Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Вижте пояснителната страница за други значения на Яйце.

Яйце
Jajce / Јајце
— Град —
      
Герб
44.3403° с. ш. 17.2572° и. д.
Яйце
Страна Босна и Херцеговина
ЕнтитетФедерация Босна и Херцеговина
Площ3390 km²
Надм. височина450 m
Население24 455 души (2007)
Пощенски код70 101
Телефонен код+387 30
Официален сайтwww.opcina-jajce.ba
Яйце в Общомедия
Изглед към старата част на града

Я́йце (на босненски: Jajce, на сръбски: Јајце) е град в Босна и Херцеговина и община в Среднобосненски кантон от Федерация Босна и Херцеговина.

География

Разположен е на река Върбас. Населението му е от 24 455 жители (2007, оценка).

Наблизо – на река Плива, е изградена каскада от водноелектрически централи. Промишленост – електрохимия, производство на феросплави.

История

Съществуват данни за следи от човешки живот в районите около град Яйце още от каменната ера. В околностите на града могат да се намерят останки от бронзовата и желязната епохи.

Първото споменаване на града датира от 1386 г. и е свързано с Хървое Вукчич Хърватинич, който през същата година е обявен за граф на града и получава титлата конт ди Яйце.

През средновековието градът се развива и е сред най-големите селища на Босна и Херцеговина. През 15 век е важен икономически център на региона, а в края на Босненската държава става седалище на босненските владетели. Тук е коронясан последният босненски крал Стефан Томашевич Котроманич и градът за две години е негова резиденция, а след обсадата от османците и падането на крепостта е екзекутиран тук през 1463 г.

Яйце е бил кралски град от времето на управление на Твъртко II. Кралският дворец в града е споменат в исторически извори от 1457 г., при царуването на крал Стефан Томаш.

В гр. Яйце се е състояла историческата 2-ра сесия на Антифашисткото вече за народно освобождение на Югославия, на която са приети решения, станали основата на федеративното и социалистическото обединение на Югославия.

Външни препратки