Cybersecurity and privacy risk assessment of point-of-care systems in healthcare: A use case approach
Sisukord
Käsurida ehk korraldusrida (ingl. Command line interface, CLI) on tekstipõhine kasutajaliides inimese ja arvuti vahel, mille puhul käsud antakse enamasti sisestades tekstkäske. Teisisõnu on käsurida ekraanile kuvatud käsuviibale järgnev rida programmis või operatsioonisüsteemis, kuhu tarkvara lubab kasutajal kirjutada käsu.
Käsurea alguses on tavaliselt viip (prompt), mis annab kasutajale sellisest võimalusest teada.
Käsureale sisestatakse klaviatuurilt arvutile mõistetav tekst ehk käsk (command). Sisestatav käsk võib olla sõltuvalt soovitud eesmärgist üsna keerukas. Näiteks:
uname -a whoami pwd set interface "Local Area Connection" enable 7 10 30 0 traceroute www.wikipedia.org netstat -b -v ps -ef | wc -l
Et käsk oleks arvutile mõistetav, tuleb järgida käsu süntaksit – käsu argumentide ja parameetrite ettenähtud järjestust. Et tavakasutajale arvuti kasutamist lihtsamaks teha, on paljudel programmidel ja enamikul tänapäevastest operatsioonisüsteemidest graafiline kasutajaliides, mille kaudu saab kasutada levinumaid käske.
Käsurida võib olla mõnes programmis kombineeritud graafilise kasutajaliidesega, näiteks AutoCad.
Käsurea väljund ei ole reglementeeritud; tavaliselt on see tekst, kuid võib olla ka graafiline või koos heliga.
Rakendus
Peamised käsurea rakenduse sfäärid on:
- Operatsioonisüsteem;
- Jututoad (nt IRC);
- Videomängud;
- Muu tarkvara (nt Docker või Kubernetes).
Käsurida operatsioonisüsteemides
Peamine käsurea rakendus on operatsioonisüsteemi kasutajaliides. Windowsi operatsioonisüsteemis ei ole käsurea keel standardiseeritud, kuid toetab lisaks ka teatud määral käsurea standardit POSIX[1].
Mõned ingliskeelsed nimed
- TTY ja tty[2][3][4][5][6]
- Text terminal ja Computer terminal
- Console ja Virtual console
- System console