Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Francis Masson
Narozenísrpen 1741
Aberdeen
Úmrtí23. prosince 1805 (ve věku 64 let)
Montréal
Povoláníbotanik, objevitel a botanický ilustrátor
Tématabotanika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Francis Masson (srpen 1741, Aberdeen, Skotsko23. prosince 1805, Montreal) byl skotský botanik a zahradník a první "lovec" rostlin pro Královské botanické zahrady v Kew.

Životopis

Masson se narodil v Aberdeenu. V šedesátých letech 17. století začal pracovat v Královských zahradách v Kew jako podzahradník. Masson byl prvním sběratelem rostlin, který byl vyslán z Kew nově jmenovaným ředitelem zahrad sirem Josephem Banksem. Vypravil se s Jamesem Cookem během jeho druhé plavby na lodi HMS Resolution do jižní Afriky, kde se vylodil v říjnu 1772. Pobyl tam až do roku 1775, kdy se vrátil do Anglie. Za tuto dobu nasbíral více než 500 rostlinných druhů. Roku 1776 odcestoval na Madeiru, Kanárské ostrovy, Azory a Antily. Roku 1783 sbíral rostliny v Portugalsku a v lednu 1786 se vrátil do jižní Afriky, kde zůstal až do března 1795.

Massonova jediná kniha, Stapeliae Novae, o jihoafrických sukulentech byla publikována roku 1796.

Objevil více než 1 700 nových rostlinných druhů, např.:

V září roku 1797 odplul do Severní Ameriky. V prosinci připlul do New Yorku. Následujících několik let cestoval po americkém kontinentu a sbíral rostliny a semena. Navštívil Niagarský poloostrov a Lake Ontario. V prosinci 1805 zemřel v Montrealu a byl tam pohřben ve skotském presbyteriánském kostele, později známém jako St. Gabriel Street Church.

Po Massonovi je pojmenován rostlinný rod Massonia. V cruickshankské botanické zahradě v Old Aberdeenu se nachází pamětní Massonova plaketa.

Francis Masson má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Masson.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francis Masson na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy