Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.
Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.
A Power Macintosh 6300 számítógépet az Apple gyártotta és forgalmazta 1996. június 27. és 1997. július 1. között. A Power Macintosh 6300 a Power Macintosh számítógép-családba tartozott. A Power Macintosht szokás Power Mac-ként vagy PM-ként említeni szóban és írásban, az Apple hivatalosan az első G4-es Power Macnél használta a Power Mac megnevezést.
A Power Macintosh 6300/160 (fejlesztői kódneve Crusader – keresztes lovagok[1]) – amelyet Performa 6360 néven is árultak – megtartotta a PM 6200-nál használt asztali házat. Ellenben a PM 6200-zal, ezt a Power Macintosh a PM 5400-zal bemutatott új, Alchemy kódnéven[1] fejlesztett alaplappal gyártották. Az alaplap adatbusza 64 bites volt, a gép 64 bites DIMM RAM-ot használt, PCI bővítőhelyet kínált a korábbi gépek NuBus[2] slotok helyett. Két soros GeoPort[3] mellett Comm Slot II-vel[4] rendelkezett.
Power Macintosh 6300 modellek
Ahogy a legtöbb Power Macintoshnak, úgy a PM 6300-nak is készült Performa névvel jelzett kiadása. A Performa jelzést és számozást olyan gépek kapták, amelyek felszereltségben – nagyobb merevlemez, szoftver-csomag, plusz kijelző... – tértek el az alapmodelltől. A Performák elnevezésében az Apple nem volt következetes, például a Performa 6300CD nem a PM 6300-as változata, hanem a PM 6200-ra épülő Performák egyike.
1996. október 17. Power Macintosh 6300/160, csak Európában és Ázsiában forgalmazták
1996. október 17. Performa 6360, a hardver megegyezett a Power Macintosh 6300/160-nal. A géphez szoftvercsomag járt – Adobe PhotoDeluxe, Edmark Thinkin' Things Collection 2, Broderbund The Amazing Writing Machine, SurfWatch szülői felügyeleti szoftver, clip art és elektronikus szótárak –, csak Észak- és Dél-Amerikában értékesítik.
Technikai leírás
A fekvő házas gép súlya 8,6 kg, magassága 109 mm, szélessége 320 mm és mélysége 419 mm volt. A számítógépet 120 MHz-es PowerPC 603e processzor vezérelte (L1 cache: 32kB, L2 cache: 256k), a rendszerbusz 40 MHz-en működött. Az adatokat a 1,2 GB IDE belső merevlemezre lehetett elmenteni. Külső adattárolási lehetőséget az 1,44 MB kapacitású hajlékonylemez meghajtó és 4x CD-ROM kínált. A gépet System 7.5.1 operációs rendszerrel szállították. A kettő memória helyre az alapkonfigurációban 16 MB (80 ns) memóriát ültettek, maximálisan 64 MB kezelésére volt képes a gép a gyári specifikáció szerint. A számítógépnek nem volt saját kijelzője. A videó-kimeneten át 640x480 képpont felbontású jelet adott ki. A kép megjelenítést 1 MB videó-memória támogatta. A gépnek nem volt Ethernet csatlakozása és nem volt beépített modeme. A gépnek a következő csatlakozói voltak: egy ADB,[5] két soros, egy DB-25 SCSI-hoz, és egy mikrofon (Plain Talk). A gép bővíthetőségét szolgálta egy LC PDS bővítőhely. Külső SCSI eszköz (merevlemez) csatlakoztatására is volt lehetőség.
Technikai adatok táblázatban
A táblázat nem tartalmazza az összes műszaki paramétert. Az egyes modelleknél a bemutatáskor érvényes adatokat soroljuk fel, a későbbi frissítéseket nem. Az adatok az Apple adatlapjáról származnak, a hiányzó adatok – egyes gépeknél a kivezetés időpontja, az összes kijelző adat, üzemóra adat... – az Everymac.com[6] oldalról és a Mactracker[7] alkalmazásból valók.
