Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Oldenburské vévodství
Herzogtum Oldenburg (de)
 Oldenburské hrabství 17741810 První Francouzské císařství 
Oldenburské velkovévodství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Heil dir, O Oldenburg
Geografie
Mapa
Poloha Oldenburského vévodství v rámci SŘŘ
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Vznik
1774Oldenburské hrabství povýšeno na vévodství
Zánik
1810 – obsazení Francií
Státní útvary a území
Předcházející
Oldenburské hrabství Oldenburské hrabství
Následující
První Francouzské císařství První Francouzské císařství
Oldenburské velkovévodství Oldenburské velkovévodství

Oldenburské vévodství (německy Herzogtum Oldenburg) byl raně novověký stát v rámci Svaté říše římské. Vévodství vzniklo v roce 1774 povýšením z původního hrabství. V roce 1810 bylo obsazeno napoleonskými vojsky a připojeno k Francouzskému císařství.

Historie

V roce 1774 připadlo území Oldenburska (na severozápadě dnešního Německa) vedlejší větvi Holstein-Gottorp-Oldenburg a v roce 1777 bylo Oldenburské hrabství povýšeno na vévodství, jehož panovníkem se stal Fridrich August I. Oldenburský z dynastie Holstein-Gottorp-Oldenburg, tj. vedlejší větve dynastie Oldenburků, jenž dostala své jméno právě od Oldenburského hrabství. V roce 1785 se stal regentem za chorobymyslného vévodu Viléma jeho bratranec Petr Bedřich Ludvík Oldenburský a v roce 1803 bylo k Oldenburskému vévodství připojeno území bývalého biskupství Lübeck a část biskupství Münster. Za napoleonských válek obsadili celé Oldenbursko Francouzi, kteří jej proměnili ve 2 departementy, ale v roce 1813 převzal opět vládu domácí panovnický rod Oldenburků; za choromyslného vévodu Petra Fridricha Viléma vládl jako regent opět jeho bratranec Petr Bedřich, který se stal v roce 1823 sám vévodou a je přímým předkem všech po něm následujících panovníků Oldenburska.

Po skončení napoleonských válek bylo Oldenbursko na vídeňském kongresu (1815) spolu s oběma svými exklávami – knížectvím Birkenfeld a bývalým biskupstvím Lübeck – znovu obnoveno, povýšeno na velkovévodství a vstoupilo do Německého spolku.

Seznam oldenburských vévodů

Související články

Externí odkazy