Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Enterobacteriaceae
Citrobacter freundii (elektronmikroszkópos felvétel)
Citrobacter freundii (elektronmikroszkópos felvétel)
Rendszertani besorolás
Ország: Baktériumok (Bacteria)
Törzs: Proteobacteria
Osztály: Gammaproteobacteria
Rend: Enterobacteriales
Család: Enterobacteriaceae
Nemzetségek

Lásd szöveg

Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Enterobacteriaceae témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Enterobacteriaceae témájú kategóriát.

Az Enterobacteriaceae egy nagy baktériumcsalád. A Proteobacteria törzsbe tartoznak, ahol saját rendet alkotnak. Az elnevezés a görög enteron szóból ered, ami belet jelent. Az ebbe a családba tartozó baktériumok a normál bélflóra alkotói emberben és a legtöbb állatban. Ezenkívül a természetben bárhol megtalálhatóak: vizek, szennyvizek, növények felszíne, rothadó anyagok stb. Az emberre patogén baktériumok közül a legismertebbek a Salmonella és az Escherichia coli. Az utóbbit gyakran használják genetikai, biokémiai és mikrobiológiai kísérletekben.

Morfológia/Anyagcsere

1-3 μm hosszú, esetenként burkos pálcika alakúak, spórát nem képeznek. Általában csillókkal rendelkeznek, amelyek peritrich elhelyezkedésűek (a baktérium egész felszínén megtalálhatóak). Ez alól kivételek a Shigella és Klebsiella nemzetség tagjai, valamint a Salmonella gallinarum.

Festődésük: Gram-negatív, mivel a sejtfaluk egy vékony mureinrétegből és egy második foszfolipidekből és lipopoliszacharidokból felépített rétegből áll. Fukszinnal jól festődnek.

Tenyésztésük: igénytelen, generációs idejük rövid, Topt= 37 °C (10-45 °C). Különböző specificitású táptalajokon tenyészthetőek:

  • gyengén szelektív táptalajok (Gram+ és egyes Gram- baktériumok gátlása)
  • közepesen szelektív táptalajok (Enterobacteriaceae család egyes tagjainak növekedését is gátolja)
  • erősen szelektív táptalajok (egy nemzetség tagjai szaporodnak rajta)
  • politróp táptalajok – egyszerre többféle tulajdonság jelzésére alkalmas

Biokémia: A család tagjai fakultatív anaerobok, tehát úgy oxigén jelenlétében, mint anélkül tudnak energiát termelni. A család tagjainak elkülönítése biokémiai tulajdonságaik alapján történik: különböző enzimek termelésének a jelenléte (kataláz pozitívak, oxidáz negatívak), nitrátredukció vagy oxidatív és fermentatív szénhidrátbontás sav- és gáztermelés közben.

Ellenálló képességük gyenge. Vízben, szennyvízben vagy bélsárban ugyan hónapokig életképesek maradnak, de beszáradva néhány nap alatt elpusztulnak. 60 °C-on 15-20 perc alatt elpusztulnak.

Antigénszerkezet: O-, K- és H-antigénekkel rendelkeznek.

  • O-antigének – típusspecifikus sejtfalhaptének, kémiailag poliszacharidok
  • K-antigének – burokanyagok
  • H-antigének – a csillók felületi fehérjéi

Nemzetségek