Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Kamion tegljač Volvo VNL za sjevernoameričko tržište.
Daimler-Lastwagen, 1896
Damper BelAZ 75600 nosivosti 320 tona.
Prvomajska parada u Ljubljani 1961. godine. Kamion FAP 6G koji sa modelom FAP 4G spada u prve modele kamiona koja je fabrika u Priboju proizvodila po licenci Sauer. To su bili prvi teški kamioni proizvedeni u SFRJ . Uz određene modifikacije od modela 6G nastao je FAP 13 koji je počeo da se proizvodi 1962. godine i u koji je ugrađivan motor FAMOS F, R4, 8000 kubika, 130 KS, 2000 o/min, izrađen u Hrasnici.
Ural NEXT - vojna varijanta.
Kamion dostavni furgon Iveco Daily - šesta generacija (2014 - ).
Kamion samoistovarač KamAZ 65802.
Mercedes Benz Actros MP IV.

Kamion ili teretno vozilo je motorno vozilo veće od kombija, a služi za prijevoz većih količina tereta u putnom prometu. Osnovni elementi strukture kamiona su:

  • pogonski agregat (motor)
  • šasija (platforma)
  • karoserija (kabina i tovarni sanduk)
  • specijalni sistemi (samoistovar, sistem za povezianje vučnog i priključnog vozila i sl.)

Šasija može biti integrisana sa karoserijom, odnosno tovarnim sandukom i otvorena noseća za nadogradnju i vuču (tegljač) priključnih vozila. Kamioni kao teretna vozila a na osnovu ambijenta za koji su namijenjeni mogu biti putna (cestovna) i besputna (terenska).

Prema položaju motora razlikuju se sljedeće kompozicione šeme teretnih vozila - kamiona:

  • motor iznad prednje osovine, kabina iza motora
  • motor iznad prednje osovine, kabina djelimično iznad motora
  • motor iznad prednje osovine, kabina iznad motora
  • motor iza prednje osovine, kabina ispred prednje osovine

Sa aspekta osnovne namjene, kamioni se mogu svrstati u tri osnovne grupe:

  • transportni
  1. mali teret (kamionet)
  2. teretni
  3. furgon
  4. samoistovarač
  5. damper
  • radni (dizalica, el. agregat, čišćenje i pranje ulica, radionica i dr.)
  • specijalni
  1. cisterna
  2. hladnjača
  3. prevoz stoke
  4. prevoz drveta
  5. bet. mješalica
  6. sanitet

Kategorizacija kamiona se može izvršiti i na osnovu nosivosti. Pojedine vrste kamione imaju zasebne nazive:

  • Kiper je kamion koji se koristi u građevinske svrhe, iza vozačke kabine se nalazi prostor (tzv. sanduk) koji je pričvršćen na njegov stražnji dio i po potrebi se može ukositi (u smjeri ose kamiona ili u smjeru okomitom na osu kamiona) kako bi se iz nje ispraznio teret. Naziv dolazi od njemačke riječi "kippen", koja znači "nagnuti".
  • Kran je kamion koji ima mogućnost pomoću krana izvršiti istovar tereta koji vozi
  • Šleper ili tegljač je kamion koji za sobom vuče jednu ili više prikolica ili poluprikolica, a koristi se za prijevoz velike količine robe. Njegov naziv potječe također od njemačke riječi "schleppen", koja znači "vući".
  • Labudica je šleper koji na prikolici prevozi automobile ili neka druga vozila.

U američkom engleskom nariječju truck se, osim kamiona, često opisuju terenci i pick-upovi dok se u bosanskom jeziku za opis manjih kamiona i pick-upova često koristi riječ kamionet. U Jugoslaviji je 1938. godine bilo registrovano samo 12.500 motornih vozila. Međutim, te iste godine otpočinje prva montaža motornih vozila - kamiona u Jugoslaviji i na Balkanu u fabrici avionskih motora - IMAD u selu Rakovica blizu Beograda. Već naredne 1939. godine u krugu IMAD-a počinje izgradnja prve namjenske fabrike automobilskih motora i kamiona koja je svečano otvorena oktobra 1940. godine. Kupljena je licenca za kamion Praga RN-8 s rednim četvorotaktnim 6-to cilindričnim benzinskim motorom, vodenim hlađenjem, snage 70 konjskih snaga, sa bočnim stojećim ventilima. Do početka njemačko-italijanskog napada na Jugoslaviju aprila 1941. montirano je svega 250 kamiona. Nakon završetka rata, nove vlasti pokrenule su proizvodne linije za kamione u IMR-u (bivši IMAD) u Rakovici i u TAM-u u Mariboru. Nabavljena je dodatna dokumentacija za kamion Praga RN-13 nosivosti 3,5 tone koji je ponio novo ime pionir. Obje fabrike su uporedo proizvodili "pionire" do 1950. godine. U TAM-u proizvodili su "pionire" sve do 1959. godine. Ukupno je proizvedeno 17.416 vozila. Kamion TAM "pionir" je prvo motorno vozilo koje se masovno proizvodilo u Jugoslaviji.

Vanjski linkovi