Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Devátý den
Původní názevDer neunte Tag
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
LucemburskoLucembursko Lucembursko
ČeskoČesko Česko
Jazykněmčina
Délka98 min.
Žánrydrama, historický
ScénářEberhard Görner
Andreas Pflüger
RežieVolker Schlöndorff
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleUlrich Matthes
August Diehl
Hilmar Thate
Bibiana Beglau
a další
ProdukceJürgen Haase
HudbaAlfred Schnittke
KameraTomas Erhart
StřihPeter R. Adam
Výroba a distribuce
Premiéra11. listopadu 2004
Produkční společnostiProvobis
Videopress
Bayerischer Rundfunk
Arte
DistribuceKino Lorber
Devátý den na ČSFD, Kinoboxu, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Devátý den (německy Der neunte Tag) je německý film z roku 2004, zachycující příběh z druhé světové války, v němž je kněz propuštěn z koncentračního tábora pod podmínkou, že zařídí, aby lucemburská církev podpořila nacisty.

Film režíroval Volker Schlöndorff, v hlavní roli se představil Ulrich Matthes. Natáčelo se v Německu, Lucemburku a v Čechách[1].

Děj filmu je částečně založen na skutečných událostech, které popsal ve své knize Pfarrerblock 25487 lucemburský kněz Jean Bernard.

Děj

Lucemburský kněz Henri Kremer, za odbojovou činnost uvězněný v kněžské části koncentračního tábora Dachau, je nečekaně poslán zpět do Lucemburku. Tam se na gestapu dozvídá od Gebhardta, který má jeho záležitost na starost, že dostal pouze devítidenní „dovolenou“ a že bude propuštěn, pokud přiměje místního biskupa ke spolupráci s nacisty. Gebhardt pokračuje v přesvědčování pomocí politických a rádoby teologických argumentů i v dalších dnech a je čím dál nervóznější. Kremera neopouštějí hrůzné vzpomínky na lágr spojené s výčitkami svědomí, odmítá však nabídku svého bratra k útěku za hranice. V katedrále se setkává s biskupovým sekretářem a posléze je přijat samotným biskupem, který spolupracovat odmítá a konečné rozhodnutí nechává na Kremerovi. Tomu Gebhardt nabízí, že propustí některé jeho spolubratry, když vystoupí proti biskupovi s pronacistickým prohlášením za lucemburskou církev. Osmý den však dostává jen prázdné papíry v obálce. Devátý den je Henri Kremer opět v Dachau.

Reference

  1. Devátý den Filming locations [online]. [cit. 2017-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy