Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
5. 1. - Giacomo Casanova je opet u Parizu, par meseci nakon spektakularnog bekstva iz Venecije. Organizuje lutriju za potrebe Vojne škole, od čega se i sam bogati. Kasnije tokom godine upoznaje bogatu i naivnu udovicu Madame d’Urfé, koju opčinjava okultističkim pristupom.
12. 1. - Kodža Ragip-paša je novi osmanski veliki vezir (do smrti 1763), sprovodi reforme administracije i finansija, ne meša se u evropski rat.
januar - Afganski vladar Ahmed-šah Durani je opet upao u Severnu Indiju, zauzeo Delhi i stavio mogulskog cara u pritvor - odlazi u aprilu, vraća cara na presto, ali pravu vlast ima Afganac Najib ad-Dawlah.
januar - Kineske ćingovske snage su kod jezera Khövsgöl na severu Mongolije porazile pobunjenika Čingunžava, princa Halka Mongola. Sada mogu krenuti na ojratskog princa Amursanu, koji se pobunio u Džungariji, u dan. Xinjiangu.
Amursana je ubrzo poražen, po treći put beži kod tasta u Kazaški kanat, zatim Rusima, nakon što je tast priznao kinesko sizerenstvo, da bi u septembru umro od boginja u Tobolsku.
januar - Pennsylvanijska skupština šalje Benjamina Franklina u London radi spora kolonije sa porodicom Penn (do 1762, i opet 1764-74).
početkom godine - Nakon pat-pozicije u turskom vojnom pohodu, u Nikšiću dogovoreno da Crnogorci plaćaju harač i prestanu s četovanjem.[1] Među Turcima i Crnogorcima vlada mir sledećih deset godina.[2]
januar-april - Jovan Horvat tvrdi da su u ovom periodu 822 srpska doseljenika došla u Rusiju.[3]
Grupa od 150 Crnogoraca stupa u rusku vojnu službu ove godine, ali većinom se vraćaju.[4]
5. 2. - Calcutta Gauntlet: britansko-indijske snage su se probile kroz logor znantno brojnijih snaga bengalskog nawaba - ovaj potvrđuje Kalkutu Britancima i obećava odštetu, prema Alinagarskom ugovoru od 9-tog.
23. 2. - U Portu izbijaju neredi zbog vinskog monopola - preko 400 lica će na jesen biti kažnjeno na različite načine.
14. 3. - Britanski admiral John Byng je streljan na palubi broda HMS Monarch, pošto je osuđen zbog prošlogodišnjeg gubitka Minorke.
mart - U Sarajevu pogubljena braća Morić. Sarajevski građani, koji su trpeli stalne nerede, za jedan dan su pohvatali "dvadeset tri jaramaza, ukoljice i odmetnika" i podavili ih uz gruvanje topova.[5]
28. 3. - Nakon što je osuđen za pokušaj regicida, Robert-François Damiens je u Parizu javno pogubljenčetvorenjem; prizor okrutne kazne koja se u Francuskoj nije primjenjivala vijek i pol izaziva šok i zgražanje među prosvijećenimintelektualcima i slavnim ličnostima Francuske i Evrope te pokreće pokret za ukidanje mučenja i smrtne kazne; Damiens ostaje posljednja ličnost koja je bila pogubljena na taj način.
April/Travanj – Jun/Lipanj
6. 4. - William Pitt Stariji je isključen iz britanske vlade ali je vraćen već u junu nakon velike podrške javnosti.
april - Španjolske misije u Teksasu: kod dan. Menarda, među Lipanskim Apačima, osnovana misija Santa Cruz de San Sabá i (utvrda) Presidio San Luis de las Amarillas. Apački neprijatelji Komanči dogodine uništavaju misiju.
1. 5. - Drugi Versajski ugovor: Francuska će pomoći Austriji da povrati Šlesku, a pripala bi joj Austrijska Nizozemska (Belgija) - odredbe su promenjene sledeće godine.
6. 5. - Pad Obnovljene Kraljevine Hanthawaddy: gornjeburmanski konbaunški vladar Alaungpaya je zauzeo prestonicu Pegu/Bago. Mnogi Moni beže u Sijam, izloženi su asimilaciji.
18. 6. - Sedmogodišnji rat: Bitka kod Kolina u kojoj Austrijanci pod feldmaršalom von Daunom nanose poraz Friedrichu II i tjeraju pruske snage da napuste Češku. Carica je ustanovila Vojni Red Marije Terezije, najviše habsburško odlikovanje (donosi godišnju apanažu od 300 - 500 forinti, molbom vladaru se može dobiti austrijski baronat.[6]).
2. 7. - Bivši bengalski nawab Siradž ud-Daula je ubijen, nasleđuje ga Mir Džafar, u zavisnosti od Britanske istočnoindijske kompanije (do 1760. i 1763-65).
5. 7. - Pruski Memel se predao Rusima posle kraće opsade i bombardovanja.
jul - Vrućina u Evropi, možda najtoplije leto između 1540. i 2003. - u Parizu je 14-tog bilo 37,5 stepeni.
septembar - Sedmogodišnji rat: Neuspešni britanski napad na Rochefort, na zapadnoj francuskoj obali. Za sada nema uspeha ni u ekspediciji na Louisbourg u Novoj Škotskoj, pošto su britanski brodovi rasuti olujom 24-tog (grad ipak zauzimaju sledeće godine).
septembar - oktobar - Najveći beduinski napad na jedan hodočasnički karavan, koji se iz Meke vraćao u Siriju - procenjuje se da je stradalo 20.000 hadžija, što od razbojnika, što od gladi i žeđi u pustinji.
Oktobar/Listopad – Decembar/Prosinac
12. 10. - Jovan Apostolović odbranio doktorsku disertaciju u Haleu - prvi Srbin doktor medicine, prvi školovani lekar.
16. 10. - Sedmogodišnji rat: Austrijska konjica, tj. mađarski husari pod gen. Hadikom, upadaju u prusku prijestolnicu Berlin - uzimaju otkup od 200.000 talira i tuce rukavica za caricu.
jesen - Mehmed-paša Kukavica je ponovo u Bosni (do 1760), sada i sam vrši nasilja i ucjenjuje narod[9] - većinu vremena troši na dovršavanje svojih mnogobrojnih zadužbina.
1757/58 - U Travniku se grade džamije, Hadži-Alibegova u Gornjoj Čaršiji (podigao Mehmed-paša Kukavica, izgorjela 1856), a u Donjoj Čaršiji džamiju diže vezir Sopa Salan Ahmed-paša.
Navodno je madam Pompadur prokomentarisala lošu vest rečima Après nous, le déluge. Ove godine se očekivala i Halejeva kometa, za koju se mislilo da je donela potop iz Postanja.
10. 11. - Umro je marokanski kralj Abdallah, nasledio ga je sin Mohammed ben Abdallah (do 1790).
30. 11. - Francuska flota od 15 brodova iz Tulona se zbog oluje mora skloniti u Kartahenu u Španiji, gde će biti blokirana od strane Britanaca i sprečena da napusti Mediteran i pomogne Louisbourgu sledeće godine.
6. 12. - Sedmogodišnji rat: Bitka kod Leuthena u kojoj Friedrich II nanosi težak poraz brojčano nadmoćnoj austrijskoj vojski i tjera je na povlačenje iz Šleske; ta se bitka često navodi kao najsvjetliji trenutak u vojnoj karijeri Friedricha II i vrhunac ratne vještine 18. vijeka.
14. 12. - Bitka kod Hresilija: Solomon I, kralj Imeretija, u zapadnoj Gruziji, porazio je osmansku vojsku. Nakon dva stoleća vazalstva, Imereti se osamostaljuje od Osmanlija.
Pošto je vojska opkolila moslavinske seljake, oni predaju svoje vođe i prihvataju novo feudalno uređenje.[10]
Neka pobuna graničara u Lici.
Pošto su dalmatinski Srbi tražili da im se episkop Simeon Končarević vrati sa Popine, mletačke vlasti ga optužuju da podbunjuje narod - odlazi u Rusiju s nekoliko kaluđera iz Krupe i tridesetak porodica (nakratko se vraća 1762).[11]
Crkve: Mali Lošinj (Porođenja Marijina), Šarengrad (Petra i Pavla), Orahovica (Našašća Sv. križa), Srpski Semarton (Vaznesenja Gospodnjeg), Negoslavci (Uspenja Presvete Bogorodice), Crkva brvnara u Javoranima.
Zagrebačko izdanje "Osmostrune kitare" (Cithara octochorda, ranije u Beču 1701. i 1723), zbirke crkvenih napjeva.