Gép nevebemutatva kivezetveoperációs rendszer
Méretmagasság szélesség mélység súly
Processzorprocesszor[8] @órajel L1 és L2 cacherendszerbusz
A színek kezdete a bemutató időpontja, a forgalmazás több esetben is hónapokkal később kezdődött. Megeshet, hogy egy csík végét kitakarja egy másik csík eleje. Előfordul, hogy a gyártás befejezését követően még egy ideig forgalomban marad a gép adott verziója. A 6100/66 géppel kezdődő sorok az asztali, fekvő Power Macintoshok, a 8100/80 géppel kezdődő sorok az álló Power Macintosok, a kis álló házat szürke csík jelöli. Az 5200/75 LC géppel kezdődő sorok a kijelzővel egybeépített Power Macintoshok.[13] Az Apple adatlapokon nem szereplő adatok forrása az EveryMac.[14]
Fordítás
Ez a szócikk részben vagy egészben a Power Macintosh 6200 című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként. Ez a szócikk mutatja be a PM 6300-t.
↑A NuBus (angolul „New Bus” a helyes kiejtése) 32 bites párhuzamos számítógépbusz, amelyet az MIT fejlesztett ki, és 1987-ben lett szabvánnyá. Az Apple Computer fő bővítőbuszként használta, a NeXTBus nevű változatot pedig a NeXT fejlesztette ki.
↑A GeoPort soros adatrendszer, amelyet Apple Macintosh modellek használtak. A GeoPort meglévő Mac soros port érintkezőinek apró módosításával jött létre, hogy lehetővé tegye a számítógép belső DSP hardvere vagy szoftvere számára, hogy akár két megabit/másodperc sebességgel adatokat küldjön, amelyek egy digitális-analóg konverternek átadva különféle eszközöket, például modemeket és faxokat emuláltak. A GeoPort megtalálható a késői 68K-alapú gépeken (az AV jelzés), valamint számos, az USB bevezetése előtti Power Macintosh modellen és PiPPiN-en. Néhány későbbi Macintosh modell belső GeoPortot is tartalmazott, ez a kommunikációs porton keresztül volt elérhető. Az Apple GeoPort technológia mára elavult.
↑Az Apple Communication Slot vagy Comm Slot belső bővítőhely (slot) volt az 1990-es évek első felében a Macintosh számítógépeken. Úgy tervezték, hogy egyszerűen és olcsón lehessen Macintosh és Power Macintosh számítógépbe kommunikációs bővítőkártyát – például hálózati adapter, modem – beilleszteni. Az kommunikációs slot-t a Macintosh LC 575-ben mutatták be, ez a foglalat az LC PDS-en alapul. A frissített PCI-alapú kommunikációs hely a Performa 6360-al debütált. A megfelelő bővítőbusz érintkezőkön kívül ezek a nyílások audio és soros vonalak elérését is enegedték. A soros busz meg lett osztva a külső modemporttal. Mivel a táp- és soros érintkezők változatlanok maradtak a két foglalat között, lehetőség nyílt egy univerzális modemkártya tervezésére, amely bármelyikben működhetett. A hálózati adaptereket azonban az egyikhez vagy a másikhoz kellett tervezni.
↑Az Apple Desktop Bus (ADB) egy szabadalmaztatott bit-soros perifériabusz, amellyel kis sebességű eszközök – billentyűzet, egér – csatlakoztatható a számítógéphez. A Steve Wozniak fejlesztette, szabadalmazott technológiát 1986-ban mutatták be az Apple IIGS-sel. Az Apple Desktop Bus gyorsan megjelent a későbbi Macintosh-modelleken, a NeXT számítógépek későbbi modelljein, és más gyártók is használtak. A PC-kompatibilis készülékben használt PS/2 csatlakozóhoz hasonlóan az Apple Desktop Bus-t is gyorsan felváltotta az USB
↑A modell első forgalomba kerülésekor ekkora memóriával rendelkezett. Adott modell megújításakor – a modell neve nem változik –, de előfordul, hogy az Apple módosítja az alap memória nagyságát.
↑Az Apple által hivatalosan közzétett érték. Számos modell esetén jóval több memóriát is kezelt az számítógép.