Effects of the storage conditions on the stability of natural and synthetic cannabis in biological matrices for forensic toxicology analysis: An update from the literature

Nellie Melba
Életrajzi adatok
Születési névHelen Porter Mitchell
ÁlnévNellie Melba
Született1861. május 19.
Richmond, Melbourne, Ausztrália
Elhunyt1931. február 23. (69 évesen)
Sydney
HázastársaCharles Nesbitt Frederick Armstrong (1882. december 22. – 1900, válás)
GyermekeiGeorge Nesbitt Armstrong
SzüleiIsabella Ann Dow
David Mitchell
Iskolái
  • Presbyterian Ladies' College
  • Westonbirt School
Pályafutás
Műfajokopera
Hangszerénekhang
Hangszoprán
Díjak
  • Dame Grand Cross of the Order of the British Empire
  • Victorian Honour Roll of Women
Tevékenységénekesnő

Nellie Melba aláírása
Nellie Melba aláírása

Nellie Melba weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Nellie Melba témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Margit szerepében Gounod: Faust c. operájában, 1896 körül)

Dame Nellie Melba (Richmond, Melbourne, 1861. május 19.Sydney, 1931. február 23.), született Helen Porter Mitchell, ausztrál szoprán opera-énekesnő. A Brit Birodalom Rendje nagykeresztjének (GBE) birtokosa.

Pályakép

Hatéves korától énekelt a Publik Hall énekkarában, amellett zongorázni és orgonálni tanult. Apja cukorgyárában ismerkedett meg azzal az emberrel, aki a férje lett, de a dicsőségre vágyó fiatalasszony 1884-ben elhagyta otthonát. Első sikereit Sydneyben aratta, rá egy évre már Londonban lépett fel. 1887-ben Brüsszelben mutatkozott be Verdi Rigolettójában.

Hamarosan világhírű lett és a legjelentősebb operaszínpadokon lépett fel. A Covent Gardenben egyedül neki volt állandó öltözője. Kora leghíresebb művésze volt.

Ő és Dame May Whitty volt az első szórakoztató művész, aki a Brit Birodalom Rendjének lovagja lett (Dame Commander of the British Empire) az első világháborúban teljesített jótékony munkájáért. 1927-ben megkapta a legmagasabb fokozatot is (Dame Grand Cross of the British Empire).

Melba volt az első ausztrál, aki megjelent a Time magazin címlapján 1927 áprilisában.[1]

„Búcsúk”

1926-ban tért vissza Ausztráliába. Ausztráliában jól emlékeznek a látszólag véget nem érő búcsúturnéira. Végső fellépése egy egyszerű matiné volt Adelaide-ben.

Sorozatos visszatéréseiből ered a „do a Melba” ausztrál kifejezés, ami a nyugdíjazásból való visszatérést, illetve sok búcsúfellépés tartását jelenti. Az erről elnevezett desszertet egy híres francia séf készítette.[2]

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Nellie Melba című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

Jegyzetek

  1. TIME Magazine Cover: Nellie Melba - Apr. 18, 1927 - Opera - Singers - Music. [2013. augusztus 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. június 23.)
  2. szerk.: Judith Siefring: The Oxford Dictionary of Idioms, 2, Oxford University Press, USA, 186. o. (2005). ISBN 0198610556