Knowledge Base Wiki

Search for LIMS content across all our Wiki Knowledge Bases.

Type a search term to find related articles by LIMS subject matter experts gathered from the most trusted and dynamic collaboration tools in the laboratory informatics industry.

Gallus Anonymus
Narození1066
Úmrtí1145 (ve věku 78–79 let)
Povoláníhistorik a mnich
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gallus Anonymus (latinsky „Anonymní Francouz“), v polonizované podobě Gall Anonim, byl polský středověký dějepisec a kronikář, který kolem roku 1115 sepsal latinsky knihu Gesta principum Polonorum (česky vyšlo jako Kronika a činy polských knížat a vládců).

Autor a název

Kronika není dokončena a původně nenesla ani název, ani autora. Název dostala dodatečně ve středověkém Kodexu Zamoyskich. O autorovi se nic přesnějšího také neví, Ottův slovník uváděl hypotetické jméno Martin. Usuzuje se, že to byl benediktin, který přišel přes Uhry do Polska z Francie, a který se stal kaplanem na dvoře polského knížete Boleslava III. Křivoústého. Toto určení pochází z pera polského humanisty Marcina Kromera. Kromerovy názory byly v průběhu dějin ovšem různě zpochybňovány. Někteří autoři se snažili dokázat jiný původ tvůrce kroniky (spekulovalo se o Uhrách, Zadaru či Benátkách). Nedávno například Tomasz Jasiński (O pochodzeniu Galla Anonima, 2008), usoudil, že Gallus pocházel z Benátska, kde byl znám jako Mnich z Lido (Monachus Littorensis).

Obsah

Kronika zachycuje minulost polského knížectví od nejstarších dob do roku 1113. Má tři knihy, z nichž obě poslední jsou věnovány období panování knížete Boleslava III. Křivoústého. Autor byl knížeti zřetelně nakloněn, snad žil při jeho dvoře. Zajímavé je, že v Gallově kronice jsou dosti haněni Češi, jimž se vytýká „zákeřnost, hrabivost a zbabělost“. To je asi také důvod, proč nebyl o kroniku v českých zemích nikdy valný zájem, přeložena byla až roku 2009. Avšak také v polském prostředí byla kronika dlouho ve stínu kroniky biskupa Vincence Kadłubka († 1223), možná i proto, že Gallus byl cizinec (sám se v textu nazývá poutníkem v cizí zemi).

Kronika se často srovnává s Kosmovou kronikou (Chronica Boemorum), protože autoři byli vrstevníky a patrně také dvořany ve službách svých panovníků.[1] Jinak se jejich postavení, vzdělání i znalosti patrně velmi lišily, jak to odpovídalo i společenským rozdílům mezi Střední a Západní Evropou ve 12. století. Gallus byl cizinec, který možná ani nerozuměl slovanskému jazyku, kdežto Kosmas byl domácí český kněz.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Gallus Martin. Sv. 9, str. 873