FAIR and interactive data graphics from a scientific knowledge graph
Üdvözlünk a magyar Wikipédia Halak-portáljánA halak (Pisces) a gerinchúrosok (Chordata) törzsének egy nem rendszertani csoportja. Régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok (tehát nem a másodlagosan vízi életmódúvá vált szárazföldiek, például a cetek) gyűjtőnevévé vált. A négylábúakon (Tetrapoda) kívül a gerinchúrosok Craniata kládjába tartozó összes élőlény hal. Napjainkra több mint 31 000 fajuk ismert és rendszerezett, ebből a recens fajok száma 28 000. A magyar nyelvű Wikipédián 1715 szócikk készült a halakhoz kapcsolható témakörben, melyből eddig 8 kitüntetett besorolású és 3 jó szócikk is készült.
A hónap cikkeAz aranysárga csipeszhal (Forcipiger flavissimus) a sügéralakúak (Perciformes) rendjébe, a sörtefogúfélék (Chaetodontidae) családjába sorolt és a Forcipiger nembe tartozó halfaj. Kisméretű hal, maximum 22 centiméter nagyságúra nő meg. Az akváriumokban népszerű, emiatt Hawaii jelentős exportcikke. Előfordul a tengervíz 114 m-es mélységéig a trópusok mentén az indo-csendes-óceáni térségben, Afrika keleti partjától Hawaii-ig, a Vörös-tengerben, a Csendes-óceánban Alsó-Kaliforniától a Revillagigedo- és a Galápagos-szigetekig. Étrendje változatos fogyaszt kisebb rákokat, férgeket és halikrát is. Nyílt, tengerbe nyúló zátonyokon és a lagúnák zátonyain található meg. Magányosan, vagy nem több mint ötfős csapatokban is látható, de a kifejlett egyedek általában párosával saját területükön élnek. Ichtiológusok és más fontos személyekMargó Tivadar (szerbül: Теодор Марго, görögül: Θεοδώρος Μάρκου) (Pest, 1816. március 5. – Pusztaszentlőrinc (ma Pestszentlőrinc, Budapest XVIII. kerülete), 1896. szeptember 5.) szerb származású orvos, honvédorvos, zoológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A magyarországi tudományos biológia egyik megalapozója. Tanári működése mellett a zoológia terén különböző vizsgálatok és tanulmányok tételével is foglalkozott s ezek eredményeit számos dolgozatban tette közzé. A Magyar Tudományos Akadémiában 1898. március 28-án Entz Géza tartott fölötte emlékbeszédet. Budapest XVIII. kerületében ma utca viseli nevét. A Margó Tivadar utca 170. szám alatt 2010. szeptember 19-én a Fővárosi Görög Önkormányzat, a XVIII. Kerületi Görög Kisebbségi Önkormányzat és Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata emléktáblát állított Margó Tivadar emlékére. Az emléktáblán lévő bronztondó Sztefanu Sztefanosz Magyarországon élő görög származású szobrászművész alkotása.
A hónap képeHírek
A Magyar Haltani Társaság által rendezett internetes szavazás toronymagas győztese 58%-kal a compó (Tinca tinca) lett. Egy ideje repülőrajtot vettek a cápák kiemelései. Ennek eredményeként már nyolc kiemelt halas cikket olvashatnak az olvasók. Sorban az új kiemelések:heringcápa (2015. január 3.), koboldcápa (2015. február 28.), sötétcápa (2015. április 27.). A cikkek írása DenesFeri szerkesztő érdeme, míg a kiemelési eljárásokat Andrew69. segítette.
Már cápák is kerültek a jó szócikkek közé. 2015. január 26-án vaksi pörölycápa és 2015. január 29-én a nagy pörölycápa is kiérdemelte a ikont. TennivalókTöbb módon is a Halakportál segítségére lehetsz:
Halakkal kapcsolatos szócikkek
További portálok
|