kubica také zaznamenal druhou pozici v Evropském motokárovém šampionátu a vyhrál Monacký motokárový pohár, který se odehrával na části trati, na které se závodí F1. O rok později obhájil svůj titul v Itálii a též absolvoval Mezinárodní Německý motokárový šampionát. V témže roce opět vyhrál Monacký motokárový pohár, Margutti Trophy a závod Elf Masters. V roce 2000, v poslední sezóně v motokárách, obsadil Kubica čtvrtá místa jak v Evropském, tak Světovém šampionátu motokár.

Juniorské formule

Kubica odstartoval svou profesionální kariéru v roce 2000 jako testovací jezdec ve voze ze série Formule Renault. V následujícím roce ale už naplno závodil a ve své první sezóně ve Formuli Renault si vyjel pole position a také se stal členem RDD. V roce 2002 už vyhrál čtyři závody a skončil v sérii Formule Renault 2000 celkově na druhém místě. Také byl sedmý ve Formuli Renault Eurocup. Na konci roku si ještě zajel závod Brazilské Formule Renault 2000 na okruhu Interlagos. Tento závod pro něj znamenal jednoznačné vítězství.

Po působení v sériích Formule Renault se Robert přesunul do Evropské série Formule 3. Tento krok dál byl ale narušen dopravní nehodou, při které si Kubica zlomil ruku. Ale Robert se jen tak nevzdal a nastoupil do závodu i s 18 titanovými šrouby a závod na Norisringu vyhrál. Celkově ale skončil na 12. místě. Na konci roku ještě Kubica vyhrál pouliční závod na Sardinii a skončil pátý v závodech v Koreji a na Macau. Ve své druhé sezóně v Evropské sérii Formule 3 skončil Robert s továrním týmem Mercedes na sedmém místě. V listopadu 2004 zaznamenal Robert pole position v Grand Prix Macau F3, kde zajel rekord okruhu, přesto to stačilo jen na 2. místo. V roce 2005 vyhrál Kubica Světovou sérii Renault s týmem Epsilon Euskadi, což mu zajistilo testování ve Formuli 1 za tým Renault.

Formule 1

BMW Sauber (2006-2009)

2006

Kubica jako třetí jezdec BMW Sauber při Grand Prix USA 2006.

V sezóně 2006 se stal Kubica oficiálním testovacím a třetím jezdcem u týmu BMW Sauber. V pátečních trénincích a soukromých testech dosahoval velmi dobrých výsledků. Podle slov Maria Theissena, manažera BMW Sauber, který prohlásil, že by se Robert mohl stát prvním Polákem ve Formuli 1 v sezóně 2007. V srpnu 2006 si Jacques Villeneuve, dosavadní jezdec BMW Sauber, stěžoval na silné bolesti hlavy po havárii během Velké ceny Německa. Villeneuve chtěl sice závodit, tým mu to ale nepovolil a pro Velkou cenu Maďarska ho nahradil Robert Kubica. V kvalifikaci dosáhl na deváté místo a porazil tak týmového kolegu Nicka Heidfelda. V závodě dojel Kubica sedmý, avšak byl po závodě diskvalifikován za příliš malou váhu vozu. Villeneuve z týmu BMW Sauber odešel a Kubica u týmu zůstal do konce sezóny.

Ve Velké ceně Turecka se po špatném výběru pneumatik propadl a dojel až dvanáctý. Jeho týmový kolega Heidfeld skončil po nehodě už v první zatáčce. Ve svém třetím závodě ve Formuli 1, který se jel v Itálii, překonal Kubica všechna očekávání, když dojel jako třetí a stal se tak jako první Polák, který stanul na pódiu a také jako první Polák, který vedl závod. V Číně se opět propadl, kvůli špatné volbě pneumatik a dojel až třináctý. V posledních dvou závodech v Japonsku a v Brazílii skončil na nebodovaném devátém místě. V sezóně získal 6 bodů a obsadil celkové 16. místo.

2007

Kubica ve voze BMW Sauber při Grand Prix Velké Británie 2007.

V sezóně 2007 zůstal Kubica společně s Heidfeldem jezdcem týmu BMW Sauber. Úvodní závod v Austrálii kvůli problémům s převodovkou nedokončil. Následující závod v Malajsii dokončil na posledním osmnáctém místě. V dalších třech závodech v Bahrajnu, Španělsku a Monaku pravidelně bodoval.

Během Velké ceny Kanady měl Kubica ve 27. kole ošklivou havárii. Po srážce s Jarnem Trullim se dostal mimo trať. Na trávě najel na hrbol, což vyhodilo jeho předek monopostu do vzduchu, a tím bylo znemožněno jakékoliv brzdění nebo ovládání vozu. Rychlost v době nárazu do bariéry byla 300,13 km/h a přetížení dokonce 28G. Po závodě bylo zjištěno, že během havárie působilo na Kubicu dokonce až 75G. Jeho auto se po nárazu roztočilo a přeletělo zpátky přes trať, kde narazilo do druhé bariéry a následně se převrátilo na bok. Na trať vyjel safety car a Kubica byl během té doby vyproštěn z vozu a převezen do zdravotnického centra u okruhu, kde lékaři označili jeho stav za „stabilní“, v té době se však nevědělo o případných jiných zraněních. Krátce poté, jeho manažer Daniele Morelli oznámil, že Kubica je při vědomí a komunikuje. Zpočátku se objevily spekulace že má Kubica zlomenou nohu, ale Mario Theissen spekulace vyvrátil a oznámil, že Kubica neutrpěl žádná vážná zranění. Pravdivé informace z nemocnice byly oznámeny večer. Kubica měl lehký otřes mozku a vykloubený kotník. Přes noc zůstal v nemocnici na pozorování a další den už opouštěl nemocnici. Dne 14. června bylo oznámeno, že Kubica nebude závodit ve Velké ceně USA a nahradí ho Sebastian Vettel.

Po vynechání jednoho závodu Kubice znovu usedl do kokpitu ve Francii kde dojel čtvrtý a Martinem Brundlem byl vyhlášen za pilota dne. Další čtvrté místo zaznamenal ve Velké Británii. Ve zbytku sezóny pokračoval ve sbírání bodů, jen v Belgii dojel až devátý a v Číně odstoupil kvůli problémům s hydraulikou. Poslední závod v Brazílii dokončil na 5. místě. Celkové skončil na 6. místě s 39 body.

2008

I v sezóně 2008 působil Kubica v týmu BMW Sauber. V prvním závodě v Austrálii startoval z druhého místa, avšak po kolizi s Kazuki Nakadžimou musel odstoupit. I v dalším závodě v Malajsii startoval z druhého místa a tentokrát se mu na této pozici podařilo závod dokončit. Při Velké ceně Bahrajnu dojel po startu z pole position třetí. Další druhé místo zaznamenal v Monaku. Rok po nehodě vybojoval v Kanadě své jediné vítězství ve Formuli 1. Závod v Německu kvůli nehodě nedokončil. Do konce sezóny získal Kubica ještě dvě třetí místa a to při Velké ceně Evropy a při Velké ceně Itálie. V Japonsku přidal ještě druhé místo. V sezóně získal 75 bodů a obsadil celkové 4. místo.

2009

V úvodní Velké ceně Austrálie se Kubica kvalifikoval na čtvrtém místě. V závodě se dlouho držel třetí, ale po kolizi se Sebastianem Vettelem závod nedokončil. Byl však kvalifikován na čtrnáctém místě, protože odjel více než 90% délky závodu. První body v sezóně získal až za sedmé místo v Turecku. Další body získal ve Velké ceně Evropy, v Belgii a v Singapuru. Jediné pódiové umístění v této sezóně vybojoval v Brazílii, když skončil druhý. Sezónu zakončil na 14. místě se 17 body.

Renault (2010)

Dne 7. října 2009 podepsal Robert Kubica smlouvu s týmem Renault, jeho týmovým kolegou se stal nováček Vitalij Petrov. Už ve druhém závodě v Austrálii skončil na druhém místě. V sezóně pravidelně sbíral body. V Monaku a v Belgii skončil na pódiovém třetím místě. V sezóně skončil celkově na 8. místě se ziskem 136 bodů.

Lotus (2011)

V sezóně 2011 se měl Kubica stát jezdcem týmu Lotus, který vznikl přejmenováním týmu Renault. Zúčastnil se testování ve Valencii, kde byl poslední den úplně nejrychlejší.

Dne 6. února 2011 havaroval Kubica při rallye v Itálii. Narazil do svodidel, na něž se auto doslova napíchlo. Kubica si vážně poranil pravou ruku, jeden čas dokonce hrozila její amputace. Ruku se díky několika desítkám operací podařilo zachránit.[2][3]

Kvůli této nehodě nemohl Kubica do sezóny 2011 nastoupit. Místo něj u týmu Lotus nastoupil jeho bývalý týmový kolega Nick Heidfeld.

Ani v sezóně 2012 nebyl Kubica kvůli zranění pravé ruky schopen nastoupit. V roce 2018 dokonce přiznal, že měl pro tuto sezónu smlouvu s týmem Ferrari.

Renault (2017)

Dne 5. června 2017 se Kubica, na okruhu ve Valencii, svezl vozem týmu Lotus ze sezóny 2012. Byla to jeho první jízda ve voze Formule 1 od nehody z roku 2011.

Dne 24. července 2017 bylo oznámeno, že se Kubica zúčastní, po Velké ceně Maďarska, testovaní na okruhu Hungaroring. Kubica odjezdil 142 kol a zaznamenal čtvrtý nejrychlejší čas.

Williams (2017-2019)

2017

Dne 11. října 2017 se Kubica zúčastnil jednodenního testování na britském okruhu Silverstone s vozem týmu Williams ze sezóny 2014. Další den testování s týmem Williams proběhl dne 17. října 2017 na okruhu Hungaroring v Maďarsku.

Poté, co Felipe Massa oznámil konec kariéry po sezóně 2017, se Kubica stal jedním z kandidátů na zisk sedačky u týmu Williams pro sezónu 2018. Toto místo nakonec získal Sergej Sirotkin.

Dalšího testování se zúčastnil na okruhu Yas Marina v Abú Zabí, kde odjezdil 100 kol.

2018

Dne 16. ledna 2018 byl Kubica potvrzen jako rezervní pilot týmu Williams pro sezónu 2018. Ve Španělsku, v Rakousku a v Abú Zabí nastoupil jako páteční testovací pilot.

2019

Před posledním závodem sezóny 2018 v Abú Zabí bylo oznámeno, že se Kubica stane jezdcem týmu Williams v sezóně 2019. Jeho týmovým kolegou se stal nováček George Russell.

Kvůli špatné formě týmu se pravidelně umisťuje mimo bodové příčky. Jediný bod v sezóně získal v Německu poté, co byli jezdci týmu Alfa Romeo dodatečně penalizováni. Z Velké ceny Ruska, byl odvolán. Závod v USA kvůli úniku oleje nedokončil. Ve svém posledním závodě ve Formuli 1 v Abú Zabí skončil na devatenáctém místě. V sezóně obsadil celkové 19. místo se ziskem 1 bodu.

Už dne 19. září 2019 před Velkou cenou Singapuru Kubica oznámil, že po skončení sezóny tým Williams opustí a ukončí jezdeckou kariéru ve Formuli 1.

Alfa Romeo (2020–dosud)

2020

Dne 1. ledna 2020 bylo oznámeno, že se Kubica pro sezónu 2020 stane rezervním pilotem týmu Alfa Romeo. Před Velkou cenou Štýrska, Velkou cenou Maďarska, Velkou cenou 70. výročí Formule 1, Velkou cenou Bahrajnu a Velkou cenou Abú Zabí nastoupil do prvního pátečního tréninku.

2021

I v sezóně 2021 Kubica působí jako rezervní pilot týmu Alfa Romeo. Za tým nastoupil do dvoudenního testu osmnáctipalcových pneumatik, které se začnou používat od sezóny 2022 a také do pátečního volného tréninku před Velkou cenou Španělska, před Velkou cenou Štýrska a před Velkou cenou Maďarska.

Dne 3. září 2021 měl Kimi Räikkönen pozitivní test na covid-19. Kubica jej nahradil při Velké ceně Nizozemska, kde skončil na patnáctém místě. Kubica zaskočil za Räikkönena i o týden později při Velké ceně Itálie, kde skončil na čtrnáctém místě.

