Histopathology image classification: Highlighting the gap between manual analysis and AI automation
Tartalomjegyzék
A mól az anyagmennyiség mértékegysége, egyike az SI-alapegységeknek. Jele: mol (egykarakteres Unicode-jele: ㏖).
- 1 mol anyagban 6,02214076·1023 darab részecske található, mely pontosan az Avogadro-szám értéke.[1]
- Az elemi egység fajtáját pontosan meg kell adni. Ez lehet atom, molekula, ion, elektron, egyéb részecske vagy ezek meghatározott csoportja. (14. CGPM, 1971)
- A meghatározásnál csak azokat a szénatomokat szabad figyelembe venni, amelyeket nem terhel kötési energia, nyugalomban vannak, és alapállapotúnak tekinthetőek (CIPM, 1980)
Az anyagmennyiség mólokban kifejezett értékét mólszámnak nevezik (a molaritás mol/dm³-ben kifejezett számértékének többszörösét vagy tört részét).
Meghatározása
A mérésügyi törvény tartalmazta a mól akkori meghatározását. Az Általános Súly- és Mértékügyi Konferencia ezt 2019-ben megváltoztatta. Azóta értéke nem kötődik a szénatom tulajdonságaihoz. A XXI. század elejétől kezdve meghatározásának és mérésének letéteményese a Budapesti Kormányhivatal, BFKH[2] Hivatalos lapján nem szerepel magyar nyelvű meghatározás; csupán hivatkozás a Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Hivatal honlapjára, ám ott csak angol és francia nyelven található meghatározás. [3]
A mól, amelynek jele a mol, az anyagmennyiség mértékegysége. Egy mol pontosan 6,02214076·1023 elemi egységet tartalmaz. Ez az érték az NA Avogadro állandó rögzített értéke, amelyet mol-1 formában jelölünk és a neve Avogadro szám.
Az anyagmennyiség jele n, mértéke olyan rendszernek, amely meghatározott számú elemi egységet tartalmaz. Elemi egység lehet atom, molekula, elektron, bármilyen részecske, vagy részecskék meghatározott csoportja.
Története
Az SI-alapegységek 2019-es újradefiniálása előtt a mól meghatározása a következő volt: annak a rendszernek az anyagmennyisége, amely annyi elemi egységet tartalmaz, mint ahány atom van 0,012 kg szén-12-izotópban. A mol egység használatához meg kell jelölni az elemi egységek fajtáját. Ezek lehetnek atomok, molekulák, ionok, elektronok, egyéb elemi egységek, vagy ezeknek meghatározott csoportja. [* 1]
Megjegyzések
- ↑ Ezt a változást a Méteregyezmény tagjainak el kell fogadnia. Számos ország mérésügyi hivatala ezt még mind a mai napig[pontosabban?] nem hirdette meg[forrás?]
Jegyzetek
- ↑ IUPAC Gold Book - mole. goldbook.iupac.org, 2020
- ↑ Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztály. BFKH. (Hozzáférés: 2024. május 20.)
- ↑ SI base unit: mole (mol). BIPM. (Hozzáférés: 2024. május 20.)