Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Uredi veze
Bijela
 
Koordinate boje
Heks. zapis#FFFFFF
RGBB  (rgb)(255, 255, 255)
CMYKH   (c, m, y, k)(0, 0, 0, 0)
HSV       (h, s, v)(-°, 0%, 100%)
IzvorPo definiciji
B: Normalizirano na [0–255] (bajtova)
H: Normalizirano na [0–100] (stotina)

Bijela boja je kombinacija svih boja vidljivog dijela spektra. Može se miješati sa svim ostalim bojama i tako dolazi do mnogih nijansi boja.

Bijela je najsvjetlija boja i ahromatska je (bez nijanse). To je boja predmeta kao što su snijeg, kreda i mlijeko, a suprotna je crnoj. Bijeli objekti u potpunosti reflektiraju i raspršuju sve vidljive valne dužine svjetlosti. Bijelo na televizijskim i kompjuterskim ekranima stvara mješavina crvene, plave i zelene svjetlosti. Bijela boja se može dati bijelim pigmentima, posebno titan dioksidom.

U starom Egiptu i starom Rimu, svećenice su nosile bijelo kao simbol čistoće, a Rimljani su nosili bijele toge kao simbol građanstva. U srednjem vijeku i renesansi bijeli jednorog je simbolizirao čednost, a bijelo jagnje žrtvu i čistoću. Bila je to kraljevska boja francuskih kraljeva i monarhističkog pokreta koji se suprotstavljao boljševicima tokom Ruskog građanskog rata (1917-1922). Grčki i rimski hramovi bili su obloženi bijelim mramorom, a počevši od 18. stoljeća, s pojavom neoklasične arhitekture, bijela je postala najčešća boja novih crkava, kapitola i drugih vladinih zgrada, posebno u Sjedinjenim Državama. Takođe je bio naširoko korišćen u modernoj arhitekturi 20. veka kao simbol modernosti i jednostavnosti.

Prema istraživanjima u Evropi i Sjedinjenim Državama, bijela je boja koja se najčešće povezuje sa savršenstvom, dobrom, poštenjem, čistoćom, početkom, novim, neutralnošću i preciznošću. Bijela je važna boja za gotovo sve svjetske religije. Papa, poglavar Rimokatoličke crkve, nosi bijelo od 1566. godine, kao simbol čistoće i požrtvovnosti. U islamu i u šintoističkoj religiji Japana, nose ga hodočasnici. U zapadnim kulturama iu Japanu, bijela je najčešća boja za vjenčanice, simbolizirajući čistoću i nevinost. U mnogim azijskim kulturama, bijela je i boja žalosti.

Označava čistoću i nevinost.

U mnogim zapadnim zemljama ova boja je simbol vjenčanja, dok bi je u Istočnjačkim zemljama opisali kao boju tuge i pogreba.