Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Další významy jsou uvedeny na stránce Kris (rozcestník).
Kris

Kris je dýka pocházející z ostrova Jáva a rozšířená po celé jihovýchodní Asii. Čepel (bilah) bývá zpravidla asymetricky zvlněná (existují však i rovné krisy), u rukojeti výrazně rozšířená jako opora a dlouhá 30–40 cm.

Dýka je vykována z několika vrstev obyčejného i meteoritického železa: meteoritický kov je díky obsahu niklu tmavší a vytváří na povrchu čepele unikátní kresbu nazývanou pamor.[1] Rukojeť (hulu) bývá dřevěná, kostěná nebo ze slonoviny a bohatě vyřezávaná, často mívá tvar stylizované lidské postavy. Pochva (warangka) je dřevěná a vykládaná kovem; u nejdražších exemplářů zlatem. Zbraň se nosí uvázaná vzadu za pasem sarongu.

Kris neslouží jen jako osobní zbraň, ale také jako talisman a výraz společenského postavení.[2] V tradičních představách Malajců je obdařen nadpřirozenou silou, proto má jeho zdobení náboženský význam.

Zacházení s krisem je spojeno s mnoha rituály, jako je například pravidelné omývání zbraně citronovou šťávou. Předává se v rodině jako vzácné dědictví (pusaka), výrobci krisů tvoří uzavřenou společnost, která chrání svá tajemství. Krisy se objevují už na basreliéfech v chrámu Prambanan, vybudovaném v 9. století. V legendách se hovoří o kouzelném krisu jménem Taming Sari, který vlastnil hrdina Hang Tuah, admirál z Malakky. Kris je pokládán za tradiční malajský národní symbol, ve státním znaku Malajsie je vyobrazeno pět krisů představujících pět původních států.[3]

V roce 2005 vyvolal skandál malajsijský ministr Hishammuddin Hussein, když při svém projevu touto dýkou mával, což bylo vnímáno jako provokace vůči čínské menšině.[4] V roce 2008 zařadilo UNESCO kris na seznam Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Reference

  1. http://articles.latimes.com/1987-05-24/news/mn-2314_1_kris-sword
  2. http://www.sundaytimes.lk/110807/Plus/plus_16.html
  3. mygov.malaysia.gov.my [online]. [cit. 2015-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-22. 
  4. Archivovaná kopie. www.malaysiakini.com [online]. [cit. 2015-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-23. 

Externí odkazy