Kompletní výsledky ve Formuli 1

Legenda k tabulce
Barva Výsledek
Zlatá Vítěz
Stříbrná 2. místo
Bronzová 3. místo
Zelená Bodované umístění
Modrá Nebodované umístění
Dokončil neklasifikován (NC)
Fialová Odstoupil (Ret)
Červená Nekvalifikoval se (DNQ)
Nepředkvalifikoval se (DNPQ)
Černá Diskvalifikován (DSQ)
Bílá Nestartoval (DNS)
Závod zrušen (C)
Světle
modrá
Pouze trénoval (PO)
Páteční testovací jezdec (TD)
Bez
barvy
Netrénoval (DNP)
Vyřazen (EX)
Nepřijel (DNA)
Odvolal účast (WD)
Nezúčastnil se (prázdné)
Označení Význam
Tučnost Pole position
Kurzíva Nejrychlejší kolo
Jezdec nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90 % délky závodu.
Byl udělován poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75 % délky závodu.
Horní index Umístění bodujících jezdců
ve sprintu
Rok Tým Šasi Motor 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Body Umístění
2006 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.06 BMW P86 2,4 V8 BHR
TD
MAL
TD
AUS
TD
SMR
TD
EUR
TD
ESP
TD
MON
TD
GBR
TD
CAN
TD
USA
TD
FRA
TD
GER
TD
HUN
DSQ
TUR
12
ITA
3
CHN
13
JPN
9
BRA
9
6 16. místo
2007 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.07 BMW P86/7 2,4 V8 AUS
Ret
MAL
18
BHR
6
ESP
4
MON
5
CAN
Ret
USA FRA
4
GBR
4
EUR
7
HUN
5
TUR
8
ITA
5
BEL
9
JPN
7
CHN
Ret
BRA
5
39 6. místo
2008 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.08 BMW P86/8 2,4 V8 AUS
Ret
MAL
2
BHR
3
ESP
4
TUR
4
MON
2
CAN
1
FRA
5
GBR
Ret
GER
7
HUN
8
EUR
3
BEL
6
ITA
3
SIN
11
JPN
2
CHN
6
BRA
11
75 4. místo
2009 BMW Sauber F1 Team BMW Sauber F1.09 BMW P86/9 2,4 V8 AUS
14
MAL
Ret
CHN
13
BHR
18
ESP
11
MON
Ret
TUR
7
GBR
13
GER
14
HUN
13
EUR
8
BEL
4
ITA
Ret
SIN
8
JPN
9
BRA
2
ABU
10
17 14. místo
2010 Renault F1 Team Renault R30 Renault RS27 2,4 V8 BHR
11
AUS
2
MAL
4
CHN
5
ESP
8
MON
3
TUR
6
CAN
7
EUR
5
GBR
Ret
GER
7
HUN
Ret
BEL
3
ITA
8
SIN
7
JPN
Ret
KOR
5
BRA
9
ABU
5
136 8. místo
20112017: Robert Kubica se neúčastnil Formule 1.
2018 Williams Martini Racing Williams FW41 Mercedes-Benz M09 EQ Power+ 1,6 V6 t AUS BAH CHN AZE ESP
TD
MON CAN FRA AUT
TD
GBR GER HUN BEL ITA SIN RUS JPN USA MEX BRA ABU
TD
2019 ROKiT Williams Racing Williams FW42 Mercedes-Benz M10 EQ Power+ 1,6 V6 t AUS
17
BAH
16
CHN
17
AZE
16
ESP
18
MON
18
CAN
18
FRA
18
AUT
20
GBR
15
GER
10
HUN
19
BEL
17
ITA
17
SIN
16
RUS
Ret
JPN
17
MEX
18
USA
Ret
BRA
16
ABU
19
1 19. místo
2020 Alfa Romeo Racing ORLEN Alfa Romeo Racing C39 Ferrari 065 1,6 V6 t AUT STY
TD
HUN
TD
GBR 70A
TD
ESP BEL ITA TUS RUS EIF POR EMI TUR BHR
TD
SKR ABU
TD
2021 Alfa Romeo Racing ORLEN Alfa Romeo Racing C41 Ferrari 065/6 1,6 V6 t BHR EMI POR ESP
TD
MON AZE FRA STY
TD
AUT GBR HUN
TD
BEL NED
15
ITA
14
RUS TUR USA MXC SAP QAT SAU ABU 0 20. místo

Výsledky v ostatních formulových kategoriích

Sezóna Série Tým Vůz Závody Vítězství Pole Position Podium Body Konečné umístění
2001 Formule Renault 2000 Eurocup RC Motorsport Renault FR2000 10 0 1 1 46 14. místo
Formule Renault 2000 Itálie RC Motorsport Renault FR2000 5 0 0 1 27 13. místo
2002 Formule Renault 2000 Eurocup RC Motorsport Renault FR2000 8 0 1 2 80 7. místo
Formule Renault 2000 Itálie RC Motorsport Renault FR2000 10 4 3 6 188 2. místo
Formule Renault 2000 Brazílie RS2 Renault FR2000 1 1 1 1
2003 Formule 3 Euroseries Prema Powerteam Dallara F302-Opel Spiess 13 1 0 2 31 12. místo
Formule 3 V. Británie Prema Powerteam Dallara F303-Opel 2 0 0 0 0
2004 Formule 3 Euroseries Mücke Motorsport Dallara F304-AMG Mercedes 20 0 0 3 53 7. místo
2005 World Series by Renault Epsilon by Graff Dallara T02-Renault 17 4 3 11 154 1. místo

Odkazy

Reference

  1. Robert Kubica. www.fakt.pl [online]. [cit. 2019-05-17]. Dostupné online. (polsky) 
  2. Kubica havaroval, lékaři mu zachránili ruku. www.ct24.cz [online]. [cit. 2011-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-11. 
  3. Kubicova havárie na Rally Ronde di Andora 2011

Externí odkazy